banateanul

Creat de tassevasi, Iunie 20, 2011, 03:48:18 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Va salut domnul Chise ,pt ca am incercat pe toate caile si nu am reusit sa va trimit acele poze ce mi-le-ati solicitat ,v-am deschis eu o pagina pt dvs  (ca dvs aveti 0 poatari), unde va rog sa intrebati tot ce vreti , ca aici veti gasi persoane  f  amabile ce va va da raspunsul dorit .
   Am sa va pun pozele  si ce am scris pe mail( atasment )
  Va pun si pintenul .
  Numai bine

pharaonu75

Hai Banatene, curaj!
Nu te musca nimeni pe aici, asa ca te asteptam cu intrebari, sfaturi, concluzii trase in urma experientelor personale!
Chiar si fotografii!
:hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Foarte interesanta solutia tehnica abordata pentru realizarea unei rindele de grosime cu bani putini. O scula semi-profesionala sau chiar profesionala costa o "caciula de bani".
Felicitari pentru ingeniozitate.  =D> =D> =D>

CRISTIAN71

Nu este bine deloc. Valtul este asezat deasupra platanului posterior al masini de indreptat ceea ce te obliga sa bagii cherestele de aceleasi dimensiuni ca altfel se intepenesc. Daca vreuna din cherestea are o grosime mai mica decit cea intrata atunci vavibra ceea ce nu este bine si in plus ea va fi rindeluita in valuri. Dupa cum vad nici cutitele nu sunt bine puse pe arbore ,adica fazeta cutitului este mai ridicata ,asa ca fluxul de aschi de lemn nu sunt preluate cumtrebuie de pene . Una peste alta nu este bine. Ultimele doua foto nu stiu ce sunt asa ca nu comentez.

pharaonu75

Ultimele doua foto prezinta o varianta a pintenului apicol!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

#5
Citat din: CRISTIAN71 din Iunie 20, 2011, 09:27:41 PM
Nu este bine deloc. Valtul este asezat deasupra platanului posterior al masini de indreptat ceea ce te obliga sa bagii cherestele de aceleasi dimensiuni ca altfel se intepenesc. Daca vreuna din cherestea are o grosime mai mica decit cea intrata atunci vavibra ceea ce nu este bine si in plus ea va fi rindeluita in valuri. Dupa cum vad nici cutitele nu sunt bine puse pe arbore ,adica fazeta cutitului este mai ridicata ,asa ca fluxul de aschi de lemn nu sunt preluate cumtrebuie de pene . Una peste alta nu este bine. Ultimele doua foto nu stiu ce sunt asa ca nu comentez.



Te rog vin-o cu solutia cea buna ,daca tot ai scris o parere ,  cutitele nu am cum sa le pun altfel decit bine, ca nu as mai face treaba cu el ,oricum in poza nu am luat in seama cutitele care puteau sa nu se vada .
Ultimile 2 poze reprezinta un pinten ,care acopera toata lungimea sirmei ,am vazurt la cineva in pastoral si vad ca-i minunat ,la fel de rapid aproape ca lipirea cu electric pe fiecare sirma .

Mircea77

Intrebarea logica ar fi: rezultatele sunt satisfacatoare in exploatare ?!
Altfel polemica este total neconstructiva. Am vazut de-a lungul timpului multe scule care n-ar fi fost pe placul multora dar care isi faceau treaba la modul superlativ.

tassevasi

Citat din: Mircea77 din Iunie 20, 2011, 10:29:17 PM
Intrebarea logica ar fi: rezultatele sunt satisfacatoare in exploatare ?!
Altfel polemica este total neconstructiva. Am vazut de-a lungul timpului multe scule care n-ar fi fost pe placul multora dar care isi faceau treaba la modul superlativ.



  Mircea eu fac treba cu el ,trb sa faci mai multe reglari  si treceri succesive pina ajungi la cota finala  si ar mai fi dezavantajul ca inpingi materialul .
Un al inconvenient, la latimea totala a cutitelor  inpingi f tare ,ideal ar fi sa-i fac inca un sistem de fixare cu un arc  care sa cedeze cind intinleste o grosume mai mare .
  Pentru ce fac eu  (cuti de stupi ) nu mobila .... vad ca merge , cind am ajuns la cota de 2 cm nu mai trag ca mai pierd ceva din material .

