Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: dragos2006 din Septembrie 26, 2014, 06:58:01 PM
Eu am niste ani de scoala in plus  care fac diferenta , unde mai pui ca banii sunt la mine in buzunar . Echipament de protectie nu are nevoie deoarece lucram doar cu carpatina.
Din pacate asta este grija patronilor fata de angajati in toata Romania! Pentru maximizarea profitului ,patronii nu le acorda angajatilor minimul de echipament de protectie necesar,si obligatoriu! Adica nu poti sa-ti lasi angajatul sa fie intepat de cateva mii de albine daca scapa corpul jos pentru ca patronul nu i-a dat un combinezon apicol! A, uitasem, in cazul unora nu se poate intampla nimic.Sau mai stii? :roll: Chestia cu echipamentul de protectie este benefica atat pentru angajat, care trebuie oblicgat sa-l poarte, cat si pentru patron, care trebuie obligat sa-l acorde.
   Asta este capitalismul romanesc! Din pacate in domeniul in care sint eu specializat tot felul de smecheri si-au deschis cariere de piatra, fara sa respecte legislatia, nimeni nu le face nimic! Atentie, cei care aveti proprietati  in vecinatatea carierelor de piatra, trebuie sa vedeti daca se respecta unghiul general de taluz al carierei, acesta este rezultat din calculele de stabilitate, daca este mai mare in teren decat pe proiect  s-ar putea ca pe viitor proprietatea dumneavoastra sa fie afectata de alunecari de teren! In toate domeniile exista schepsisuri din astea, dar patronii merg pe ideea ca "multi vad .putini pricep!".
Va salut.

bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 28, 2014, 09:11:47 PM
Cand ai miere multa te doare si spatele , al meu cel putin este rupt de la cate corpuri cu miere am ridicat.

  Dragosh,  .... vezi sa nu faci hernie de disc .   =)).

fa-i si lui cont aici ... ar fi interesanta experienta lui .

dodo79

Citat din: bio din Septembrie 28, 2014, 10:54:59 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 28, 2014, 09:11:47 PM
Cand ai miere multa te doare si spatele , al meu cel putin este rupt de la cate corpuri cu miere am ridicat.

  Dragosh,  .... vezi sa nu faci hernie de disc .   =)).

fa-i si lui cont aici ... ar fi interesanta experienta lui .
Nu are voie sa spuna nimik.nu ati auzit acolo in filmare:"Taci"
Nu ai vazut ca in prima parte ii oarta pe saracii oameni ca au pus sirop si mai incolo le taie jumatate de salar ptr ca fac risipa de sirop. :))
pe astfel de patroni ias stoarce ca pe rame.mama lor de banditi nesimtiti.si te miri de ce a ajuns
omul sclav.si se mai si plang ca romanii o duc greuhai sa traieti nea Nelu

dodo79

#8193
Nu pot spune mai multe ca tre sa ma calmez, altfel am soarta lui Marian Sima :rotfl:

cornelioandanciu

 Nu vreau sa se interpreteze ca as avea ceva impotriva domnulu Dragos, ma bucura faptul ca in Apicultura au aparut patroni, totusi acestia ar fi mai mult respectati daca ar avea grija de oameni asa cum trebuie.Bietul om lucra in slapi in timp ce manipula un corp plin , in caz de accident nu cred ca ar ajunge profitul realizat sa-l despagubeasca pe acel om,apoi un om bine echipat, bine motivat si bine intentionat are randament maxim! Eu pot sa-i spun domnului Dragos chestiile astea stiind ca le va intelege, ca are scoala , dar acel om pun pariu ca nu indrazneste sa-si exprime nici o opinie contrara cu a patronului.
   Domnilor patroni, MAI MULTA GRIJA FATA DE ANGAJATI!
Va salut.

pharaonu75

 =)) =)) =))
Voi vedeti ceea ce vrea Dragos sa vedeti, iar apoi va lansati in niste afirmatii demne de tot rasul pentru cineva care cunoaste cu adevarat situatia... Marian are nu una, ci foarte multe masti apicole si parechi de manusi sau cizme si bocanci, are de unde alege, le foloseste cand doreste si pe care doreste... iar faza cu taiatul din salariu e de cascadorii rasului... ati crezut-o... Marian are putin peste salariul mediu pe economie, plus procent din productie, plus loc la masa, egal cu Dragos, la fiecare chef/petrecere organizate de Dragos(si sunt multe)... are carte de munca, are asigurata cazare si masa... Dragos face mişto de voi fara ca macar sa incerce sa fie subtil... o avea el alte defecte, dar pe Marian nu il considera sclav si nu se comporta deloc rau cu el.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

G. Iulian

Aveţi puţin respect şi pentru Marian, chiar credeţi că omul ală ar sta lângă Dragoş dacă nu iar conveni? - doar este un apicultor foarte bun.  :rotfl:   =))  :hi:

Aurel

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 29, 2014, 08:33:53 AM
=)) =)) =))
Voi vedeti ceea ce vrea Dragos sa vedeti, iar apoi va lansati in niste afirmatii demne de tot rasul pentru cineva care cunoaste cu adevarat situatia... Marian are nu una, ci foarte multe masti apicole si parechi de manusi sau cizme si bocanci, are de unde alege, le foloseste cand doreste si pe care doreste... iar faza cu taiatul din salariu e de cascadorii rasului... ati crezut-o... Marian are putin peste salariul mediu pe economie, plus procent din productie, plus loc la masa, egal cu Dragos, la fiecare chef/petrecere organizate de Dragos(si sunt multe)... are carte de munca, are asigurata cazare si masa... Dragos face mişto de voi fara ca macar sa incerce sa fie subtil... o avea el alte defecte, dar pe Marian nu il considera sclav si nu se comporta deloc rau cu el.
Pai cum sa faca asa ceva? Ar fi :nebun:Nu si-ar taia singur craca de sub picioare? Sa vedeti voi cand si-o cumpara Dragos vaca!Viata atunci pe Marian :D O sa aiba chefuri ,lapte si miere.

pharaonu75

Aurele, eu stiu despre ce vorbesc, altii nu stiu!
Intamplarea face sa vad, "pe viu", comportamentul lui Dragos fata de Marian.
Ai vazut "patron" care sa se ridice de la masa de pe terasa si sa mearga in casa pentru a aduce de la frigider o sticla de bere pentru "sclav", care manca, iar daca si-ar fi luat-o singur ar fi insemnat sa-si intrerupa masa?
Sunt chestiuni mici, de detaliu, dar care spun multe.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Sunt de prea multi ani impreuna cu Marian ca sa se mai puna problema relatiei patron-angajat . Pur si simplu suntem doi prieteni . Si cand spun prieten stiu ce inseaman acest cuvant , in viata prietenii ii numeri pe degete.
  Cat priveste treaba cu echipamentul de protectie , dupa niste multi ani de apicultura stii cand sa-l folosesti si cand nu este nevoie de el . Si eu unul filmam fara masca , e vreo problema ?

oroles

"Nu este nimic imoral sa faci un sclav din cineva care se comporta ca un sclav" (Aristotel). Marian nu are nici macar una din trasaturile unui sclav. Poti fi sclav si fara un patron. E suficient sa ai atitudinea potrivita... De exemplu, daca in relatia cu statul te comporti ca un sclav vei fi tratat ca atare. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurel

   Accept toate cele trei postari oroles,Dragos,pharaonul75 de mai sus. Vreau sa observati ca in postarea mea nu am folosit cuvintele sclav- patron.
  Cel mai mult mi-a placut oroles.

pharaonu75

Eu nu am spus ca ai fi folosit acele cuvinte ci, referindu-ma la postarea ta, am facut cateva precizari si pentru altii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

In fapt noi toti care platim impozite suntem sclavi. Libertatea este doar o iluzie.

dodo79

#8204
Citat din: dragos2006 din Septembrie 29, 2014, 01:41:20 PM
In fapt noi toti care platim impozite suntem sclavi. Libertatea este doar o iluzie.
Acesta este crudul adevăr. Doar ca nu toți suntem sclavi aflați la același nivel.
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 29, 2014, 10:43:16 AM
Aurele, eu stiu despre ce vorbesc, altii nu stiu!
Intamplarea face sa vad, "pe viu", comportamentul lui Dragos fata de Marian.
Ai vazut "patron" care sa se ridice de la masa de pe terasa si sa mearga in casa pentru a aduce de la frigider o sticla de bere pentru "sclav", care manca, iar daca si-ar fi luat-o singur ar fi insemnat sa-si intrerupa masa?
Sunt chestiuni mici, de detaliu, dar care spun multe.
Afirmativ cu "sclav" îmi aparține . Nu m-a refeream la sclavul Marin, ci in general la toți angajații aflați la astfel de patroni.cred ca se vede bine ca era începuta o alta propoziții si se referea la patroni si nu la un anumit patron.
Tu il cunoști mult mai bine ca noi. Din postările lui arogante nu ai ce sa scoti decât ca e trufas ca si becali.
Referitor la incidentul cu berea , eu cred ca asta ar trebui sa fie ceva normal  ,si nu demn de elogiat.datorita comportamentului nostru de la un ajutor oferit cuiva bolnav pe strada ai ajuns sa devii erou. Acest ajutor ar trebui sa fie un lucru obisnuit