MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#1125
Citat din: Kov iulian din Februarie 27, 2017, 06:37:23 PM
PSD-i au adus si au basculat cateva sute, mii de batrani la Cotroceni si i-au lasat acolo fara apa, fara un ceai cald etc.
Cei din administratia Presidentiala (nu cred ca Jihanis a avut idea) sa le dea alora ceva cald ca na doar suntem oameni, au tipat aia turbati ca ca nu au nevoie nimic din mana (Nazistului) aluia.

In partea celalta la mitingul mare au iesit si femei  si batrani pe langa barbatii in putere si s-au simtit unii Patroni din zona sa le aduca ceai cald una alta .
Au sarit ca niste salbatici TSD-i pe paginile alora de facebook sau oriunde putea sa ii loveasca in reputatie sa lea dea note proaste sa le strice reputatia online ca sa piarda clienti sa ii distruga doar pt ca au fost oameni si le-au dat alora ceva cald.

Dupa mintea lor si al unora de aici astia (cu tot cu femei, batrani, etc) nu merita nimic, poate doar ucisi,  schingiuti.

http://debanat.ro/2017/02/timisorenii-ies-in-strada-tinerii-psd-isti-ataca-restaurantele_184400.html
Citat,,Am constatat că, de fapt, sunt membri TSD şi PSD care au vrut să se răzbune pentru că am... nici măcar nu am sprijinit manifestaţiile, ci efectiv am oferit ceai şi cafea, ca să nu îngheţe de frig oamenii. Ne-au dat review-uri negative oameni care nu au nicio treabă cu restaurantul, oameni din Iaşi, oameni din Botoşani, oameni din Constanţa", susține Pop.
...
Acesta și-a probat afirmaţiile cu unele capturi ale discuţiilor purtate pe grupul de WhatsApp al studenţilor social-democraţi, unde a fost pus la cale planul de defăimare. În discuţii apare şi numele deputatului Alfred Simonis, cunoscut şi ca Freddy.

– Tamponăm un pic la rating firmele care au sustinut mitingurile?
– Cu mare plăcere.
– Dădeau cafea şi ceai gratis celor care mergeau la miting.
– Freddy ne-a provocat să strângem 100. Putem strânge mai mult de 100 dacă ne mobilizăm.


De acelaşi ,,tratament" din partea tinerilor PSD-işti s-a ,,bucurat" şi restaurantul Merlot, al cărui patron a dus mai multe baxuri cu apă în Piaţa Operei. Oricum, cei doi au scăpat ieftin. În Ploieşti, imediat după ce patronul unei firme de publicitate a anunţat pe Facebook că face bannere gratuite pentru protestatari, el a primit în vizită... Poliţia Economică.

Ma miram de unde are individul ala apucaturile astea dar m-am lamurit.
CitatAlfred Simonis, seful TSD Timis, o arde cu interlopii pe partiile de sky din Austria

Alfred Simonis, seful Tineretului Social Democrat Timis, consilier local PSD de Timisoara si director adjunct al Aeroportului International "Traian Vuia",
apare in cateva fotografii postate pe internet alaturi de mai multi interlopi cunoscuti, scrie siteul banatean pressalert.ro.

Imaginile au fost imortalizate pe o partie de schi din Austria in urma cu cateva zile, iar Simonis pozeaza impreuna cu mai multi schiori, printre care Lucian Boncu si Flueiratoru Antim, cunoscut ca "Tarzan". Numele lui Boncu apare in dosarul impuscaturilor dintre interlopi de la stadionul "Dan Paltinisanu". PRESSALERT.ro a prezentat o discutie interceptata dintre Boncu si un alt barbat, identificat ca fiind "Cata".

http://www.masapresei.ro/alfred-simonis-seful-tsd-timis-o-arde-cu-interlopii-pe-partiile-de-sky-din-austria/ 

tinumaftei

#1126
Se accepta "copy - paste" maxim 5%!!!!
Daca ai idei poti sa le expui in cuvintele tale, asa ca sa insiram linkuri ci articole, nu cred ca foloseste prea mult!!

Si mai este ceva! Sa ne mentinem in actualitate.
Timpul organizarii protestelor "spontane" sau nu, a trecut.

Daca Kovesi incepea urmarirea penala impotriva unora de prin guvern sau PSD sigur stateai in actualitate. Asa rumegam ce ne place!!

Cristel

Tinu :"Cei care au fost in piata Victoriei ce or fi fost? Loaze de comunisti sau rumani de rand?!!". Constat ca esti de o imaturitate de invidiat. E clar din limbaj ca esti un mic beneficiar al jongleriilor de dinainte sau de dupa.  :rotfl:
Faptul ca X sau Y avea carnet de partid nu il transforma in comunist in mod automat! Cum nici faptul ca esti botezat crestin nu te face sfant sau macar adevarat credincios!
Bafta la ce vrei tu!

