Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Popescu Gheorghe

D-l Bucovineanu are dreptate sa nu fi fost un furtisag linistit

stefan1

  Mierea poate fi si mutata. Trei faguri cu miere nu pot fi mancati in trei zile cat de mult puiet ar avea de crescut. Sa dau o valoare maxima, mai mult de 1 kg nu ar putea consuma in trei zile. Ar mai putea sa fie situatia sa aiba multa miere de maturat, sa elimine umiditatea si asa sa scada mai mult la cantar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nicu has

nu cred pt ca eu am redus urdinisulin functe de cat este fam. de  puternica numai daca au mutat mierea se poate totusi sa fi fost si un furtisag  linistit

nicu has

si daca a fost furtisag ce pot sa fac?
se poate face ceva ?
sa mai reduc urdinisul?

nicu has

a poluat trei zile sa fi fost furtisag si pe timp de ploaie

nicu has

cate 2 rame cam din majoritatea stupilor ultimele 2 au fost goale si cea dea 3 mai avea miere si in urma cu cateva zile era mierea aproape capacita

ioanardelean55


Nicule te incurci , CINE de la CINE a furat ???? nu stiu citi stupi ai dar ai afirmat ca de la majoritatea stupilor ti-au disparut 2-3 rame cu miere ,acolo nu mai era vorba de un furtisg linistit ,ci de un al treilea razboi mondial .

nicu has

ce este de facut atunci??

nicu has

ma gandesc totusi ca a mutat mierea in zona cu puiet daca sa fura ma gandesc ca lua tot eu am coroane cu miere pe ramele de puiet

ioanardelean55


Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa scoti toate ramele care sint in plus in stupi ( adica ramele care nu au albina pe ele ) aceste rame trebuiau scoasa mai de mult dar nu e tirziu nici acum .ATENTIE la ramele marginase ( stinga - dreapta ) aceste rame chiar daca sint mai vechi s-au au unele defecte pot fi folosite dar cu  o conditite sa aiba multa miere .Deci ; in primul rind scoti ramele cu miere putina ,ramele vechi si ramele cu defect . Ramele care au miere si trebuiesc reformate ,se pot da DUPA diafragma si numai SEARA pentru mutarea mierii pe fagurii din cuib pe care urmeaza sa ierneze fam.

nicu has


D006

#3851
  Azi am tras pe fuga un film de la evaluarea de toamna a familiilor. concluzia e clara , la albine scade drastic ponta matcii  si se dezvolta instinctul de acumulare;

 



Pentru a avea termen de comparatie , acelasi roi la sfarsitul lunii IULIE :



Si la primul control la 3 saptamani de viata :


D006

 Ce e frigul asta ???  la mine acasa vine iarna  :mad: Nu-mi aduc aminte in ultimii 10 ani sa fie un inceput de toamna asa de rece.

bucovineanu

La mine in zona in ultimele nopti temperaturile au scazut sub 4-5 grade. Nu e nimic neobisnuit. In unii ani aveam brume in aceasta perioada. Neobisnuita a fost trecerea brusca de la temperaturi caniculare la temperaturi de toamna tarzie. Se zice ca daca nu brumeaza pana pe 14 septembrie, nu brumeaza pana la sfarsitul lunii.

pharaonu75

In Baragan a suflat un vant rece ca de inceput de iarna, dar pe la amiaza s-a incalzit binisor!
Au adunat albinele polen intr-o veselie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube