Stupi declarati la primarie

Creat de dan.smarandoi, Decembrie 01, 2017, 08:53:26 PM

« precedentul - următorul »

dan.smarandoi

Anul acesta am declarat la primarie 30 de stupi,si acum am inteles ca trebuie sa-i inscriu sau sa-i declar nustiu unde pana pe 8 Decembrie pentru numere sau ceva de genul asta.Stie careva despre ce este vorba?Mentionez ca nu am PFA,proiect sau alte chestii.....doar am anuntat la primarie cei 30 de stupi.

G. Iulian

Trebuie mers la Șendreni lângă Didona, la OJZ cu copie după buletin si cu adeverinta de la primarie, cat mai recentă și îți dă număr de stupină. Apoi trebuie inscris pe toti stupii numărul de stupină și numărul stupului + trebuie să faci un panou de identifiare a stupinei conform ordinului mai jos atașat

dan.smarandoi

Nu prea sunt de acord sa-mi numere ei si identifice ouale,mai ales ca nu ne-a intrebat si anuntat nimeni....dar asta e,mergem inainte.Sa inteleg ca pot trimite actele si pe email.... sa nu-i mai vad?Daca ma duc undeva cu stupii cu panoul si vine unu si-l smulge si-l pune pe foc,ce fac....fac panouri toata vara?Pentru ce sa ma identifice ei?....albinele traiesc si neidentificate,mai ales ca nu ne-au ajutat niciodata cu un leu,sau 1 kg de zahar.Mai au sa impoziteze si albinele,destul ca nu-ti poti vinde sau transporta mierea fara acte.
Multumesc de informare

mmacreanu

dar nu vad de ce acest lucru este ceva rau! Hai sa povestim mai pe larg: intr-o localitate au 20 de persoae stupi, cate 30 ca tine ... rezulta vreo 600 stupi. Cand declari la primarie nu prea vine nimeni sa-ti verifice stupii deci ramane in sarcina OJZ sa stabileasca acel nr de stupi, toate astea se centralizeaza si este bine sa se stie la nivel national cati stupi sunt in Romania.
Un lucru bun este acela ca odata ce autoritatile vor de la tine ceva (sa declari stupii cum vrea legea) poti veni si tu sa ceri ceva autoritatilor, de ex: descoperi ca intre stupina ta si un lan de floarea soarelui/rapita, s-a azezat alta stupina din alta localitate, cu legea pe care te obliga acum sa o aplici tu in stupina ta, te duci la primarie si soliciti sa respecte si ei legea anume, sa-l someze pe cel care s-a asezat incorect sa se mute, deasemnea primaria poate refuza ca in zona de influenta sa vina alti apicultori daca in localitate sunt stupi suficienti pentru baza melifera. Asta e cam ce tine pe plan local.
- de ce sa vinzi si sa transporti miere fara acte? NU E CORECT!
- de ce sa nu intre toti in legalitate?
- de ce sa pui in fata numai lucrurile negative (ca imi rupe unu panoul)
- cu ce va deranjeaza identificarea? Este relativ gratis!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dan.smarandoi

#4
Citat din: mmacreanu din Decembrie 02, 2017, 06:12:38 PM

- de ce sa vinzi si sa transporti miere fara acte? NU E CORECT!


Ba e foarte corect....imagineazati ca am 10-20 stupi si extrag miere de salcam la Fagaras,de unde sa-i dau eu acte lui garcea pe drum?La fel si cu mierea...cu ce e mai buna aia din market cu acte,decat a unui apicultor care produce pentru casa si vrea sa valorifice si el cateva borcane din surplus,dar nu poate ca nu are acte.Nici masinile nu erau identificate la inceput,apoi au aparut, imatricularea,ITP-ul,ITP-ul in fiecare an mai nou,asigurarea,vesta si triunghiul reflectorizant.
Asta e....la unii chiar le place sa fie fututi,dar de ce sufar eu,care nu sunt de acord?
Pe principiul asta,poate c-ar trebui sa ne unim mai multi si sa cerem si crotalii la fiecare albina,sa poata fi identificate mai usor

ionel07196555

Citat din: mmacreanu din Decembrie 02, 2017, 06:12:38 PM

Un lucru bun este acela ca odata ce autoritatile vor de la tine ceva (sa declari stupii cum vrea legea) poti veni si tu sa ceri ceva autoritatilor, de ex: descoperi ca intre stupina ta si un lan de floarea soarelui/rapita, s-a azezat alta stupina din alta localitate, cu legea pe care te obliga acum sa o aplici tu in stupina ta, te duci la primarie si soliciti sa respecte si ei legea anume, sa-l someze pe cel care s-a asezat incorect sa se mute, . Asta e cam ce tine pe plan local.
Este relativ gratis!
Pot sa dovedesc cu harti ca la cele zise mai sus mori cu legea in mina .
Am pierdut o stupina din doua [  63 de stupi   ]
Eu am stupi in curte , cind e cazu nu mai plec de acasa sa pazesc pe camp dar m am trezit cu 3 stupine amlasate intre mine si lanu de cules intinse pe o lungime de vro 350m , intre mine si stupine aveam distanta de la 300m la 500m , intre cele 3 stupine si lanu de F. S.  3> 6 m , drumu si 2.3 m era un zid intre lan si sat .
Toti la prima vedere incercau sa spuna ca ca varooa ca am avut eu boala si atunci a explodat dar explicindule ca cei 63 de stupi erau cei mai buni din peste 100 si toti stupi au fost in pastoral la un loc si inainte cu 5 zile de inceperea culesului la F S. stupina a fost inpartita pe 2 vetre , se facea liniste .
Deputatu a Dumitru de Calarasi coinitiatoru legi nu stia ce scrie in lege  :yahoo_cry: .
Anu acesta am fost pregatit cu ce trebue inclusiv cu mutare stupilolor mei la alta tarla seara urmatoare.
Pregatirea inseamna OR CE FARA A FACE RAU ALBINEI .

