SA NE SIMPLIFICAM MUNCA-la un numar mare de stupi.

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 01:34:30 PM

« precedentul - următorul »

D006

Aici cine vrea sa ma contrazica nu ma supar,eu fiind la inceput de drum,e binevenit orce sfat.Ma-m gandit sa caut locuri din timp pentru vatra stupilor si daca intrun sezon un stup aduna miere pentru el si mai ramane 25-30 kg.sa nu se mai complice stuparul cu pastoralul.

D006

Ar  fi  ideal un  stuparit  stationar ,din  pacate  in  Spania ai  putine locuri  pt  practicarea stuparitului stationar.Media  pe  stup  in  pastoral  este  de  24 kg cu  mici  exceptii.

milu56

Eu sunt in zona Almeria,in sudul Spaniei,aici prinzi putin cules,in schimb iarna nu coboara temperatura sub 0 grade cam pana la + 6-7 grade coboara temperatura iarna,vine si ceva polen in stupi,si stupii stationari poti sa ii populezi ca atunci cand incepe culesul,sa ajungi pana chiar la 60-70 Kg./stup.Dar nu in orce loc,e cam greu de gasit locuri.Gaby a vazut la mine stup plin cu miere,poate asta o incurajeaza asa,mie mi-au povestit stupari ca au fos si ani cand nu au avut stupii ce sa manance,eu asaceva nu am prins,sunt atatea flori si nu ploua sa ai calamitate ca la noi. ALBAIDA de exemplu da miere ca si salcamul la noi in Romania si cam tine aproape 2 luni,sunnt o sumedenie de flori,romero,retama,etc........Dumnezeu le stie sunt flori care nici spaniolii din zona nu le cunosc.am aici liziere de eucalipt,anul acesta si anul trecut la fel a dat nectar bastante.Problema este vara,mor stupii de cald.Eu ii duc la munte pe timpul verii,anul acesta a fost f.slab,la munte nuj a fost nimic,in schimb a fost jos primavara.Nu am stpi puternici,doar doua stupine de la care am extras in jur de 15 to.Am facut anul acesta 200 roiuri,de la care am extras absolut toata mierea intrucat au blocat,si am inlocuit cu sirop de zahar,acum fac stimularii.
Ei daca sar face pastoral sa mergi in nord vara ar fi cu totul altceva.La pretul cu care se vinde mierea cred ca si cheltuielile ar fi pe masura.Eu recunosc ca aici i-mi da subventii,ca altfel mas duce in Romania,unde in viata mea nu am muncit asa de zor ca aici.

D006

Mi-as dorii sa ajing la performanta D-lui Milu, il cunosc i-am vazut stupii, l-am rugat sa ma ajute.Sper sa poata sa si faca timp si pt. mine.

D006

Cu stuparitul pastoral,nu prea i-ti mai ramane timp,cred sa aranjezi stupii sa mai faci si un pic de ordine in stupi,economie:resturi de ceara;propolisul ras de pe lazi,rame,podisoare;fagurii vechi topiti la timp;faguri cu pastura,despre asta am postat aici vezi link.
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1915.0

filip

Eu am asa ceva in romania.
4 vetre fixe cu stupi si o productie marfa anuala de peste 25 kg
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: milu56Eu sunt in zona Almeria,in sudul Spaniei,aici prinzi putin cules,in schimb iarna nu coboara temperatura sub 0 grade cam pana la + 6-7 grade coboara temperatura iarna,vine si ceva polen in stupi,si stupii stationari poti sa ii populezi ca atunci cand incepe culesul,sa ajungi pana chiar la 60-70 Kg./stup.Dar nu in orce loc,e cam greu de gasit locuri.Gaby a vazut la mine stup plin cu miere,poate asta o incurajeaza asa,mie mi-au povestit stupari ca au fos si ani cand nu au avut stupii ce sa manance,eu asaceva nu am prins,sunt atatea flori si nu ploua sa ai calamitate ca la noi. ALBAIDA de exemplu da miere ca si salcamul la noi in Romania si cam tine aproape 2 luni,sunnt o sumedenie de flori,romero,retama,etc........Dumnezeu le stie sunt flori care nici spaniolii din zona nu le cunosc.am aici liziere de eucalipt,anul acesta si anul trecut la fel a dat nectar bastante.Problema este vara,mor stupii de cald.Eu ii duc la munte pe timpul verii,anul acesta a fost f.slab,la munte nuj a fost nimic,in schimb a fost jos primavara.Nu am stpi puternici,doar doua stupine de la care am extras in jur de 15 to.Am facut anul acesta 200 roiuri,de la care am extras absolut toata mierea intrucat au blocat,si am inlocuit cu sirop de zahar,acum fac stimularii.
Ei daca sar face pastoral sa mergi in nord vara ar fi cu totul altceva.La pretul cu care se vinde mierea cred ca si cheltuielile ar fi pe masura.Eu recunosc ca aici i-mi da subventii,ca altfel mas duce in Romania,unde in viata mea nu am muncit asa de zor ca aici.


"gaby de apit
Pe lista neagra
Inregistrat: 15-08-2009
Postari: 59 
Stupul 1
O rama cu un pic de puiet de toate varstele,si 11 rame pline cu miere capacita
Stupul 2
Putin puiet de toate varstele pe 2 rame si 10 rame pline cu miere capacita
Stupul 3-4-5-6......10,toti cu cate o rama sau cel mult 2 cu cate un pic de puiet de toate varstele."
Am citat 2 postari, una de pe acest forum si cealalta de pe stuparitul. Rezulta ca unul din cei doi nu spune adevarul: Ori domnul Milu atunci cand zice ca in locul unde are stupii este cules numai in primavara  in vara duce stupii la munte, unde in acest an a mers foarte prost, nu a spus adevarul si deci nu putem lua in considerare postarile sale. Ori  dna Gaby care are stupii in aceeasi zona cu domnul Milu si care ne spune ca la 15 august avea stupii complet blocati cu miere minte si in consecinta nu merita sa citim postarile pe care le face. Las colegii sa judece si sa aprecieze.

D006

Vineri  am  sunat  si  intradevar  este  femeie cu  o  voce  ff.draguta.iIn  cele  relatate  de  domnul  Bucovineanu ar  fi  buna  o  explicatie  din  partea  celor  doi useri .

milu56

Ce bune comparatii,de bucovineanu. Nu oblig pe nimeni sa creada ce postez eu,nici nu postez puntru un oarecare bucovineanu care are timp de hartuiala in loc sa isi vada de ale lui.

D006

pute-ti sa-mi spuneti cand sunt cursuri de apicultura in ploiesti in anul 2010.   multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri :hi:  :hi:  :hi:

sfantul spiridon

aveti amandoi aceiasi greseala gramaticala la "iti"...nu se scrie cu liniuta
infine, chiar nu conteaza..trebuie sa muncim constructiv..ori cu un stup ori cu 600 pasiunea tot aia e..ce frumos ar fi sa nu ai alt sef decat "o regina"
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

milu56

Spiridone,nu te ocupa de gainarii,nu mai vrei eucalipt?

D006

Citat din: bucovineanu
Citat din: milu56Eu sunt in zona Almeria,in sudul Spaniei,aici prinzi putin cules,in schimb iarna nu coboara temperatura sub 0 grade cam pana la + 6-7 grade coboara temperatura iarna,vine si ceva polen in stupi,si stupii stationari poti sa ii populezi ca atunci cand incepe culesul,sa ajungi pana chiar la 60-70 Kg./stup.Dar nu in orce loc,e cam greu de gasit locuri.Gaby a vazut la mine stup plin cu miere,poate asta o incurajeaza asa,mie mi-au povestit stupari ca au fos si ani cand nu au avut stupii ce sa manance,eu asaceva nu am prins,sunt atatea flori si nu ploua sa ai calamitate ca la noi. ALBAIDA de exemplu da miere ca si salcamul la noi in Romania si cam tine aproape 2 luni,sunnt o sumedenie de flori,romero,retama,etc........Dumnezeu le stie sunt flori care nici spaniolii din zona nu le cunosc.am aici liziere de eucalipt,anul acesta si anul trecut la fel a dat nectar bastante.Problema este vara,mor stupii de cald.Eu ii duc la munte pe timpul verii,anul acesta a fost f.slab,la munte nuj a fost nimic,in schimb a fost jos primavara.Nu am stpi puternici,doar doua stupine de la care am extras in jur de 15 to.Am facut anul acesta 200 roiuri,de la care am extras absolut toata mierea intrucat au blocat,si am inlocuit cu sirop de zahar,acum fac stimularii.
Ei daca sar face pastoral sa mergi in nord vara ar fi cu totul altceva.La pretul cu care se vinde mierea cred ca si cheltuielile ar fi pe masura.Eu recunosc ca aici i-mi da subventii,ca altfel mas duce in Romania,unde in viata mea nu am muncit asa de zor ca aici.
Las colegii sa judece si sa aprecieze.
Colegi au observat si iti dau dreptate.
:hi:

bucovineanu

In postarea de mai sus facuta in august se vorbeste de 15 t de miere extrase.
Recent in alta postare acelasi zicea ca a extras 5 tone. Asa de mult o fi scazut la maturare? :wink2:

D006

Sa mor daca nu sunteti "criminali" ! inventariati orice postare , cum reusiti fratilor ca eu uit mare parte din postari ?