despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

apisrom

buna seara,

am inceput productia de crotalii.
atasez niste poze. cam asa arata crotaliile cerute de legislatia romana.

pareri?

POSTASUL

arata ok , din ce material iati confectionat si preturi??  sunt ca nr. de la masini  , mai trebuie  , itp. prima taxa de inmatriculare etc.  :rotfl: :rotfl:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dan motu

dar asa de mari?nu se pot face putin mai finute?

apivasmob

Am vorbit cu ei si sunt pe suport metalic de aluminiu si ca pret am inteles in jur de 2 ron bucata.
Sanatate tuturor apicultorilor

POSTASUL

Citat din: dan motu din Noiembrie 17, 2011, 08:28:11 PM
dar asa de mari?nu se pot face putin mai finute?
ca sa fie mai ieftine
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

apisrom

Citat din: POSTASUL din Noiembrie 17, 2011, 08:41:54 PM
Citat din: dan motu din Noiembrie 17, 2011, 08:28:11 PM
dar asa de mari?nu se pot face putin mai finute?
ca sa fie mai ieftine


nu sunt mari. sunt conform ordinului: 150*50mm.
sunt finute, doar ca am folosit o bucata de tabla gasita intr-o magazie.
a fost doar un test, productia in serie incepe de saptamana viitoare.
pretul va fi de mazim 2 lei/buc, tabla de AL.



cine vine la Ramnicul Sarat poate sa le vada si sa le pipaie. aduc mostre.

orbanstefan64

Având în vedere prevederile anexei nr.1 ,,Programul Național Apicol pentru perioada 2011-2013" la Hotărârea Guvernului nr.245/2011 privind aprobarea Programului Naţional Apicol pentru perioada 2011-2013, a normelor de aplicare, a cuprinsului Ghidului de bune practici pentru apicultură, precum şi a valorii sprijinului financiar,
văzând Referatul de aprobare al Direcţiei generale politici în zootehnie și industrie alimentară.245/2011.
în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 725/2010 privind reorganizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, precum şi a unor structuri aflate în subordinea acestuia, cu modificările și completările ulterioare,
ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale emite următorul

ORDIN:

Art. 1. Se aprobă Sistemul unitar de identificare a stupinelor si stupilor, prevăzut în anexa nr. 1.
Art. 2. Se aprobă procedura de înregistrare a stupinelor si stupilor în sistemul unitar, prevăzută în anexa nr. 2.
Art. 3. În sensul prezentului ordin, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
a)    Sistemul unitar de identificare a stupinelor si stupilor - totalitatea mijloacelor şi documentelor utilizate pentru identificarea stupinelor si stupilor;
b)    panou de identificare a stupinelor – mijloc oficial de identificare a stupinelor pe toată perioada activităţii, incluzând perioada deplasării în pastoral şi perioada de iernare, pe care se poate citi numele apicultorului, vatra permanentă, numărul de stupi şi numărul de înregistrare/atorizare sanitară veterinară acordat de Direcţia judeţeană sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentară;
c)    plăcuţă de identificare a stupilor - mijloc oficial de identificare utilizat la identificarea stupului reprezentată de un dispozitiv aplicat pe stup pe care se poate citi codul unic de identificare al stupului;
d)    plăcuţă duplicat de identificare a stupilor - mijloc oficial de identificare a stupului care înlocuieşte plăcuţa de identificare pierdută, confecţionată din acelaşi material şi cu aceleaşi caracteristici tehnice ca şi plăcuţa iniţială;
e)    codul unic de identificare al stupului - cod alcătuit din 13 caractere, inclusiv spațiile;
f)    cod de ţară - cod format din două litere majuscule, respectiv RO, reprezentând codul ISO al României, acordat în conformitate cu ISO 3166;
g)    codul formei asociative - cod numeric alcătuit din 3 cifre şi care reprezintă numărul de ordine acordat formei asociative care îl solicit.
Art. 4. Anexele nr.1 și 2 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 5. Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

   MINISTRU
Valeriu TABĂRĂ

filip

Fiecare stupina autorizata sanitar veterinar a primit un numar RO--------------
Pe langa acest cod unic de identificare placutele puteau contine si un numar care sa reflecte numarul de stupi ai titularului.
Era treaba monitorizata,atat de DSVA cat si organele guvernamentale.
Acum depinde ce se doreste prin crotalierea stupilor?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marius_vfp

parerea mea e ca se vrea identificarea si monitorizarea stupilor e teritoriul tarii pentru a fi cat mai sanatosi dpdv medical (asa zic ei ),,  si pe ascuns sa impuna o taxa impozit pe venitul realizat asta dupa ce declari toti stupi ca sa te prinda de nas ,sclavie pe fatza .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

pai indiferent ce urmaresc pina la urma tot va trebui sa ne comformam  mai repede sau mai tirziu tot va trebui sa achizitionam aceste tablite :nod: :nod: :nod:

pharaonu75

In gospodaria taranului se crotaliaza vaci, oi, porci... asa ca acum a venit randul stupilor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 20, 2011, 07:56:46 AM
In gospodaria taranului se crotaliaza vaci, oi, porci... asa ca acum a venit randul stupilor!
stai linistit Pharaoane ca vom urma si noi oamenii  :rotfl: :rotfl: vom purta cate o tablita de asta la gat pentru indentificare pe care va fii inscriptionat si partidul din care faci parte :lol:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Mi-ai luat-o inainte Romikele!
CNP-ul nu este un numar unic de identificare?
Urmeaza implantul cu CIP-uri! :mad: :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 20, 2011, 10:42:05 AM
Mi-ai luat-o inainte Romikele!
CNP-ul nu este un numar unic de identificare?
Urmeaza implantul cu CIP-uri! :mad: :mad:
Eu nu ma voi supune la toate mizeriile astea ( ma refer la cardul de sanatate uman , la chipuri ) chiar daca va trebui sa stau undeva intr-o pestera ca un sihastru nu o sa accept mizeriile lor , Pot sa isi bage  chipurile undeva .

POSTASUL

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 20, 2011, 12:05:38 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 20, 2011, 10:42:05 AM
Mi-ai luat-o inainte Romikele!
CNP-ul nu este un numar unic de identificare?
Urmeaza implantul cu CIP-uri! :mad: :mad:
Eu nu ma voi supune la toate mizeriile astea ( ma refer la cardul de sanatate uman , la chipuri ) chiar daca va trebui sa stau undeva intr-o pestera ca un sihastru nu o sa accept mizeriile lor , Pot sa isi bage  chipurile undeva .
:bravo: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.