foto Gore

Creat de gore, Februarie 11, 2009, 10:13:39 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: gore din Noiembrie 26, 2015, 08:12:38 PM
Si terminat, facut proba la afumatoare, am pus prune, merge perfect. Abia astept sa afum peste acum in post, si sunca cu muschi dupa Craciun. Pawlonia de la stupi acum in toamna precum si prima zapada in 25.11.2015.

Ati lucrat frumos la afumatoare/gratar insa trebuia sa "teseti" caramizile...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

E frumoasa tare dar din poze nu ii pot aprecia volumul afumatorii. Merge macar jumatate de porc intr-o singura transa?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Frumoasă afumätoare, :bravo:, nu uita să ne spui si nouă gustul după ce afumi şunca si mușchiuleț ul   :wink2:

Vyktor

Salut Gore
Tu ai fost meseriasul ?Ma intereseaza si pe mine ceva asemanator , dar pe langa afumatoare si gratar eu vreau si plita. Cam care sun costurile materiale +manopera? :thanks:

elvis

salut
ai stupii demult pe navete? vreau sa ii mut si eu pe ai mei dar am auzit ca iarna crapa navetele
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

oroles

Citat din: elvis din Noiembrie 27, 2015, 09:33:04 AM
salut
ai stupii demult pe navete? vreau sa ii mut si eu pe ai mei dar am auzit ca iarna crapa navetele
Nu crapa. Ii am de 3 ani pe navete si nu au patit nimic.
Am atat navete de tip vechi (de pe vremea lui Ceausescu) din plastic necasant cat si navete noi (de la Ursus, din plastic casant).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gore

Va salut. Sa o iau pe rand, gratarul l-am facut personal, proiect propriu. acolo unde am facut afumatoarea, capacitate cam 40 sunci, puteam face cuptor, apoi langa afumatoarea. Costul s-a ridicat la 1700 lei, aici intra 6 saci de adeziv CM11, 600 caramizi (1,38) bucata, fier beton de 8mm (8m), tabla ondulata maro, suruburi, margine, lac Kober mahon 2in 1, uluce si burlane, gresie de exterior. Nu am luat in calcul betonul turnat ca postament. Latimea e de 1.25, lungime 2.30.
Aveti in poza interiorul afumatorii, lungime 80/latime40. Stupii sunt pe lazi de 2 ani, lazi de bere puse la cumpana pe care am aplicat sipci de 5/7 date cu ulei ars. La anu intentionez sa completez toata suprafata.
Va voi spune cum iese sunca,pestele, voi pune si poze, maine ma duc la un gratar de peste.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

A venit iarna adevarata, prima deszapezire la stupi. Fata de anii trecuti aceasta zapada nu este prea mare, viscolul a spulberat serios zapada astfel ca nu e mare printre stupi. Am avut si ajutor...
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dorindafi

 :hi: nene gore
1- sa vorbim despre film = in ce data a a fost facut filmul si cite grade erau afara ? dece ?
atita timp cit turta proteica pe care ai cumparato era luata din punga, inseamna ca familia nu are hrana minima si aici apare semnul ?
2- la ce ai curata zapada din fata stupilor ? ori crezi ca ele cind vor iesii afara la intoarcere se vor odihnii numai pe aeroport ca e curata zona ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

Citat din: dorindafi din Ianuarie 18, 2016, 06:42:47 PM
:hi: nene gore
......
2- la ce ai curata zapada din fata stupilor ? ori crezi ca ele cind vor iesii afara la intoarcere se vor odihnii numai pe aeroport ca e curata zona ?

Dorin, pina i-ti raspunde nea Gore imi dau eu cu parerea...
... cred ca trebuia ca nea Gore sa dea toata zapada din curte de la el si de la toti vecinii dupa strada lui ca din poze nea Gore pare cam plinut si putin sport nu-i face rau.... ^:)^

...sau in imagine nu este nea Gore..???.... =))..o fi ajutorul lui..

dan sebastian

Mi se pare ca șuberele sunt trase prea mult. La minus 20 gr. poate e bine să le mai introduci vreo 10 cm.
Îmi place ca ați deszăpezit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 19, 2016, 07:38:26 AM
Mi se pare ca șuberele sunt trase prea mult. La minus 20 gr. poate e bine să le mai introduci vreo 10 cm. ...
Nu neaparat... eu nu le pun de loc, si in ultimile 5 ierni n-a murit nici o familie din cauza asta.
Cat timp prin stup nu e curent, oricat de mare ar fi gerul, la exteriorul ghemului se simte prea putin, iar in mijloc deloc... creste doar putin consumul de hrana !

gore

Hai ca am intrat si raspund.
1. Acele mici resturi de turta au fost puse inainte de impachetare, luna octombrie, iar filmele sunt facute la inceputul lunii decembrie. Imi ramasese 4 turte proteice si le-am impartit la cateva familii, mai bine zis roi facuti in vara, unde am considerat ca nu au polen suficient.
2. Curatirea zapezii o fac totdeauna dupa ce ninge, ma duc la tara cu sotia (e cea din poza), curat curtea si la stupi. Si ca sa fiti lamuriti va pun atasat 2-3 poze sa vedeti ce distanta am pana la stupi in gradina si cata zapada e posibil sa gasesc. Anul acesta , pana acum am avut putina zapada, deoarece a batut tare vantul. Apropo, freza nu o folosesc in preajma stupilor.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming