Adio ajutor de minimis in 2016

Creat de Kov iulian, Octombrie 27, 2016, 10:10:24 AM

« precedentul - următorul »

filip

Propunerea mea in loc de AJUTOR DE MINIMIS.
Subventia pe stupina.
Aici putem discuta diferentierea in trepte,astfel ca apicultorul sa nu fie tentat sa declare multi stupi pe care nu-i are.Impozitul pe norma de venit sa fie echivalentul subventiei de la 75 fam in sus.
Asa se rupe lantul intre apicultor-procesator.Cumperi sirop si vinzi miere aceluias procesator.
Apicultorul hotaraste daca inmulteste haotic,daca da sirop ori lasa miere.......
Pana la 75 de fam primesc toti la fel,de la 75 in sus indiferent cati declari subventia acopera impozitul....... :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Closcutz

Eu impozit am platit anul asta 400 si ceva lei... dc tot atat mi-ar da subventie si mi-ar cere si un sac de hartoage mai bine lipsa! Esenta este ca tehnocratii au fost niste mincinosi ordinari care ne-au luat de fraieri!

Eugen B

Azi cand am vazut pe internet mesaju asta cu minimisu ma pufnit rasul. Isi bat joc de noi in stil mare. Pretul la miere mic. Concluzia sa dispara stupii

andrei_georgian

Pai daca in tara asta nu se mai produce nimic si totul se importa de ce sa mai existe si stupi...ca doar avem de unde importa ''miere''
Spun asta cu parere de rau dar se pare ca asa se vrea.. ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B


viorel55

   Uitati ce spune ministrul A. Irimescu....,are banii PREVAZUTI IN BUGET dar nu poate sa ni-i dea pentru ca NOI, stuparii,nu putem dovedi....

                bugetul.ro/anuntul-ministrului-agriculturii-ce-se-intampla-cu-despagubirile-pe-seceta/

tinumaftei

Citat din: viorel55 din Decembrie 14, 2016, 10:04:19 AM
   Uitati ce spune ministrul A. Irimescu....,are banii PREVAZUTI IN BUGET dar nu poate sa ni-i dea pentru ca NOI, stuparii,nu putem dovedi....

                bugetul.ro/anuntul-ministrului-agriculturii-ce-se-intampla-cu-despagubirile-pe-seceta/
Gargară ieftină. Nu a emis nici un document care să pună apicultorii în situația de a dovedi ceva.
Ministerul agriculturii susține in fals că producția de miere a fost anul aceasta de 22000. Desigur, cifra această convine comercianților care pot "spăla" astfel mierea din China, Moldova și Ucraina.

Eugen B

Anul asta nu sa facut mai mult de 6-7 mii. Maxim maxim 7mii. In plus majoritatea stupinilor din tara inteleg ca sunt foarte slabite si altele distruse