ionel07196555

Citat din: mmacreanu din Decembrie 02, 2017, 06:12:38 PM


- cu ce va deranjeaza identificarea? Este relativ gratis!
Gratis sau relativ .
Nici pentru mine ca stau in oras nu e gratis ca pierd timpu la usile lor .
Plancarda 110 lei , numerele nu am cumparat [ sabloane 220 lei sprei 2 culori 50 lei timp si solventi de curatare sau manusi sa le arunc GRATIS . Pentru ce toate astea .
BONUS sa fiu prezent la stupina cind vor verifica cele de mai sus .
Vechile pla cute ??????????? au fost si aia ceva bani ca la lautari fara numar .
Or muncim or facem BIROU dar noi scoatem din buzunar.

romikele

Atat panoul cat si sablonul se pot face in regie proprie, fara costuri semnificative.
Prea multa vaicareala si prea putina (sau deloc) initiativa.
Atat timp cat mierea nu e consumata exclusiv de producator, oriunde in lume exista o minima monitorizare.

dinupaltinis

Citat din: dan.smarandoi din Decembrie 02, 2017, 08:38:19 AM
Nu prea sunt de acord sa-mi numere ei si identifice ouale,mai ales ca nu ne-a intrebat si anuntat nimeni....dar asta e,mergem inainte.Sa inteleg ca pot trimite actele si pe email.... sa nu-i mai vad?Daca ma duc undeva cu stupii cu panoul si vine unu si-l smulge si-l pune pe foc,ce fac....fac panouri toata vara?Pentru ce sa ma identifice ei?....albinele traiesc si neidentificate,mai ales ca nu ne-au ajutat niciodata cu un leu,sau 1 kg de zahar.Mai au sa impoziteze si albinele,destul ca nu-ti poti vinde sau transporta mierea fara acte.
Multumesc de informare
Daca nu ati fost anuntat in scris si personal nu vad de ce va faceti probleme.Nici pe mine nu m-a anuntat nimeni asa ca deocamdata doar la primarie.Ce sa-mi faca?Sa ma bage in puscarie? :nudie:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

mmacreanu

Cat am completat la OJZ cateva hartii pentru codul de stupina am mai dialogat cu cei de acolo, vor cere in curand ca fiecare persoana care are in curte stupi sa-i identifice, in alta ordine de idei: se vor duce la primarie si va ia din registrul agricol ... frumusel!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tassevasi

     "Ce sa-mi faca?Sa ma bage in puscarie? "


  Ei  vorbeau de  nste  amenzi mari  de la 2000 lei in sus .   Si eu i-am intrebat  astazi  cind  am fost  sa ne luam   codul , ce se intimpla  daca nu declaram .

Pirvan

Salutare,
Am si eu o intrebare la apicultorii mai experimentati si care au accesat PNA.
Detin 15 stupi pe care i-am declarat in aceasta luna (02.2018) la primarie. Dupa ce am primit adeverinta de la primarie am reusit sa ii inregistrez si la ANZ si am primit cod unic de identificare a stupinei.
Anula acesta eu pot sa accesez PNA, pentru cei 15 stupi(am citit undeva ca trebuie sa am minim 75 stupi dar nu sunt sigur ca e conditie obligatorie)? Daca da, ce demersuri mai fac  pentru a depune dosarul la APIA in toamna?

Va multumesc anticipat! :thanks:

romikele

Poti, mai putin achizitia de cutii.
Poti insa achizitiona max. 75 de familii de albine, pentru refacerea efectivului, si 6 matci (40% din efectivul detinut).
Pentru toate aceste familii (15+75=90) trebuie achizitionat tratament, minim varachet.
Ai nevoie mai intai de o adeverinta de la OJZ cu nr. de stupi detinuti in prezent, abia apoi poti face achizitiile.
Medicamentele se iau de la farmacii autorizate, cu nota de comanda din atasament vizata de medicul veterinar zonal.
Citeste si Ghidul atasat.
Material biologic se achizitioneaza dupa data de 15 martie.
Revino daca mai ai nelamuriri.

Pirvan

Multumesc mult pentru raspuns!
Mai am o intrebare.
Pentru a depunde la Apia cererea de ramburs a sumelor cheltuite trebuie sa obtin si un Numar Unic de Inregistrare acordat de APIA? (am citit la ei pe site)
Daca da, pot sa depun zilele acestea cererea pentru acordarea acestui numar de inregistrare APIA ?

Multumesc anticipat!

romikele

Citat din: Pirvan din Februarie 12, 2018, 03:57:59 PM
Multumesc mult pentru raspuns!
Mai am o intrebare.
Pentru a depunde la Apia cererea de ramburs a sumelor cheltuite trebuie sa obtin si un Numar Unic de Inregistrare acordat de APIA? (am citit la ei pe site)
Daca da, pot sa depun zilele acestea cererea pentru acordarea acestui numar de inregistrare APIA ?

Multumesc anticipat!
Bineinteles, asta in cazul in care nu ati fost inregistrat pana acum cu ferma.
Chiar daca sunteti in evidentele APIA, solicitati o adeverinta cu codul de fermier. Acesta e necesar pentru completarea cererii de plata.