ADIO MASURA 141

Creat de viorel55, Ianuarie 22, 2014, 08:27:35 PM

« precedentul - următorul »

adrian.g.

Si sunt total de acord cu Dragos 2006. Cei de la usl au gandit sa faca in asa fel incat contributia guvernului(banii) fie prin feadr, pnadr sau pna sa se intoarca tot la ei . Fac asta prin contributia proprie a agricultorului si fondurile europene care sunt purtatoare de tva si  prin impozitarea agriculturii. Ajutorul din partea statului se apropie de zero.

Aurel

   Imi puteti spune si mie cand statul a ajutat vreodata pe cel care munceste? Va raspund tot eu: Niciodata!Dar intodeauna s-a bazat pe acesta si la invartit si la ametit asfel incat pana la urma sia atins scopul.Statul trebue sa-i impace si pe cei ce merita si pe cei ce nu merita.Asta nu se poate realiza decat lovind in calul care trage.Altfel ramai impotmolit si pierzi scaunul si functia.

albinasebes

e grea viata extrauterina. :rotfl:
pun si eu o intrebare: am in derulare masura 141, anul 3. as putea primi finantare pentru dezvoltare daca am peste 80 familii?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

adrian.g.

Albinasebes,asteapta noul program 2014-2020. Si eu sunt in aceiasi situatie. Sa speram ca vom avea punctaj suplimentar la proiecte cei care am respectat planul de afaceri si vom putea accesa si alte fonduri pentru dezvoltare. Altfel cam greu, deoarece apicultura nu e prioritate. Daca nu esti intr-o zona defavorizata e si mai greu. Oricum 2014 e pierdut, finantarile o sa inceapa prin 2015.

viorel55

   Cei care au in derulare Masura 141 merg mai departe....
   Din acest an(2014) nu se mai organizeaza sesiuni cu Masura 141,pentru ca actualul ministru al agriculturii considera ca nu a fost eficienta(asa spunea la emisiunea 'Viata satului" de la TYR 1)

albinasebes

citeam astazi intr-un ziar faptul ca se renunta la 141, dar se vor da 15 000 euro pe alta masura. initial era vorba ca se dau intr-o transa, dar citeam acum ca se vor da in minim doua si maxim 5 transe. adica un altfel de 141, dat pe bani mai multi si alte hartii. alt numar de stupi si probabil impozite platite la stat. vom vedea ce coace guvernul.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dorindafi

adrian.g - pl de afaceri se considera respectat dupa derularea celo 5 ani
cit despre timpul in care se va face finantzarea se zice ca 2014  mai spre cazutul frunzelor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: albinasebes din Februarie 03, 2014, 10:42:58 PM
citeam astazi intr-un ziar faptul ca se renunta la 141, dar se vor da 15 000 euro pe alta masura. initial era vorba ca se dau intr-o transa, dar citeam acum ca se vor da in minim doua si maxim 5 transe. adica un altfel de 141, dat pe bani mai multi si alte hartii. alt numar de stupi si probabil impozite platite la stat. vom vedea ce coace guvernul.
fiind bani mai multzi , daca se va mai derula 141 doar nu te ashteptzi la stupi mai putzini?
nu pricep dece va vaitatzi atita ca doar nu ne obliga nimeni sa intram in hora
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)