tei 2009

Creat de dragos2006, Mai 22, 2009, 12:12:11 AM

« precedentul - următorul »

D006

Fratele meu a vazut azi in Bucuresti teiul pucios inflorit , s-a cam modificat clima .

catel

cate feluri de tei sunt? alb, rosu si negru ?
in ce ordine infloresc ?  cam cat tine floarea la fiecare ?
teiul din parcuri este cel pucios ?
aduc polen de la tei, sau numai miere ?
ma gandesc ca voi cei mai cu vechime stiti trucurile astea.
va multumesc anticipat.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

chiar nu se poate regla fusul orar sa bata limba-n limba cu ora asta ? binenteles pe forum. ii dif. de 3 ore.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

bucovineanu

Intra la profil si seteaza la ora -3.

catel

Citat din: bucovineanuIntra la profil si seteaza la ora -3.
multam fain. ce inseamna sa nu belesc ochii mai atent.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

ni_cu_sf


ni_cu_sf


catel

raspunsul la intrebarea mea l-am gasit pe net. poate mai are nevoie cineva.
FAMILIA TILIACEAE are in singur reprezentant important in Europa, genul Tilia. Celelalte genuri
apartin in general florei din regiunile tropicale si subtropicale.
Mai raspmndite in padurile din tara noastra sunt speciile: teiul cu frunza mare (Tilia platyphyllos
Scop.), teiul pucios sau teiul cu frunza mica (Tilia cordata Mill.) si teiul alb sau teiul argintiu (Tilia
tomentosa Macmci.) De asemenea, se intilnesc frecvent prim parcuri, gradini, alei, precum si in paduri, a
serie de alte specii si hibrizi naturaii cum ar fi: Tilia vulgaris, T. pallida, T. americana, T. rubra, T.
euchlora. O impartanta deosebita pentru economia forestiera, ca si pentru apicuitura, prezinta insa
primele trei specii care se caracterizeaza printr-o mare capacitate nectarifera avand totodata o raspandire
larga pe teritoriul romaniei.
Teiul ocupa suprafete inseminate, indeosebi in judetele: Tulcea (circa 15 000 ha), Iasi (circa 15
000 ha), Caras-Severin (circa 5 700 ha), .Ilfov (5 500 ha), Bacau (5 300 ha). Cetatuia, Luncavita,
Niculitel, Babadag, Ciucurova, Topolog (jud. Tulcea); Lipia-Bojdani, Snagov, Ciofliceni, Mihai Bravu,
Comana, Calugareni, Vinatorii Mici, Cascioareie, Malu Spart (jud. Ilfav) c.a. La aceste masive se
deplaseaza anual un numar important de stupi, realizanduse in anii favorabili productii de 15 pana la 40
kg miere pe familia de aibine.
Caracleristici apicole.
Teii infloresc in cursul lunilor iunie-iulie. De obicei declansarea infloritului la teiul alb se produce
aproximativ in 20—25 de zile dupa inflorirea salcamului. Prima specie care infloreste
este teiul cu frunza mare, urmeaza apoi in 10—14 zile teiul pucios si apoi la 20—22 zile fata de
prima specie, teiul alb. Durata infioririi celor trei specii luate impreuna in cadrul sezonului apicol este
aproximativ de 30 zile.
Secretia de nectar la tei, variaza in functie de varietate, expozitie si conditii pedoclimatice. Factorii
meteorologici cei mai favorabili pentru inregistrarea unor sporuri ridicate la tei trebuie sa se situeze in
urmatoarele limite : temp 24-30°C, umiditatea atmosferica 70-80%, precipitatii moderate (1-21mm) si
vant slab.
Productia de nectar la cele trei specii oscileaza dupa cum urmeaza:
- teiul cu frunza mare = 0,09 si 0,22 mg/floare, cu o concentratie in zahar de 36 - 48%;
- teiul pucios = 0,15 si 0,35 mg/floare, cu o concentratie de 45 la 56%
- teiul alb = 0,20 si 0,50 mg/f loare, cu o concentratie de 46 la 62%.
Capacitatea nectarifera a celor trei specii de tei este diferita si anume: 800 kg/ha la teiul cu frunza
mare, 1000 kg/ha la teiul pucios si 1200 kg/ha la teiul argintiu.
cu mici greseli de ortografie.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Catel tu sti multe dar nu le spui pe toate teiul infloreste la 20-25 de zile dupa salcam dar spunene dupa care salcam 1-2-3.

catel

prietene, tin la glume. dupa cum ai obs. din postarile mele sunt inca "mucos". asta nu inseamna ca daca stiu ceva tin pt. mine cum fac unii, care nu au timp sa dea explicatii dar se cearta pe forum ca la usa cortului. binenteles fiecare face ce vrea cu timpul lui  "pretios".
*dupa cum am scris mai sus, am gasit informatiile pe net
*mai sus scrie data la care infloreste
*mai avem un pic si o sa fie haos cu toate florile. nu o sa mai avem ce stiati voi acum 2-3 ani, dupa data sigura +- 3-4 zile stiati cand apar toate florile. acum altele apar mai repede, altele mai trz.
iar daca stau bine sa ma gandesc anul asta au fost vreo 4-5 recolte de salcam (binenteles scurte de 5 zile poate), binenteles care le-a cautat amanuntit. si asta din cauza climei nasoale.
o z buna sa ai
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !