De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Daca tot chinezescul e cel mai greu, o fi fost cantarul chinezesc.  ))/ ))/ ))/ ))/
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kiloz

#1487
Sa fii drept si scrie adevarul.

cornelioandanciu

Citat din: stefan1 din Octombrie 20, 2018, 07:12:46 AM

  https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/un-barbat-a-omorat-un-urs-cu-toporul-in-prahova-animalul-ii-atacase-sotia-in-curte-1015988

  Un om curajos, mai cu seama ca trebuie ca avea in jur de 60 de ani, caci sotia avea 58.
Vazusem mai demult intr-un film american o metoda indiana de a vana ursi, aveau un tarus facut dintr-un lemn de esenta tare , era bine ascutit la un capat, un pic mai lung decat inaltimea unui om. Cand ataca ursul, indianul infigea tarusul in pamant cu capatul neascutit, se ghemuia in spatele tarusului , apoi ursul venea cu toata viteza si se infigea in tarus. Acolo era tehnica si curajul, pentru ca indianul trebuia sa pozitioneze tarusul astfel incat sa nimereasca o zona vitala a ursului.  Treaba spectaculoasa era cand ursul se ridica in doua picioare, trebuia mult curaj pentru a dobora un grizly, care este mult mai maree decat ursii nostri.  Asa de i-as vedea pe vanatorii din ziua de azi, nu as avea nimic impotriva lor...    :D
Va salut.

dan sebastian

Mai are cineva linkul cu rusii de tratau varoua cu caldura ? (erau niste preoti la o manastire, scuturau toamana albina, o tratau folosind caldura). Nu reusesc sa dau de el. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bmdna

Citat din: dan sebastian din Octombrie 25, 2018, 02:48:46 PM
Mai are cineva linkul cu rusii de tratau varoua cu caldura ? (erau niste preoti la o manastire, scuturau toamana albina, o tratau folosind caldura). Nu reusesc sa dau de el. Multumesc !
Daca era linkul pus de mine, nu mai functioneaza. Cel care povestea se numeste Ghenadii Stepanenco. El facea filmele iar un nene le prelucra si le posta. La un moment dat nenea s-a suparat, a redenumit canalul si ulterior filmele nu au mai fost disponibile. Acum Ghenadii si-a facut singur un canal unde posteaza filme noi dar si o parte din cele vechi. Filmul cu termocamera nu l-a mai postat. Cam asta e, daca e linkul meu, daca nu... atunci poate posteaza altcineva.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dan sebastian

Exact despre el e vorba. Imi pare rau ca nu l-a salvat careva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bmdna

Citat din: dan sebastian din Octombrie 26, 2018, 12:44:31 PM
Exact despre el e vorba. Imi pare rau ca nu l-a salvat careva.
O sa incerc sa fac rost de el, poate a mai ramas pe undeva. Osa postez si alte filme cu tratamentul asta termic.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

#1493
Am gasit filmul cu pricina. A fost postat pana la urma si de altcineva.
Poate fi urmarit aici:
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Cipi

La ce temperatura incep sa cada paduchii?

Kiwi Bee

#1495
Wowww, foarte impresionant. Pt cei care inca nu au vazut acest filmuletz   


cornelioandanciu

Citat din: bmdna din Octombrie 27, 2018, 07:27:09 PM
Am gasit filmul cu pricina. A fost postat pana la urma si de altcineva.
Poate fi urmarit aici:
https://youtu.be/QTDSx2pXdYw
Interesant. Se vede ca au cazut multi indivizi, ce or fi, nu se vede, dar sa-i credem pe cuvant pe autori cum ca ar fi varroua, dar probabil ca ar trebui sa fie si ceva braula pe acolo. Totusi, varroza este o boala a puietului, acolo este necazul cel mare. Eu nu inteleg limba rusa, dar zic eu ca daca acest tratament se face toamna, in lipsa puietului, cand toti varroua sint pe albine, atunci da, ar fi un lucru foarte bun, iar peste an sa se faca celelalte tratamente , cu facem noi cu varachet. Este un lucru interesant, multumim.
Va salut.

bmdna

Citat din: Cipi din Octombrie 27, 2018, 09:16:04 PM
La ce temperatura incep sa cada paduchii?
In film el zice ca de la 44 de grade incep sa cada iar la 48 moare. Am vazutalte surse care spun ca de la 42 de grade incepe sa se agite si se desprinde. Oricum, temperatura trebuie sa fie foarte bine controlata.

Acest tratament se face toamna foarte tarziu, dupa ce nu mai este puiet si, da, peste an trebuie si alte tratamente. altfel toamna nu mai ai ce trata.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

#1498
Curiozitati matematice

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

#1499
Albine africanizate bine de tot.

O doamna in SUA, desertul din Arizona detine mai multe stupini ca si cel din video.
Are stupii pe cinci cutii tot timpul anului exceptie cind aduna caturile de miere. Dupa extractie le duce inapoi si familiile stau asa in continuare.
Albinele sint africanizate si ataca pe oricine imediat, mai mult nici varoa nu rezista cu ele asa ca aceste albine nu au varroa in stupi deloc.

Daca vreo colonie moare dintr-un motiv oarecare doamna nu intervine. Precis ca va fi un roi natural care va ocupa stupul gol pe parcursul sezonului urmator.

In anii mai ploiosi este foarte mult nectar.