MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Realizezi  ca de fapt si tu sustii pe unii? Am citit cam tot ce ai scris in acest topic si concluzia la care am ajuns este ca si tu esti de acord cu una dintre tabere.
Asta inseamna ca in afara de ei noi oricum reprezentam prostimea.

Cristel

Ia Tinulica, da cu lamaie, sa nu fie prea dulce informatia despre amicii tai care au fost stresati de popor odata cu OUG 13:
https://www.riseproject.ro/articol/dragnea-fortareata-din-brazilia/
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Martie 01, 2017, 08:12:13 PM
Ia Tinulica, da cu lamaie, sa nu fie prea dulce informatia despre amicii tai care au fost stresati de popor odata cu OUG 13:
https://www.riseproject.ro/articol/dragnea-fortareata-din-brazilia/
Nu mi-ai raspuns nimic referitor la retrocedarile catre FDGR si "ghinionul" imobiliar al lui Klaus!! Vezi ce zice riseproject despre ele?!!!

tinumaftei

Citat din: Vyktor din Martie 01, 2017, 01:50:00 PM
Realizezi  ca de fapt si tu sustii pe unii? Am citit cam tot ce ai scris in acest topic si concluzia la care am ajuns este ca si tu esti de acord cu una dintre tabere.
Asta inseamna ca in afara de ei noi oricum reprezentam prostimea.
Cu care din tabere sunt de acord?

tinumaftei

Mare firbere la Bruxel!!!!
Au fost prezentate 5 variante din care varianta 1 este modul de functionare actual care este musai de modificat, dupa mintea si interesele rudelor mai bogate de acolo.
Ce avem in prezent:
1.Sub imaginea integrarii in UE, toate statele au fost silite sa adopte "reforme" care mai de care mai inepte.
2."Reformele" au fost facute cu cap pana acum, care a fost obiectivul?
3. Economiile statelor mici, venite din comunism sa crape sub presiunea acestor directive europene avant in fata ochilor aceasta "fata morgana" a viiiiiiiiiiiiiiiitoarelor avantaje economice. Era la mintea cocoșului ca statele bogate nu vor ceda nimic din bunastarea lor.
4. Sigur, in tot acest timp (ultimii 25 de ani) sub diferite forme economiile occidentale au acaparat la inceput mai subtil dar in cele din urma pe față toate aceste economii.
5. Nici macar nu a existat o adevarată concurență intre ele ci pare ca au fost inteleși dinainte asupra impărțirii prăzii.
6. Acum cand tot ce se putea "adjudeca" a intrat sub actionariat vestic, a venit timpul sa scapam de aceste rude sarace.
Asa au aparut variantele 2 la 4.
Ce urmeaza? Reintroducerea frontierelor pentru tarile din categoria a-2a. Cetatenii din tarile din categoria a-2a vor putea lucra doar in tari din aceasta categorie (adica romanii vor putea lucra in Bulgaria si invers). De ce asta? Fiindca in Romania si in alte state nu mai este forta de munca ieftina!
Colonia tot colonie ramane!

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Martie 02, 2017, 12:22:09 AM
Mare firbere la Bruxel!!!!
Au fost prezentate 5 variante din care varianta 1 este modul de functionare actual care este musai de modificat, dupa mintea si interesele rudelor mai bogate de acolo.
Ce avem in prezent:
1.Sub imaginea integrarii in UE, toate statele au fost silite sa adopte "reforme" care mai de care mai inepte.
2."Reformele" au fost facute cu cap pana acum, care a fost obiectivul?
3. Economiile statelor mici, venite din comunism sa crape sub presiunea acestor directive europene avant in fata ochilor aceasta "fata morgana" a viiiiiiiiiiiiiiiitoarelor avantaje economice. Era la mintea cocoșului ca statele bogate nu vor ceda nimic din bunastarea lor.
4. Sigur, in tot acest timp (ultimii 25 de ani) sub diferite forme economiile occidentale au acaparat la inceput mai subtil dar in cele din urma pe față toate aceste economii.
5. Nici macar nu a existat o adevarată concurență intre ele ci pare ca au fost inteleși dinainte asupra impărțirii prăzii.
6. Acum cand tot ce se putea "adjudeca" a intrat sub actionariat vestic, a venit timpul sa scapam de aceste rude sarace.
Asa au aparut variantele 2 la 4.
Ce urmeaza? Reintroducerea frontierelor pentru tarile din categoria a-2a. Cetatenii din tarile din categoria a-2a vor putea lucra doar in tari din aceasta categorie (adica romanii vor putea lucra in Bulgaria si invers). De ce asta? Fiindca in Romania si in alte state nu mai este forta de munca ieftina!
Colonia tot colonie ramane!

M-ati acuzat ca postez prea multe citate, am facut asta din dorinta de a prezenta cat mai corect informatia si sursele.
Daca puteti prezenta si cateva surse (in afara de Rusia Today) v-as fi recunoscator.


CitatInvitatul al unei unei conferinţe de securitate la Chişinău, cu genericul ,,Summit-ul NATO de la Varşovia: abordarea noilor ameninţări", profesorul universitar şi analist politic ucrainean Yevhen Mahda, autorul cărţii ,,Războiul Hibrid", ne-a oferit un interviu în exclusivitate în care ne-a vorbit despre ce înseamnă un război hybrid şi de ce răspuns e nevoie.

