Radu Andrei Nastase

Creat de AndreiRN, Octombrie 16, 2009, 09:04:38 PM

« precedentul - următorul »

AndreiRN

Baaaaiiii, azi am aflat ca sunt batran.
Acum catva luni am scos eu o galeata de albina dintr-un pod de casa si le-am pus intr-o cutie cu o botca mare si frumoasa si le-am pus calare pe un stup dublu acasa la mansard.
Azi le-a venit timpul sa le mut pe camp ca au avut o crestere exploziva.
Bag o carpa la urdinis si leg bine cutia cu o chinga si dai sa-l iau pe sus.
Baiiii, nu puteam.
Ba puteam dar m-am opintit sa-mi iasa ochii din cap.
Coboara-l pe scara si prin garaj cu el in masina.
Dus pe camp la locul lui cu mare efort.
Problema este ca ma doare mijlocul acuma firar sa fie de albine grase.
In weekend ma uit in el sa vad daca nu cumva au bagat albinele nisip in el.
Si voi carati zeci de stupi cu spinarea.
Gata, imi iau autostivuitor.

milu56

Citat din: AndreiRNBaaaaiiii, azi am aflat ca sunt batran.
Acum catva luni am scos eu o galeata de albina dintr-un pod de casa si le-am pus intr-o cutie cu o botca mare si frumoasa si le-am pus calare pe un stup dublu acasa la mansard.
Azi le-a venit timpul sa le mut pe camp ca au avut o crestere exploziva.
Bag o carpa la urdinis si leg bine cutia cu o chinga si dai sa-l iau pe sus.
Baiiii, nu puteam.
Ba puteam dar m-am opintit sa-mi iasa ochii din cap.
Coboara-l pe scara si prin garaj cu el in masina.
Dus pe camp la locul lui cu mare efort.
Problema este ca ma doare mijlocul acuma firar sa fie de albine grase.
In weekend ma uit in el sa vad daca nu cumva au bagat albinele nisip in el.
Si voi carati zeci de stupi cu spinarea.
Gata, imi iau autostivuitor.
Asa de grea este acea cutie,este nevoie de stivuitor?Ori sunt roi asa de puternici!

D006

Domnule Andrei vă rog frumos să vă fiţi mai finuţ cu Domnul Milu poate ne arată şi nouă câte ceva de prin stupinile sale. sunt convins că am avea cu toţii ce vedea şi ne-ar folosi în activitatea noastră de apicultori.
  Vă mulţumesc mult. :hi:

D006

Da, corecta cererea cu toata ca ...... Let it be.
Asteptam.

stefan1

Citat din: AndreiRN
...
Dus pe camp la locul lui cu mare efort.
....
In weekend ma uit in el sa vad daca nu cumva au bagat albinele nisip in el.
Daca a avut asa o buna locatie de ce l-ai mutat?
Fa si poze cand il vei controla. Daca si in noul loc este mai harnic decat ceilalti, atunci rasa reginei este explicatia si merita 'promovata',... ca tot ai experimentat metoda Miller.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Regina este scoasa de mine din familia mea cea mai buna.
L-am mutat ca sa aduc alt nucleu acasa pt crestere ca nu pot tine multi stupi sus pe mansarda. Ii tin pana i-au avant si ii mut sa fac loc altor roiuri.

milu56

Citat din: AndreiRNRegina este scoasa de mine din familia mea cea mai buna.
L-am mutat ca sa aduc alt nucleu acasa pt crestere ca nu pot tine multi stupi sus pe mansarda. Ii tin pana i-au avant si ii mut sa fac loc altor roiuri.
Andrei RN,cunosti pe beees,sau il cunoaste cineva din cati posteaza pe acest forum?
Vad ca ii este rusine sa spuna cine e si de unde este.

D006

Este un individ ca multi alti care si-a ales un nume anonim.
Nu e nici primul si nici ultimul dar a avut chef sa te descoasa un pic.
Posteaza si tu mai precaut.