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

yulian

Stiu ca ma repet...da' mi place cand prind un pesedist care te minte (si) in fata...calculatorului.

Citat din: yulian din Februarie 27, 2017, 12:35:40 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 12:19:57 PM
Cât privește informarea din televiziune să știți că nu o fac fiindcă nu am TV.

Cel mai pertinent material info-video despre afacerea Johanis-Raiffeisen am vazut-o intr-un clip al lui Patraru pe DIGI.


Serios?? E bine sa mergi prin vecini, nu??  :rotfl: :rotfl:
M-am prins...digi fm, nu??  =))

tinumaftei

@Cristel: Aveam totusi 18 la la "revolutie" si imi amintesc bine unele lucruri.
Intrarea in partidul comunist nu se facea automat. Iti trebuia ceva "finețuri" pentru a fi admis in cercul destul de select al beneficiarilor de carnet rosu.
Calitatea de membru al PCR dadea semnificative avantaje, incepand de la locuinte mai bune la locuri de munca mai ferite de transpiratie. O buna parte din cei 3,5 milioane de membrii PCR erau "activiști de partid" adica functionari ai partidului, adică niste trântori care se foiau de colo-colo cocoțându-se pe spinarea celorlalti atunci cand era vorba de adunat laude sau încondeind si făcând dosare celor pe care îi luau la ochi, mulți ajungand în felul acesta in beciurile securității.
E adevarat, este posibil ca 5-10% din membrii PCR sa fi fost persoane care nu au dorit să intre in partid, fiind constranși la aceasta din cauza bunelor calitati profesionale (medici, profesori, etc - buni profesionisti, care au fost luati cu arcanul in PCR)
La atația ani de la "revolutie" s-a estompat mult din realitaíle acelor timpuri.
Au fost zone, regiuni unde fostii membrii PCR au coborat din zona publica si au fost zone unde primul CFSN era format doar din membrii PCR.
Cert este ca mai devreme sau mai tarziu acestia s-au regrupat viguros si au pus din nou mana pe putere. Ca doar  nu erau sa se organizeze fostii detinuti politici, astia au fost macinati de batai si chiar de "reeducare"..
Treceti prea usor peste o buna parte din viata acestui popor, indobitocit de partidul comunist. Nu uit ca erau la scoala invatatoare care ne intrebau intre patru ochi daca parintii asculta radio Europa Libera.
Nu putem nega buna organizare adusa de PCR (cu metode discutabile) care a lichidat urmarile razboiului si plata cu varf si indesat a despagubirilor si la 25 de ani de la WWII tara arata multumitor.
Insa calitatea morala abjecta a majoritatii membrilor PCR a facut posibil cultul personalitatii lui Ceausescu si dezastrul social din anii 80-89.
Eu asta imi amintesc despre membrii de partid si organele justitiei comuniste.
Iar in bogata intelepciune populara a acestui popor care vine din negura timpului avem o vorba: Ce se naste din pisica, soareci mananca!
Stilul acestei doamne aflate in fruntea DNA mie imi aminteste de acele timpuri. Daca se intampla la locul de munca un accident sau o paguba semnificativa atunci venea "activul de partid"  si incepea fabricarea unui dosar ca sa descopere "intentiile ascunse" ale lui X sau Y, care din "dusmanie" au facut cutare sau cutare lucru.
Daca in 1990 s-ar fi adoptat punctul 8 al declaratiei de la Timisoara, am fi avut o sansa. Asa nu vom avea decat dupa epuizarea biologica a 3-4 generatii, pana cand spiritul acela abject al comunismului se va dilua.
Si sa nu uitam, PCR a fost o forma de parvenire, in care orice grobian isi putea crea o cariera pe spinarea altora! recte d-na de la DNA!!

tinumaftei

Citat din: yulian din Martie 01, 2017, 06:27:25 AM
Stiu ca ma repet...da' mi place cand prind un pesedist care te minte (si) in fata...calculatorului.

Citat din: yulian din Februarie 27, 2017, 12:35:40 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 12:19:57 PM
Cât privește informarea din televiziune să știți că nu o fac fiindcă nu am TV.

Cel mai pertinent material info-video despre afacerea Johanis-Raiffeisen am vazut-o intr-un clip al lui Patraru pe DIGI.


