Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

hai sa revenim la abecedarul stuparului , ce este nectarul din flori ?

dany 1

 Un suc  (dulce) secretat de glandele nectarifere ale plantelor și care, colectat de albine, este transformat în miere
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

D006


pharaonu75

Apa si zaharoza. Plus cateva vitamine si minerale, dar in cantitati mici.
Scindarea zaharozei în fructoză şi glucoză se produce sub acţiunea enzimei numite invertază, secretată de albinele în vârstă de peste 21 de zile.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  pai si atunci care este diferenta intre nectar si siropul de zahar ?

ra.doi

O fi aceeasi ca intre carne si parizer .

D006

esti pe langa subiect , stai jos si invata .

dodo79

Citat din: dragos2006 din Septembrie 05, 2014, 01:57:11 PM
esti pe langa subiect , stai jos si invata .
De la cine?
De la tine?
Când te-ai contrazis singur si ți sa arătat ai ocolit subiectul si ai fugit in porumb .poate sa m-a cauți pe mine? :rotfl:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Septembrie 05, 2014, 10:06:48 AM
  pai si atunci care este diferenta intre nectar si siropul de zahar ?

Daca nu e nicio diferenta, atunci de ce procesatorul roman sau german nu cumpara mierea falsificata, de ce mai fac analize la ceea ce cumpara de la apicultori?
Daca nu e nicio diferenta, inseamna ca putem pune semnul egal intre mierea de rapita, floarea soarelui, salcam, tei, scaieti, mana, amorfa, faneata si mierea de Dulcofruct, Izosugar, F40, Apimera, Apiinvert, Api..., Api..., Api... Hai sa mergem in pastoral la Agrana, la Bod, la Cirast, sau sa stam pe vatra, ca avem cules de la sac...

Dragos, intrebarea asta adreseaza-le-o procesatorilor. Raspunsul primit va fi de natura sa te lamureasca... te rog insa sa nu il tii doar pentru tine, ci sa ni-l transmiti si noua.

Eu am inteles, printre randuri, ceea ce vrei sa spui, insa in sacul de la Kaufland sau in butoiul de la Cirast nu vei gasi niciodata ceea ce gaseste albina in "amarata" aia de floare.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Chiar nu putem ramane pe subiect ? aici discutam despre hranirea albinelor ! mi se rupe mie ce miere cumpara procesatorii . Eu caut un sistem de hranire a albinelor care sa fie usor pentru mine si folositor pentru albine . Ca voi aveti mintea odihnita si vedeti numai miere de zahar e treaba voastra . Vorba lui Sima , hoții strigă hoții. Cred ca vi s=a urcat zaharul la cap.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Septembrie 05, 2014, 02:38:43 PM
... Cred ca vi s=a urcat zaharul la cap.

Pardon! F40-ul din Pepsi! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

sa stii ca am vrut sa scriu si chestia asta ! Pharaoane tie nu-ti mai trebuie hrana la albine , doar faci pipi in hranitor si albinele au suficient F40 pentru hrana . =))

pharaonu75

 =)) =)) si e "invertit" natural, dar nu de albina ci de... trantor! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 05, 2014, 02:14:19 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 05, 2014, 10:06:48 AM
  pai si atunci care este diferenta intre nectar si siropul de zahar ?

Daca nu e nicio diferenta, atunci de ce procesatorul roman sau german nu cumpara mierea falsificata, de ce mai fac analize la ceea ce cumpara de la apicultori?
Daca nu e nicio diferenta, inseamna ca putem pune semnul egal intre mierea de rapita, floarea soarelui, salcam, tei, scaieti, mana, amorfa, faneata si mierea de Dulcofruct, Izosugar, F40, Apimera, Apiinvert, Api..., Api..., Api... Hai sa mergem in pastoral la Agrana, la Bod, la Cirast, sau sa stam pe vatra, ca avem cules de la sac...

Dragos, intrebarea asta adreseaza-le-o procesatorilor. Raspunsul primit va fi de natura sa te lamureasca... te rog insa sa nu il tii doar pentru tine, ci sa ni-l transmiti si noua.

Eu am inteles, printre randuri, ceea ce vrei sa spui, insa in sacul de la Kaufland sau in butoiul de la Cirast nu vei gasi niciodata ceea ce gaseste albina in "amarata" aia de floare.

  Pharaoane, uneori pui punctul pe "i" cum nu o face nimeni. Pacat ca nu scrii mai mult pe forum!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

   Ce este mierea falsificata ? oare nu  este nu cupaj intre siropuri dulci si ceva miere naturala ? asta in cel mai fericit caz ! mierea falsificata de obicei se obtine la fabrica .
  Daca un stupar administreaza sirop la albine in perioadele lipsite de cules se numeste ca produce miere falsificata ?