Mircea77

Citat din: tassevasi din Iunie 20, 2011, 10:47:50 PM
Citat din: Mircea77 din Iunie 20, 2011, 10:29:17 PM
Intrebarea logica ar fi: rezultatele sunt satisfacatoare in exploatare ?!
Altfel polemica este total neconstructiva. Am vazut de-a lungul timpului multe scule care n-ar fi fost pe placul multora dar care isi faceau treaba la modul superlativ.


  Mircea eu fac treba cu el ,trb sa faci mai multe reglari  si treceri succesive pina ajungi la cota finala  si ar mai fi dezavantajul ca inpingi materialul .
Un al inconvenient, la latimea totala a cutitelor  inpingi f tare ,ideal ar fi sa-i fac inca un sistem de fixare cu un arc  care sa cedeze cind intinleste o grosume mai mare .
  Pentru ce fac eu  (cuti de stupi ) nu mobila .... vad ca merge , cind am ajuns la cota de 2 cm nu mai trag ca mai pierd ceva din material .

Tocmai asta subliniam si eu. Daca o scula isi face treaba pentru care a fost construita, raportul eficienta/cost/calitate este mai mult decat acceptabil.
Pentru sistemul de fixare cu arc iti fac o sugestie: incearca sa faci ceva in genul ansamblului arc-rola presoare curea accesorii de la masinile moderne. In principiu este o rola cu un arc foarte puternic care intinde o curea. La tine rola ar exercita presiune asupra scandurii sau panoului.
Plus ca, din ceea ce am vazut la scula din poza, eu unul as pune o rola metalica invelita intr-un cauciuc semi-dur, lucru ce ar permite o mai buna aderenta si, de ce nu, as pune si o manivela pe ea care sa-mi permita sa dau avansul scandurii fara sa fie nevoie sa ma opintesc asa cum spui tu.
Oricum raman la parerea mea: ideea in sine este buna. Cu niste mici up-grade-uri precum cele sugerate mai sus si inca ceva la care m-am gandit, se poate obtine o scula foarte buna cu costuri foarte mici.

tassevasi

 Bravo Mircea ,bravo , ai venit cu o solutie f buna , asa vreau sa dezbatem , apreciez sugestiile tale , cu toate ca nu suntem pe paginile noastre .
  Am fost putin fortat de timp si de aceia nu am facut cu rola cauciucata , la arc ma gindisem ,dar iar timpul ,de manivela si curea nu.
  Multumesc ,sanatate si numai bine

Mircea77

Eu asa vad lucrurile: sa fiu constructiv daca pot contribui prin gandirea mea.
Eu inca nu mi-am facut o asa scula dar sunt in perioada in care am inceput sa-mi adun materialele necesare (motoare, fiare, tabla groasa, etc.) pentru utilarea unui atelier in care sa-mi fac tot ce vrea sufletul meu.
Recunosc, sunt incepator in tainele apiculturii. Abia anul asta mi-am cumparat primele familii de albine desi tanjeam demult la asa ceva. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa cumparam totul de-a gata si sa nu ne punem mintea la contributie.
Un apicultor, in acceptiunea mea, este un PRODUCATOR. Poate ca nu putem sa facem toate lucrurile necesare, dar macar 90-95% il putem obtine prin eforturi proprii. Iar asta nu poate insemna decat o eficientizare a costurilor.

Si ca sa revin la subiect, o sa incerc sa fac o schita asa cum o gandesc eu.

Mircea77

Apropo de scula pentru inserarea sarmei in faguri, cred ca m-ai ispitit sa-mi fac si eu una.
Deocamdata lucrez cu un transformator 220/12 V care are un randament foarte multumitor. Lucrez de placere cu el.

banateanul

Maine am sa cumpar doua matci fecundate cu care vreaqu sa fac doua roiuri,rog sa ma sfatuiti cum sa procedez eu fiind incepator si sa nu gresesc  cu multumiri


tassevasi

Citat din: tassevasi din August 06, 2011, 11:31:45 PM
Domnul Chise pt ca v-am promis aceasta carte , acum o aveti , sa o cititi cu placere .
  Numai bine si sanatate multa .

http://apiardeal.ro/biblioteca/pdf/Alimentele_-_Miracolul_vindecarii_-_H.Bieler_-_150_pag.pdf