Tema de casa. Despre polen.

Creat de balas, Octombrie 26, 2008, 12:42:53 AM

« precedentul - următorul »

D006

Prima recolta de polen a fost de 5kg. (in prima zi) si am fost extrem de bucurosi pentru el deoarece nu am stat langa vreun stupar sa ne ajute , am vazut , am venit acasa am construit niste colectoare , le-am pus si minune ! am recoltat polen , de bucurie daca va uitati atent la poza l-am pus pe masa in sufragerie , va dati seama ca asta a fost doar in prima zi , apoi am luat lada , am facut uscator , etc.

D006

Vam vazut bucuria si vam inteles de asta vam amintit caci am citit pana laun moment dat aproape tot ce se scria pana cand au aparut certurile dar de uscator nu am auzit nimic sa fiti sanatos.

mihaipop_55

domnule liviu din zalau,multumesc pentru informatii. ati afirmat ca obtineti 10 kg de polen pe familie,cand toate documentele nu dau mai mult de 4kg pe familie, banuiesc ca prin selectie ati obtinut aceasta performanta.poate imi lasati un numar de telefon sa va mai deranjez cu intrebari.
cu multa consideratie mihai

mihaipop_55

domnule balas ,e pacat sa nu impartasiti din experienta dumneavoastra,este o vorba "caini latra caravana trece".multumesc mult pentru informatii si imi cer inca o data scuze pentru ca internetul asta imi face feste blocandu-se tocmai atunci cand sunt si eu mai liber si vad tarziu raspunsurile,cu tot respectul mihai

D006

De la 85 colectoare in 2006 sau 2007 am avut un total de aprosimativ 980kg polen din care 500 uscatsi diferenta lam predat crud.

D006

cand da cate o bura de ploaie noaptea si ziua se revigoreaza fanul colectoarele dau afara de polen. pe cantar am avut familii care in zi propice faceau 500 de grame.

mihaipop_55

am sa iau legatura cu cei din baia-mare care colecteaza polen. as dori sa stiu daca ati intocmit vreun contrct cu cei la care ati predat polen la baia-mare si daca polenul a fost refuzat vreo data.
va salut. mihai

D006

Nu am avut polen refuzat polenul se recolteaza o data la 24h si se introduce in congelator dupa cei curatat de albine la 0 temperatura de-15gradeiar ei il preluau la 8-12 zile in functie de cantitatea de polen recoltata. Nu se face contract ci la intelegere.