Programul national apicol

Creat de dragos2006, August 22, 2010, 11:09:46 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

Pharaoane .... ai luat ceva anul trecut  prin PNA ?  Sigur nu ai luat prin ACA Prisaca .( nu te-am vazut ca menbru )

pharaonu75

Nu ma refeream la o asociatie anume! Mi se pare insa total deplasat ca sa se plateasca asociatiei un procent din sumele decontate prin PNA! Daca s-ar fixa o suma standard, pentru toata lumea, ceva in genul cotizatiei, ar fi OK!

Repet inca o data, nu faceam referire la o asociatie anume, insa am observat pe la vreo 2-3 asociatii ca au aparut cateva persoane care traiesc foarte bine de pe urma comisioanelor. De asemenea se formeaza un fel de camarila, un cerc restrans de persoane, privilegiate, care conduc destinele asociatiei si ii exploateaza pe ceilalti membri!
Acest grup de persoane nu pierd nicio ocazie sa mai stoarca ceva bani de la membri, bani pe care ii folosesc dupa bunul plac!

Si pentru ca a venit vorba despre cheltuieli cu carburantul, cadouri, dosare, etc., acestea se pot face grupat... adica faci un drum cu masina pentru a duce mai multe dosare... astfel cheltuielile se impart pentru mai multi membri si nu mai vad rostul platirii unui procent din suma decontata!
Daca eu decontez 50 milioane iar altul 200 milioane, procentual el plateste de 4 ori mai mult decat mine, desi are tot un dosar si aceleasi cheltuieli cu carburantul!

La asta faceam referire!
Sa nu mai vorbim ca cei de la ACA umfla preturile dupa bunul plac, in asa fel incat banii care vin prin PNA raman aproape integral la ei!

P.S. Nu sunt membru al ACA Prisaca! Sunt apicultor amator... insa cine stie ce va mai fi peste 2-3 ani!
Mi-as dori sa fiu membru intr-o asociatie condusa si compusa din oameni fara mentalitati invechite, oameni care stiu sa scoata bani din afaceri, nu din nesimtita exploatare a membrilor! Asa ca nu se stie niciodata cand voi bate la usa ACA Prisaca!!
Ma primiti?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ALBINEL 1984

pharaonu75
Nu sunt membru al ACA Prisaca! Sunt apicultor amator.

si cu casa mieri slobozia ce relatii aveti ?doar le faceati reclama?

pharaonu75

Citat din: ALBINEL 1984 din Februarie 20, 2011, 06:39:26 PM
si cu casa mieri slobozia ce relatii aveti ?doar le faceati reclama?

Cu Casa Mierii din Slobozia nu am niciun fel de relatie, insa am cativa prieteni care sunt membri acolo! Eu doar am spus aici ceea ce am aflat de la ei cu ocazia diverselor discutii! Nu le fac reclama, desi nu vad care ar fi fost problema daca le faceam!
Nu sunt membru in nicio asociatie apicola, insa mi s-a parut buna ideea unei societati pe actiuni si infiintarea unei linii de procesare! Atata tot!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: CRISTI M din Februarie 20, 2011, 05:21:25 PM
Pharaoane .... ai luat ceva anul trecut  prin PNA ?  Sigur nu ai luat prin ACA Prisaca .( nu te-am vazut ca menbru )

cristi, ai vazut tu ceva, dar sensul de privire nu era bun
nu a luat, a dat
25% la stat
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Faraoane te-ai bagat intr-un subiect unde nu stii despre ce este vorba !  baiat la PNA se depune un singur dosar o singura data pe an pentru toti membrii care vor decontare . Am uitat sa spun ca in doua saptamani de la depunerea dosarului vine si controlul...
  Pe unde merg incerc sa promovez infiintarea de noi asociatii . Cuvantul la zi este : IMPLICARE !!!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

sa inteleg ca daca depui acte se poate ca sa nu primesti nimic? in mod normal daca ai cumparat ai si marfa la control.
care ar fi posibilele probleme pt care sa nu primesti banii?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Important este faptul ca informatia a inceput sa circule si sa ajunga si la stuparii din mediul rural . Totul este ca fiecare in parte sa-si stabileasca targhetul astfel incat sa stie precis ce are de facut anul acesta si peste 5 ani.
  In primul rang trebuie sa va hotarati ce doriti de la apicultura ori amator ori performanta apoi stii exact ce ai de facut .
  Inclusiv un baiat istet ar putea infiinta o asociatie a stuparilor hobysti care sa aiba ca prioritate promovarea apiculturii ca modalitate de petrecere a timpului liber si proiecte ecologice . Interesant ?

Donbazil

#39
Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2011, 05:47:44 PM
Nu ma refeream la o asociatie anume! Mi se pare insa total deplasat ca sa se plateasca asociatiei un procent din sumele decontate prin PNA!