Specificul unui război hibrid este că lupta se dă nu pentru teritorii, ci pentru minţile şi atitudinele cetăţenilor altor state, iar mijloacele de luptă sunt foarte sofisticate. De aceea, un război hibrid e o confruntare între state, în care unul din aceste state încearcă să şi-l subordoneze pe celălalt prin diverse mijloace: economice, informaţionale, memoria istorică. http://www.europalibera.org/a/27738877.html

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Martie 02, 2017, 01:17:04 AM

M-ati acuzat ca postez prea multe citate, am facut asta din dorinta de a prezenta cat mai corect informatia si sursele.
Daca puteti prezenta si cateva surse (in afara de Rusia Today) v-as fi recunoscator.

Citat din: Kov iulian din Martie 02, 2017, 01:17:04 AM

Nu v-am acuzat de nimic!
Mi se pare mai util sa "rumegam" informatia si apoi sa o comentam!
Asta face va fiecare sa participe cu ideea lui. Asta in cazul ca o avem!
Altfel insiram linkuri si citate.

Cristel

Eu nu am vazut in cazul casei pierdute de Iohannis nimic despre FDGR. Tu ai vazut? cererea de retrocedare era pe persoana fizica. Contractul de vanzare asijderea. Despre ce vorbim? Sau combinam cat mai multe sa rezulte ce vrem?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Martie 02, 2017, 08:55:32 AM
Eu nu am vazut in cazul casei pierdute de Iohannis nimic despre FDGR. Tu ai vazut? cererea de retrocedare era pe persoana fizica. Contractul de vanzare asijderea. Despre ce vorbim? Sau combinam cat mai multe sa rezulte ce vrem?
Conjuncția "și" făcea legătura dintre două subiecte. Cu casa lui Klaus ne-a lămurit justiția, cel puțin pe partea civilă.
Retrocedările către FDGR sunt un alt subiect de care fostul primar al Sibiului nu este deloc străin.

yulian

Citat din: tinumaftei din Martie 02, 2017, 10:09:32 AM
Retrocedările către FDGR sunt un alt subiect de care fostul primar al Sibiului nu este deloc străin.

Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.
...
Ia realitatea ca realitate, și ficțiunea ca ficțiune, nu invers!

tinumaftei

Citat din: yulian din Martie 02, 2017, 10:40:55 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 02, 2017, 10:09:32 AM
Retrocedările către FDGR sunt un alt subiect de care fostul primar al Sibiului nu este deloc străin.

Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.
...
Ia realitatea ca realitate, și ficțiunea ca ficțiune, nu invers!
Retrocedările de după '89 au fost făcute pentru a îndrepta nedreptățile regimului comunist, drept urmare, Legea a prevăzut reparații materiale pentru toate confiscările dintre 6 martie 1945 și decembrie 1989.
Retrocedările al cărui beneficiar este FDGR, condus multă vreme de Herr Johanis, exced această perioadă, fiind ilegale. Ghinion, specialitatea case..
Acestea sunt faptele! Asta nu este o situație contrafactuala.

Cristel

"Acestea sunt faptele! Asta nu este o situație contrafactuala." Tinu
Si? Eu nu am auzit ca Iohannis sa fi avut fuctia de judecator, pentru ca retrocedarile se fac prin instanta, daca nu ma insel, nu e ca la repartitiile comuniste. Sau acum Iohannis e "raul" cel mai mare, dupa ce a plecat Basescu din functie? :)  Le sta in gat jagardelelor penale, ca alde Tariceanu si Dragnea? Tariceanu, inculpat in dosar la ICCJ vorbeste de justitie, el care a manarit padurile si domeniile pentru "printul Paul"... :) Jalnici am ajuns ca societate daca avem sefi de legislativ DOI urmariti/condamnati penal!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Martie 02, 2017, 11:56:58 AM
"Acestea sunt faptele! Asta nu este o situație contrafactuala." Tinu
Si? Eu nu am auzit ca Iohannis sa fi avut fuctia de judecator, pentru ca retrocedarile se fac prin instanta, daca nu ma insel, nu e ca la repartitiile comuniste. Sau acum Iohannis e "raul" cel mai mare, dupa ce a plecat Basescu din functie? :)  Le sta in gat jagardelelor penale, ca alde Tariceanu si Dragnea? Tariceanu, inculpat in dosar la ICCJ vorbeste de justitie, el care a manarit padurile si domeniile pentru "printul Paul"... :) Jalnici am ajuns ca societate daca avem sefi de legislativ DOI urmariti/condamnati penal!
Sigur, Johanis a fost parte în procese (probabil nu în toate peste 8000) fiindcă era primarul Sibiului, iar primăria localității era totdeauna parte în procese, fiindcă hotărârea instanței îi era opozabilă.
Evident că Johanis nu a fost judecător așa cum nu a fost nici notar sau membru al comisiei de retrocedare in cazul casei pierdute. Asta nu ne poate face să credem că este străin de aceste spețe.
Eu nu îl raportez pe Johanis la Tariceanu, Băsescu, Năstase sau alții... Compararea aceasta o putem face doar politic, că viziune de conducere, cârmuire, etc.
Din punct de vedere legal faptele cuiva de raportează la lege. Iar aceste fapte, așa cum apar ele în diverse anchete de presă, arată prost. Sigur, avem răbdare fiindcă sunt convins că aceste fapte vor fi analizate din nou de niste instanțe. Doar vrem stat de drept, adică o lege pentru toți!!

Cristel

Poti pune un link sau ceva informatii ca s-au retrocedat in mandatul lui Iohannis? Ti-am spus ca nu am TV sa-l vad pe Badea sau alti formatori de justitie...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)