Bun venit pe Apiardeal.ro!

Creat de APIARDEAL, Iunie 29, 2010, 11:02:10 AM

« precedentul - următorul »

D006

 SALUTARI tuturor adminilor, moderatorilor si membrilor acestui tanar forum !

  A fost o surpriza deosebit de placuta pentru mine sa descopar  alternativa pe care o propune acest nou forum.Desi ma aflu in occident de cativa ani buni exista totusi un domeniu,(unicul dealtfel) care ma poate determina sa ma intorc in tara.Ati ghicit-APICULTURA.Urmaresc cu interes tot ceea ce se intampla in apicultura romaneasca si pe acest fond de preocupari initiativa voastra este mai mult decat bine venita.Sper ca dincolo de facilitarea informatiei sa deveniti si promotorii unei mentalitati actualizate care sa invinga intr-un final "tiparele trecutului", aducand APICULTURA in modernitate.
  Sper totodata ca adminii si moderatorii de aici sa fie mult mai "profi", mult mai promti in a nu permite alterarea topicurilor cu postari ce nu au nici o legatura cu subiectul.Acest lucru ar descuraja pe cel ce cauta informatii avizate si ordonate pe criterii specifice.
  Succesul vostru - avantajul tuturor. Sa "bazaim" de bine.

D006

Ma bucur sa ma"reantalnesc" cu cititorii acestui forum

  Domnul Romikele, din ceea ce am putut 'spiona' despre dvs a reiesit ca aveti in cap mai mult decat o simpla albina palida  :).Deci o reala placere sa pot comunica cu un apicultor "multilateral dezvoltat" ca dvs.Si nu ma refer la greutatea corporala  :).
  In ceea ce priveste oferirea de informatii despre apicultura din Belgia, (unde ma aflu de ceva anisori),  ma tem ca o sa dezamagesc fiindca nu lucrez in domeniul apiculturii si nici nu cred ca aici a mai ramas o patura profesionala de apicultori,(cu exceptii singulare).Datorita agriculturii intensive practicate dupa anii 60' albinele lor s-au refugiat politic prin alte state libere.De pesticide.Insa sunt mari consumatori de miere. Nu de putine ori am auzit exclamatii de uimire din partea romanilor care observau belgienii ce-si indulceau cafeaua cu miere..."nu se face asa ceva ca pierzi aroma la cafea"  :).
  Insa revenind la apicultura, ea aste motivul pt care am parasit initial Romania.Suna bizar, stiu.Dar aveam nevoie de fonduri "europene".Prin 2000 si umpic nu erau altele decat alea manuale.Facute cu mana ta.Acuma e alta poveste....ar zice unii forumisti ca e una cu final trist pe termen lung.Asa ca seara sau in libere ma uit cu interes la serialul meu preferat "Ce vraji a mai facut apicultura" transmis in direct pe forumurile cu tematica apicola('STUPARITUL' si fratiorul lui fara dinti si chel,nascut de o luna 'APIARDEALUL').Apropo, de ce... apiardealul?Ca de fapt se adreseaza tuturor 'judetelor' ? Suna umpic asa... ca celebra declaratie de independenta "API ARDEALU NU-I A VOST BA!".Glumesc evident, fiindca si eu sunt ardelean.Revenind la subiect, nu pot spune ca am multa experienta in apicultura desi am lucrat trei ani  alaturi de apicultori(care faceau pastoralul).De prin '98 visez sa ajung sa traiesc din apicultura si inca trag din greu cu gandul la ea.Recunosc ca am avut si momente de "ratacire" cand in Romania apicultura parea sortita exterminarii nu datorita loteriei schimbarii climatice cat unei politici menita sa descurajeze orice libera initiativa (aspect asupra caruia voi reveni pe final).Odata ajuns in Europa de vest,(prima data in Italia si apoi in Belgia), am descoperit o realitate dura de supravietuire ca emigrant si mentalitati care nu pot fi acceptate de un parinte care are doi baieti ce se indreapta spre adolescenta...(aici destui parinti belgieni considera consumul de asa zise droguri usoare, bisexualitatea, homosexualitatea si lesbianismul ca moduri de viata absolut normale).Consider ca in materie de moralitate si de atingere a unui mod de viata echilibrat APICULTURA din Romania reprezinta o obtiune mult mai sanatoasa pt viitorul baietilor mei,(care sunt de asemenea atrasi de apicultura).Deci lucrez la strangere de fonduri cu strangere de funduri si belesc ochii pe forumuri in speranta ca... CINEVA...CEVA...acolo... o sa schimbe "destinul tragic" al romanului ajuns emigrant in propria tara.Daca nu...  cel putin al apicultorului...  :wink2:. De la neimpozitarea venitului apicol si oferirea de biostimulatori subventionati de stat...plus alte drepturi prevazute de fosta lege a apiculturii se ajunge incet si pe nesimtite la abrogarea acestor "stimulatori fiscali" intr-o noua formulare...
  Si acum dupa atata dat pe clape o intrebare intrebatoare: Din experienta de viata , ca apicultor si nu numai, credeti ca APICULTURA ca bransa profesionala risca sa fie ingenuncheata de factorul politic prezent si viitor printr-o exagerata impovarare fiscala a apicultorului producator?
  Multumindu-va de rabdare si amabilitate aceasi LUP al ALBINELOR DE PRETUTINDENI  :cool:
 

apicultor.md

bine vam gasit pe toti apicultorii romani
sant venit nou pe forum am doar cateva zile
va salut cu drag

ioanardelean55


Bine-ai venit  vrem mai multe .cine esti ,de unde ,incepator sau avansat ,amator sau profesionist ? etc.....

sfantul spiridon

pentru apicultor.md
ar fi bine daca si tu ai spune ceva despre apicultura din basarabia
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

apicultor.md

Deci ma numesc Alexandru am 27 ani sant din basarabia ..Ungheni ..
nus un profisionist apicultor de 7 ani

stefan1

  Bun venit si pentru prietenii de mai departe! Forumul, forumurile, ofera o uimitoare si foarte utila posibilitate de a cunoaste cum fac si altii apicultura, de a invata unii de la altii, ca totdeauna e ceva de invatat de la fiecare. :hi: :hi: :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nicu68

pai in 7 ani cred ca totusi ai ceva experienta :nod: bine ai venit pintre noi :hi:

prisecarul

bine ai venit printre noi!
sper ca shimbul de informatii sa fie benefic ambele maluri ale prutului, si nu numai!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

apicultor.md

la sigur numai ganduri bune
va salut!!! :hi: :hi:

Ursul circotas

Bine v-am gasit ! Felicitari pentru acest Forum minunat ! :hi: :hi: :hi:
Fericire va doresc !

ioanardelean55


Ursule bine ai venit printre noi , dar spune mai multe ca sintem curiosi .

D006

  Salutare tuturor forumistilor , si bine v-am gasit ! Urmaresc de ceva timp cu interes ceea ce se discuta pe acest forum , deoarece noi , ca familie , suntem interesati de apicultura . Felicitari pt formatul modern si functionalitatea acestui forum. Pe curand

nicu68


stefan1

Citat din: PROPOLINA din August 06, 2010, 09:01:23 PM
  Salutare tuturor forumistilor , si bine v-am gasit ! Urmaresc de ceva timp cu interes ceea ce se discuta pe acest forum , deoarece noi , ca familie , suntem interesati de apicultura . Felicitari pt formatul modern si functionalitatea acestui forum. Pe curand

  Bine ati venit. Aveti familii de albine sau doar testati aceasta activitate? Din ce zona sunteti? ca pe forum sunt useri din toate zonele tarii si chiar de mai departe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)