La asta faceam referire!
Sa nu mai vorbim ca cei de la ACA umfla preturile dupa bunul plac, in asa fel incat banii care vin prin PNA raman aproape integral la ei!

P.S. Nu sunt membru al ACA Prisaca! Sunt apicultor amator...

Faraoane, sa nu te manii pe bunicu' da' ai cam pleznit-o aici.....
In primul rand eu pot vorbi din interiorul ACA si stiu ce spun. (Nu discut de modul cum procedeaza alte structuri asociative. Fiecare dupa statutul ei si dupa hotararile luate  la adunarile legale ale asociatiei rerspective, hotarari care devin LEGE prin semnare si toti membrii trebuie sa le respecte).
La ACA se depun actele de achizitionare  a bunurilor incluse in PNA, de catre membrii ACA,- indiferent daca au cumparat aceste bunuri de la magazinele APICOLA sau din alta parte.....( Deci voi continuati sa confundati ACA cu APICOLA SRL)....
ACA intocmeste documentatia necesara si o inainteaza la APIA.
APIA vine in control la ACA. De la ACA din dosar selecteaza aleator cativa apicultori pe care-i verifica la fata locului. Totul se face transparent si cu seriozitate. ( Cand au fost la mine asta vara si le-am pus - din politete - cate un borcan de miere, cei doi domni de la APIA nu au luat-o pana nu am acceptat sa mi-o plateasca. Am luat numai pretul de en-gros, dar altfel nu luau oamenii mierea.....Cred ca incepe lumea sa devina normala!)....
Cand ACA a primit banii a intocmit Borderou de plata si a platit fiecaruia cat i s-a cuvenit. Nu s-au retinut nici un fel de comisioane. Am primit telefon sa mergem la magazinul Apicola, gestionara avea banii si borderoul, am semnat am multumit si am plecat...
Ce bani au ramas la ei numai tu poate stii, eu nu stiu, da'  daca asa ai scris,  poate asa o fi!.....( Sa nu uitam ca TVA nu ramane la magazin ci merge la STAT).
De ce sa vorbim discutii sau sa discutam vorbe.....goale?....
Repet nu stiu ce e la alte structuri asociative si nici nu ma intereseaza. Nu fac reclama gratuita nici ACA si nici APICOLA SRL. Am spus doar ce stiu eu ca s-a intamplat...
In nici o structura asociativa nu ne tine nimeni cu forta.
Dar mai e o chestie, cati nu au plecat si au lasat mizerie ( morala) in urma lor ( adica au mancat rahat mai pe romaneste)  -  si acuma s-ar intoarce dar li-e rusine ca au vazut ca au pus botu' la reclama mincinoasa a unor asazise societati apicole minune, care le da lapte  si miere....Si au luat-o!....
Eu sunt unul care am sustinut si sustin ca tradatorii sa nu mai fie reprimiti. Cine a tradat o data, va mai trada. Daca au alergat la miraj sa se aleaga cu ....mirajul.
Cred ca baiu-mare este acela ca nu ne cunoastem drepturile si atunci in loc sa facem demersurile legale, sa citim , sa ne documentam,  ne lamentam si....Acuzam pe nedrept...
In viata nu trebuie cautate motive si scuze  ci  SOLUTII!
Parerea mea!
Sal'tare!
Donbazil - Faget

viorel55

  Donbazil,ca om care ai lucrat intr-un domeniu in care se aplica legea,te rog sa-mi spui daca este  LEGAL ce face ACA  in cazurile cand admite inscrierea de noi membrii prin acceptarea platii retroactive a taxei de inscriere si a cotizatiei ??????
  Ca sa fiu mai clar, eu consider ca fiecare persoana capata calitatea de membru al formei asociative in momentul cand a achitat taxa de inscriere in acea forma asociativa.
Colegii d-ta le incaseaza astazi si pentru anul trecut si astfel cei in cauza fac vechimea de 6 luni si pot accesa Masura 141,deci acest procedeu PROVOACA CONSECINTE JURIDICE(stii la ce ma refer ).

Donbazil

Sal'tare!
La Timis nu am auzit de astfel de practici.
Daca ai date concrete depune plangere impotriva celor ce incalca legea.Cunosti procedurile legale.....
Nu ma iau dupa zvonuri si barfe.
Concurentza face eforturi deosebite sa discrediteze tot ce inseamna ACA si din pacate dupa cate mi-am dat seama dumneata esti de cealalta parte asa ca.....
Sal'tare! :stop_the_war:
Donbazil - Faget.

cristian87

#42
plus ca astfel de discutii pot face rau tuturor aplicantilor pt fonduri europene pe apicultura
nimeni nu are nevoie de sacaiala  chiar daca nu are nimic de ascuns
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău