miere capacita si necapacita.

Creat de pngflorin, Noiembrie 02, 2007, 09:18:07 PM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Astazi a fost o zi frumoasa cu 15 grade si soare, asa ca dupa serviciu m-am relaxat
deschizind "cutia cu vise", cum frumos spunea un confrate mai in varsta.
Albinele erau iesite afara, iar in interior, dincolo de diafragma (mentionez ca am orizontali stransi pe 7 rame, unde nu am umblat ) unde aveam cate doua rame cu miere atat capacita cat si necapacita, albinele venisera si lingeau mierea necapacita, dar am gasit si celule roase pt a ajunge la miere.
Am luat acele rame si am scuturat in interior cat am putut, astfel ca a cazut cam 25% din mierea necapacita.
Ce parere aveti sa mai incerc sa scutur din mierea necapacita?
Sa las in continuare aceste rame dupa diafragma, in ideea ca albinele in zilele calde vin si mai consuma din miere, protejand rezerva din cuib.
Cu stima,
Florin.

filip

Prognoza spune ca iarna se va instala din luna ianuare,in noiembrie si decembrie vremea va avea zile calde si mai reci.Atit timp cit albinele zboara afara consumul este ridicat,o alta parte buna este ca se pot curata intestinal deci pot consuma mierea necapacita fara probleme.Draga pngflorin ramele de dupa diafragma trebuie sa fie mai distantate pentru a nu se forma din gresala ghemul acolo,daca ramine miere capacita pina in primavara dupa diafragma nu-i nici o problema.Inca un sfat daca ai facut tratamentul,ai impachetat stupul,are suficienta miere deschidel doer la nevoie pina la primavara. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Dle filip,
Sint sigur ca ati ghicit ca am cunostinte de zona in care stupariti nefiindu-mi straina. ma voi opri la ultima parte a postarii,cea cu impachetatul. Eu nu impachetez de vreo 11 ani stupii, fiind adeptul ideei ca daca albina are hrana destula(si de calitate) va trece iarna fara probleme. Eu dechid supul in intervalul noiembrie martie de 3 ori: dec-20, 21, ianuarie-20-21 si apoi in februarie 20-25, cind pun turte asa cum am mai spus. de la 1 martie incep(depinde de vrema) sa stimulez cu sirop.
Cu stima

filip

Domnule drone,                                                                                         
Este o diferenta intre un stupar cu experienta si un incepator,stuparul pregateste stupi prin echilibrari atit cu puiet cit si cu miere.Incepatorul chiar daca are familiile puternice nu aseaza ramele in asa fel incit albinele sa aiba in apropiere miere de multe ori am vazut stupi puternici murind de foame ca nu au fost aranjate ramele corespunzator.Pentru incepatori eu zic ca e bine sa stringa cuibul,sa asigure in cuib 14-16 kg miere iar dupa diafragma sa lase 1-2 rame cu miere capacita partial.Stupii la apicultorii cu mai putina experienta mor in februarie- martie la iesirea din iarna .Cauze ar fi urmatoarele matca depune oua iar albinele le iau in crestere consumul de miere e mare vine frigul iar ele se grupeaza pentru a face caldura si daca in vecinatate nu au miere mor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Nu cred ca ar fi rau ,ca momentan sa lasi ramele dupa diafragma dar sa fie cum spunea si Filip mai distantate, pt a nu se forma din greseala ghemul pe ele cu toate ca nu cred sa mai treaca ele  dupa diafragma...pt a-si muta cuibul..

PricopArthur

Florin, pt. a fi sigur ca vei iesi cu albinele in primavara, cred ca, cel mai sigur este ca prin februarie sa pui turte de miere peste ramele unde este ghemul. In acest fel, albinele vor avea sigur rezervele deasupra cuibului. Mierea o pui intr-o punga, iar inspre rame o crestezi pt ca albinele sa aiba acces la ea. Deasupra pui podisoarele si salteluta.
    In timpul iernii le poti asculta cu un furtun, (eu il folosesc pe cel cu care trag vinul) un capat il bagi in ureche iar celalalt il pui la urdinis. In functie de sunet iti vei da seama de starea familiei.
Asculta de ce spune Filip. Nu mai scutura mierea in lada.
    Eu personal nu mai pun turte de cativa ani.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Aveti dreptate cu tendinta de a forma cuibul dupa diafragma, am obs acest lucru si am distantat ramele.
Ce parere aveti daca descapacesc ?
D. Drone, de ce a-ti stabilit date fixe de a umbla la stupi, nu aveti drept reper de a interveni starea vremii ?
Cu stima,
Florin.