Ce sa faci? Sunt si oameni care vor sa traiasca in eroare. Esti in eroare si in privinta etichetei de pesedist si in ce priveste informarea mea prin TV.
Ia si citeste, priveste, mai bine zis:
www.cititulnudoare.ro/iohannis-facut-praf-la-digi-24-de-dragos-patraru-a-mintit-presedintele-in-privinta-casei-pierdute/     ))/

Si ai grija cu lipitul etichetelor ca intr-o zi iti vor fi lipite si tie!!


Serios?? E bine sa mergi prin vecini, nu??  :rotfl: :rotfl:
M-am prins...digi fm, nu??  =))

stefan1

  @Tinumaftei, ultimul mesaj mult mai echilibrat.
  Despre Kovesi eu am insa alta parere. Este clar ca o vreme a fost obedienta fata de Base care a numit-o si cerceta cazuri numai dintr-o tabara si, sigur, si dosare fabricate. Dar oamenii se mai schimba. Inca inainte de a isi termina Base mandatul, DNA a inceput sa cerceteze si gasca lui Base, unde are, oricum, mult material. Totusi si-a luat rolul in serios si a cercetat din toate taberele inclusiv pe intangibilii din SRI. Asa a fost deranjat Ghita cu conaxiuni foarte solide in mafia din Ploiesti, una din cele mai mari din tara, deoarece acolo e industrie petroliera, o sursa imensa de coruptie. Avea legaturi stranse cu Dragnea, cu Ponta, cu parlamentari PSD si erau foarte deranjati de acel procuror Negulescu care iarasi nu avea mama si tata si deranja pe toti din acea cloaca, chiar si pe prietenii lui. Acum se vede ca ani de zile acest procuror era inregistrat (in mod sigur ilegal, dar daca hotii scapa pentru ca inregistrarile nu sunt legale, el a trebuit sa plece). Pe Kovesi o vad la fel ca pe Ceausescu, care a fost initial ales tocmai pentru ca parea inofensiv si bun executant manevrabil de Maurer si de alti demnitari mult mai bine cotati. Ceausescu insa si-a consolidat pozitia si si-a luat rolul in serios, deci s-a transformat foarte mult. Asa si Kovesi s-a transformat siare curaj sa deranjeze in locuri in care putini s-ar incumeta sa o faca. Eu cred ca zilele ei sunt numarate, din pacate. Eu cred ca o sa ajungem din nou ca in perioada dinainte de Base, cand marii hoti din tara nu erau deranjati de la hotiile lor, fapt ce incuraja clar hotia.

  Contrar la tot curentul de acum, cu statul de drept si drepturile infractorilor care nu pot fi stirbite, eu sunt cu totul de alta parere. Cred ca la gradul la care este la noi coruptia si evaziunea fiscala, acestea sunt probleme de siguranta nationala si ar trebui inasprite masurile de combatere si nicidecum slabite. Eu zic ca in joc este chiar viitorul acestei tari.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

@Stefan: În statul de drept, infractorul, să zicem: hoțul este trimis în judecată cu un dosar în care sunt probele efective, amprente, înregistrări video, expertize financiare.. dosar beton din punct de vedere material, dosar construit in mod profesionist de procuror, ofițer judiciar.
Dacă același hoț, pentru aceeași infracțiune comisă ar fi trimis în judecată cu un dosar în care apar niste vagi interceptări, declarații de martori care la data faptei erau în Erica sau aiurea... Nu este suficient să fii convins de existenta faptei, ea trebuie și probată profesionist.
Altfel nu vom avea garanția unor procese corecte.
Azi putem avea niste condamnări incorecte ale unor hoți adevărați, dar dacă cultivăm acest tip de justiție, mâine vom putea avea și condamnări ale unor nevinovați.
În anii '50 dacă te lua securitatea de pe stradă și întrebări despre motiv, răspunsul era: "știi tu de ce"! Ei nu trebuia să dovedească nimic.
Nu este suficient să existe indicii despre săvârșirea infracțiunii, ea trebuie probată material. Ori din acest punct de vedere acest NCPP este varză, se vede că este făcut de procurori. Cred că mai mult de jumătate din articole sunt neconstituționale. Și asta se vede.. cad unul câte unul la CC.

