Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Asa o fi, insa noi suntem mai catolici decat Papa!
De ce simplu, cand se poate complicat?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

noi vom construi noua Europa  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

milu56

#5162
Se zice ca placutele se pot schimba de pe un stup pe altul si la control se mai imprumuta stuparii asa ca placutele sunt interzise pentru cei cu subventii.

POSTASUL

Citat din: milu56 din Decembrie 08, 2011, 12:50:26 PM
Se zice ca placutele se pot schimba de pe un stup pe altul si la control se mai imprumuta stuparii asa ca placutele sunt interzise pentru cei cu subventii.
pai daca un stup se deterioreaza si mut fam.de albine in altul nou, iau tablita de pe stupul deteriorat  si o pun pe cel nou si deci raman acelasi nr. de stupi
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

milu56

Asa o decis aici,spunea ca placutele e mult mai usor de le mutat.

D006

Ce  zice Milu poate  sa  fie  in  anumite  regiuni . Noi  marcam  cu  placute  metalice pt  ca este  mult  mai  comod.

milu56

Da intradevar asa este regulile sunt diferite dintr-o parte in alta a Spaniei.

marian67stroe

Va salut domnilor apicultori(profesori in apicultura).
In sfarsit, dupa vreo 2 saptamani de citit mesaje si vizionat filmulete,am reusit si eu la ultima pagina  a acestei teme .In decursul ei am avut momente cand vroiam sa intervin, luand cate un mesaj ca citat,dar vazand ca respectivele mesaje erau editate in 2009 sau 2010 nu o mai faceam din simplu motiv ca, consideram interventia mea de multumire(uneori de repros) era destul de intarziata nemai fiind de actualitate.
In final as vrea sa va multumesc(in special domnului Dragos) inca odata pentru faptul ca existati si va expuneti experientele (traite sau vazute)atat de folositoare celor care deabia au fost infectati de acest drog numit APICULTURA.
Cu stima
marian67stroe
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

andrei_calinescu

Citat din: abeja din Decembrie 08, 2011, 11:07:39 PM
Ce  zice Milu poate  sa  fie  in  anumite  regiuni . Noi  marcam  cu  placute  metalice pt  ca este  mult  mai  comod.

Abeja,

Detaliaza-ne te rog ce fel de impozite/biruri plateste un apicultor care si-a crotaliat stupina in Spania.
Eu unul nu am idee cum e in Spania.
Stiu insa ca apicultorii frontalieri cu Spania se aprovizioneaza de la voi, deoarece preturile sunt indiscutabil mai mici in Spania decat in Franta.
Spre ex siropul BeeComplet, e mai jos de jumatate decat in Franta.
La fel si fagurii prelucrati.

D006

Un apicultor  care  si-a  crotaliat stupina,daca  nu  desfasoara  nici  o  activitate  economica  cu  apicultura  nu  plateste  absolut  nimic.Singura  taxa  este  cea  de  membru  al  asociatiei apicole  si  taxa  de  asigurare civila  pt  accidente.Marcajul  este  obligatoriu si  trebuie  facut  la  toti  stupii pt  a  fi  indentificati  in  caz  de  furt,transport,deplasari in  pastoral ,accidente.etc...
Stupii nu  pot  fi pusi  la libera  alegere nici  ghiar  pe  pamantul  proprietate  fara  autorizatie,tablita  de  atentionare a trecatorilor  si  marcajul  de  care vorbim.Intradevar  preturile  sunt  mai  mici  in  comparatie  cu  alte  tari. ex ..eu  am  facut  tratamentul  varooa  care  este  obligatorio si  necesita reteta  veterinara  cu  1,80 E ,binenteles jumatate(costul  3,80 pe stup  )subventionata(cech-mite)iar  in  Portugalia  costul  a  fost  de  9 E  pe  stup.Acum  pt  alimentare  folosim produsul  Amprosia si  se  pare  destul  de  economic1,30 e kg.

dedu

http://www.youtube.com/watch?v=u6nBohKHmpM

din lipsa de timp am pus video-ul aici cu o mica intarziere!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

cristian87

Citat din: milu56 din Decembrie 09, 2011, 12:31:35 AM
Da intradevar asa este regulile sunt diferite dintr-o parte in alta a Spaniei.

chiar as vrea sa vad cum arata crotalii pe stupii lui Milu
mi se pare curios cum o tara are legislatie diferita de la un stupar la altul
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

stefan1

  Dedule, te-ai inmultit! Sa-ti traiasca stupii! Vezi ca unele urdinise sunt suficient de inalte ca sa poata intra soareci in ei. Daca nu ai avut atacuri pana acum, nu cred ca vei mai avea, ca in general soarecii isi cauta cum se raceste vremea, un loc de iernare. Totusi e bine sa-i tii sub observatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: cristian87 din Decembrie 10, 2011, 04:30:23 PM
Citat din: milu56 din Decembrie 09, 2011, 12:31:35 AM
Da intradevar asa este regulile sunt diferite dintr-o parte in alta a Spaniei.

chiar as vrea sa vad cum arata crotalii pe stupii lui Milu
mi se pare curios cum o tara are legislatie diferita de la un stupar la altul

Cand omul este somnuros asa i se pare si citeste in loc de regiune stupar :hi:

pedro

in imagini apare o camioneta 4x4. ce masina este?


[/quote]
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!