D006

Vai domnule Andrei cum puteţi insinua că aş dori să-i produc cea mai mică neplăcere domnului Emil? Eu care abia dacă am 10 stupi, dânsului cu 600.
Admiraţia mea este întrecută doar de dorinţa de a învăţa de la dânsul.De aceea insist să nu mai fie asa modest şi să ne arate stupinile sale, un filmuleţ cu metodele sale de lucru, pentru că, să recunoaştem, e ceva să întreţii 8 stupine a câte 75 de stupi şi să mai poţi sta şi toată ziua pe net sfătuind începătorii, făcând lobby pentru nucleul pe 6 rame şi pentru stupul pe 12 rame cu cat de1/2
  Pune domnule Emil nişte imagini şi o să te admirăm şi mai mult. :hi:

sfantul spiridon

am priceput...in fond nu ne uneste aceasi pasiune...nu avem aceeasi dorinta...poate si eu am mai exagerat...nu e un capat de tara...totusi schitele, modelele si chiar prezentarea pedagogica ma fac sa vad ce trebuie sa vad....
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Zi superba de lucrat la stupi asa ca le-am facut o vizita la rau.
Avem de uitat in stupul greu si de verificat albinele mele africane.
Dar am inceput cu roiurile mele sa vad cum o duc.
De la frumos la superb sunt ramele ouate si puiet capacit si coroane de miere si rame cu pastura.
Normal ca am ales o rama excelenta pt poza.

D006

Stupul "africanizat" se pare ca era agresiv deoarece era abandonat si prea multa miere si cum am mai spus a fost divizat in doua.
Jumatatea fara matca avea 9 botci asa ca le-am luat o rama cu doua botci si daruita unei famili fara matca.
Jumatatea cu matca originala am afumat-o de tuseau toate si am inspectat magazia. 10 rame cu miere. 5 complect capacite pe care le-am scos si 5 cam 75% capacite pe care le-am mutat spre mijloc si am adaugat rame la construit.

D006

Citat din: stefan1
Citat din: AndreiRN
...
Dus pe camp la locul lui cu mare efort.
....
In weekend ma uit in el sa vad daca nu cumva au bagat albinele nisip in el.
Fa si poze cand il vei controla. Daca si in noul loc este mai harnic decat ceilalti, atunci rasa reginei este explicatia si merita 'promovata',... ca tot ai experimentat metoda Miller.
Cand nu lucram direct la un stup ii tot afumam pe ceilalti si acuma a venit randul la stupul care ma cocosit.
Incerc sa ridic capacul si ..... nu voia.
Schimb coltul trag tare de capac. Offff, avea faguri facuti si lipiti de capac ca nu erau decat 6 rame.
Ridic cu grija cu 2 faguri mari lipiti de capac si il asez intr-o laditza de plastic.
Albina din belshug se revarsa din cutie.
Ridic cutia si o asez pe stupul de langa si pun un fund si o cutie goala in locul ei in care pun 3 rame cu foaie de ceara.
Apuca-te si taie si incearca sa fac cele 6 rame folosibile si sa le mut in noua cutie. Miere curge albina garla dar pana la urma reusesc sa le mut si le inghesui bine si imping si rama 10.
Pun peste rame o folie de plastic dar las in fatza 3 degete spatiu si adaug inca o lada deasupra in care pun 6 rame construite.
Unul din faguri fara rama avea puiet si miere asa ca il mut in cutie pe plasticul pus si alaturi asez faguri grei plini cu miere.
Cutia avea inca albina multa foc asa ca o scutur deasupra si o afum si biata de albina era peste tot dar pana la urma pun o folie si capacul deasupra.
O sa le las 2 saptamani sa iasa puietul si sa rearanjeze ele si intru iarasi sa le scot faguri fara rame si sa le pun rame la construit.

bucovineanu

Citat din: AndreiRNStupul "africanizat" se pare ca era agresiv deoarece era abandonat si prea multa miere si cum am mai spus a fost divizat in doua.
Jumatatea fara matca avea 9 botci asa ca le-am luat o rama cu doua botci si daruita unei famili fara matca.
Jumatatea cu matca originala am afumat-o de tuseau toate si am inspectat magazia. 10 rame cu miere. 5 complect capacite pe care le-am scos si 5 cam 75% capacite pe care le-am mutat spre mijloc si am adaugat rame la construit.
Atunci cand punem foite pentru cladit este bine ca acestea sa fie amplasate in centru alternate cu rame cu miere.

D006

Si care ar fi motivul?
Stiu ca ramele din magazie sunt umplute de la centru spre margine si de aceea fac asa.