foto Gore

Creat de gore, Februarie 11, 2009, 10:13:39 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Am vazut videoclipurile. Frumos stupul. Are mai mult puiet decat la mine. Am vazut si propolisul de pe spetezele laterale. Nu stiu de ce il iei acum. De fapt albinele il aduc pentru nevoile stupului, sunt mijlocul de lupta contra mucegaiurilor. Tot nu inteleg de ce nu are pe latul superior propolis. Eu am folie pe rame si atunci propolizeaza destul de mult. E adevarat ca nici nu iau propolisul decat din caturi. Poate si zona mea este mai ofertanta in propolis, dar propolisul e vizibil pe lati, pe toti. Poate si pentru ca latii sunt mai putin finisati. Nu mai stiu din ce zona esti, dar se vede o zona de ses (desi numele inseamna deal sau munte).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gore

Langa Focsani la 12 Km, la socri comuna Gologanu. Practic sationarul,  cules numai la pomi fructiferi, salcam, coriandru, flora spontana si floarea soarelui. Pentru tei si faneata am o parte de stupi intr-o zona de deal la 23 km. Pe aceeia anul acesta îi duc în pastoral.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

POSTASUL

 :i_love_you: felicitari frumoasa stupina , se cunoaste ..mana de om gospodar :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

gore

Nu am mai intrat pe forum de ceva timp. Acum pt. ca am si poze, postez o parte din stupii care au fost dusi la rapita apoi la salcam, acum sunt la tei.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

inceput de cules la rapita 27.04.apoi la salcam.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

x
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Poze din 28.01.2012 inainte si dupa ce am facut partie.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

primavara 14.03.2012, la o verificare prin sondaj,
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Azi 17 martie un zbor de curatire pe cinste, afara erau 17 grade.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

iarna 2013-2914 zapada multa, stupi.....sub zapada.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Nu stiu daca nu sau sufocat chiar daca au fund antivarooa. O sa verific, dar am 4 stupi cu fund plin, maine ma voi duce sa termin deszapezirea. E mai rau ca in 2012, atunci nu erau acoperiti. Cred ca de vina e gardul ridicat sau vantul care a batut din alta directie. Daca nu aveam freza de zapada, nu reuseam sa ajung la ei astazi. Zapada are in gradina 80 cm.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dan sebastian

Zapada a fost troienita de la viscol sau a nins de 1 m jumate?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

Unde a nins normal are 55 cm, la stupi a batut vantul din fata. Astazi am filmat sfarsitul deszapezirii acestei stupini. Toate familiile au raspuns la apel, ma bucur mult dupa ce au stat peste 72 de ore acoperite. in linkul postat se poate vedea stupina astazi 28 ianuarie 2014, http://youtu.be/d2bBaSaJ4C4
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Un filmulet facut astazi 13.03.2014, in natura nu prea este polen, alunul nu a inflorit, asa ca le-am ajutat putin. Am dat polen macinat la cutie, aprox. 150 g in 2 cutii, l-au luat tot., accesati linkul http://youtu.be/B_5jrCL5iGA
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dan sebastian

Apa au in apropiere? Buna ideea cu polenul. Insa as fi preferat sa-l pui in altceva. Nu iti este frica ca dupa ce nu le mai dai polen sa treaca la furtisag? Cand le inveti sa  intre in alt stup mi se pare periculos. Eu am golit si curatat stupii care nu au supravietuit pentru a evita ca albinele sa incerce sa intre in ei iar apoi sa distruga roii mai slabi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.