maximus

Forine,daca-mi permiti vreau sa-ti spun si eu doua vorbe.in primul rand am vazut primele tale poze si ai distantele dintre rame cam mari,pentru ca ramele nu erau apropiate la maxim una de alta.trebuia sa razuiesti fagurii crescuti intre ele si sa le apropii.daca ai facut treaba asta,e perfect.
daca tot esti curios si vrei sa te uiti in lada,fa-o cand e frig,si vezi pe cate rame e format ghemul.in felu asta,daca ai rame in plus cand e min 10 grade afara te apuci sa le scoti si sa le scuturi(nu de alta,da daca vrei sa scuturi ceva,sa fie cu folos).
  in rest lasa mierea asa cum e in ramele de dupa diafragma,mai mult cred ca nu prea e in regula daca la vremea asta pica din celule,fie ea si necapacita.ar putea sa fi ramas de la un ultim cules de toamna si sa nu o mai fi maturat cum trebuie,sau sa fi acumulat intre timp apa de la condens,trebuie sa o gusti si sa te lamuresti.eu as lasa-o in pace,as distanta ramele si gata.
  tu stii cata miere ai in rame,sau daca nu mai stii,daca e cald si maine desfa lada si uitete la cateva din centru.daca ai coroana de 3 degete minim pe 3-4 rame centrale poti sa stai linistit pana in ianuarie,cand ar fi indicat sa le bagi o turta.
  a,si urdinisul ala e mult prea mic.ai sanse sa te trezesti cu rame mucegaite la greu in primavara,mareste-l la 1cm pentru fiecare interval de albine. :cool:
  in rest nu mai interveni cu nimic,e inutila orice miere descapacita sau mai stiu io ce.daca va scade temperatura doar cu cateva grade,nu o vor mai lua si ramai cu ea asa.

pngflorin

Din cele 7 rame, ( va dau in medie pt cei 4 stupii pe care ii am) 4 sunt cu miere in proportie de 85-90%, iar in celelalte 3, unde am avut pana acum 2 saptamani puiet, am 25-30%, ceea ce eu consider ca este suficienta pt a ierna in bune conditii.Asta inseamna aproximativ 15 kg de miere.Si eu am aceeasi parere despre calitatea mierii, cred ca este de mana, s-au in cel mai fericit caz este de strugure, intradevar la scuturat a curs destul de multa, dar la gust mi sa parut normala.Nu este in nici un caz acrita, culoarea este normala galbena.
                     Astept sfaturi.
Florin.
       
_______________________________________
Miere dulce si vanat in catare !
:rotfl:  :rotfl:

filip

Florine la fiecare deschidere de acum le faci rau nu bine albinelor domnul Drone ti-a dat un reper nu o data fixa.La fiecare deranjare albinele umplu gusa de miere.O sa vina zile bune in care anul viitor sa fii alaturi de ele.Oricum acum nu poti face mare lucru,multumestete sa urmaresti zborul la urdinis.Eu am fost foarte incintat saptamina trecuta cind am vazut albine cu polen pe picioruse. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bee_lover

am o intrebare...duap ce cade bruma mai vin cu polen albinele?

filip

In judetul Arad nu a brumat prea tare am gasit flori de fragi superbe.Iar salcimul inca are frunze verzi stiut fiind faptul ca sunt primele afectate de bruma.Simbata trecuta am facut tratamentul cu Varachet am asteptat pina sa incalzit iar unele albine erau in cimp.In momentul in care am dat foc fitilului inchizind urdinisul si am astepotat trecerea celor 15 minute am observat pe lazi albine cu polen.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pngflorin

rama cu pricina.

pngflorin

rama

pngflorin

foto