Vyktor

@Tinu. Si eu aveam la revolutie 18 ani , ba chiar am prins revolutia in armata , dar sa -mi bag picioarele daca la varsta aia ma interesa pe mine de PCR sau cum si in ce fel se poate ajunge membru. Daca tot ce ai povestit mai sus ai aflat mai tarziu e una , dar daca le stiai la acea varsta.....stiu siu eu , pari suspect :rotfl:

tinumaftei

Citat din: Vyktor din Martie 01, 2017, 09:08:27 AM
@Tinu. Si eu aveam la revolutie 18 ani , ba chiar am prins revolutia in armata , dar sa -mi bag picioarele daca la varsta aia ma interesa pe mine de PCR sau cum si in ce fel se poate ajunge membru. Daca tot ce ai povestit mai sus ai aflat mai tarziu e una , dar daca le stiai la acea varsta.....stiu siu eu , pari suspect :rotfl:
Eu am avut colegi care se dădeau peste cap să intre în UTC, iar în armată aveam colegii care aranjasera și de făcuseră membrii de partid chiar în decembrie 89, cu câteva zile înainte de revoluție. Aveau în valiză cărțile de economie politică și se pregăteau să dea la Ștefan Gheorghiu!!
Cu nota 6 la purtare din liceu nu as fi putut fi primit că membru nici măcar în UTC!!
Nici pe mine nu m-ar fi interesat lucrurile acestea la vârsta aia, dar suferisem din cauza unor activiști PCR, iar lucrurile pe care le știu acum nu le știam 100% pe atunci..

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Martie 01, 2017, 08:35:40 AM
Azi putem avea niste condamnări incorecte ale unor hoți adevărați, dar dacă cultivăm acest tip de justiție, mâine vom putea avea și condamnări ale unor nevinovați.
În anii '50 dacă te lua securitatea de pe stradă și întrebări despre motiv, răspunsul era: "știi tu de ce"! Ei nu trebuia să dovedească nimic.

Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.

tinumaftei  vs tinumaftei

:D :D :D :D

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Martie 01, 2017, 10:10:38 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 01, 2017, 08:35:40 AM
Azi putem avea niste condamnări incorecte ale unor hoți adevărați, dar dacă cultivăm acest tip de justiție, mâine vom putea avea și condamnări ale unor nevinovați.
În anii '50 dacă te lua securitatea de pe stradă și întrebări despre motiv, răspunsul era: "știi tu de ce"! Ei nu trebuia să dovedească nimic.

Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.

tinumaftei  vs tinumaftei

:D :D :D :D
Lucrurile despre care am scris nu sunt contrafactuale, ele s-au întâmplat cu părinții și bunicii noștri. Unii dintre ei care iubeau libertatea și democrația.
Democrația și statul de drept nu este acea stare când îmi este mie bine, ci atunci când legile sunt bune și respectate.

Cristel

#1137
Si asta iti da tie libertatea de a spune ca cei din piata Victoriei sunt "loaze" de comunisti sau rumani?
:rotfl:
:nudie:l
Aveam 15 ani la revolutie dar nimic nu o sa ma convinga de faptul ca sistemul comunist a fost bun, am prins tot ce a fost mai rau in el. Am vazut si avantajele celor care stiau sa se invarta.
Cat despre accesul in pcr, s-a facut asa cum se intra si acum in partide : la recomandare, ca e fiul lui x sau z, asta daca nu erai atat de naiv sa te duci benevol la marile santiere ale patriei si sa-ti pierzi viata din cauza unor idioti. Cei care aveau  demnitate si coloana vertebrala, cei care nu doreau sa pupe pe nimeni in cur pentru a merge mai departe, se putea si fara partid. Partidul era masa aia de aplaudaci...ei dadeau case, locuri de munca, butelii. Vai de mama ei de tara, atunci erau hoti, acum hoti~
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Martie 01, 2017, 11:39:31 AM
Si asta iti da tie libertatea de a spune ca cei din piata Victoriei sunt "loaze" de comunisti sau rumani?
:rotfl:
:nudie:l
Aveam 15 ani la revolutie dar nimic nu o sa ma convinga de faptul ca sistemul comunist a fost bun, am prins tot ce a fost mai rau in el. Am vazut si avantajele celor care stiau sa se invarta.
Cat despre accesul in pcr, s-a facut asa cum se intra si acum in partide : la recomandare, ca e fiul lui x sau z, asta daca nu erai atat de naiv sa te duci benevol la marile santiere ale patriei si sa-ti pierzi viata din cauza unor idioti. Cei care aveau  demnitate si coloana vertebrala, cei care nu doreau sa pupe pe nimeni in cur pentru a merge mai departe, se putea si fara partid. Partidul era masa aia de aplaudaci...ei dadeau case, locuri de munca, butelii. Vai de mama ei de tara, atunci erau hoti, acum hoti~
Eu am pus întrebarea: câți dintre cei din PV sunt oameni simplii sau urmașii comuniștilor?
Deși greșești asemanand intrarea în PCR cu intrarea în partidele de azi, spui un mare adevăr: se putea trăi în comunism și fără ca să fii membru de partid.
Bun.
Atunci cum se face că toți marii anticomuniști, anticorupți, mari democrați sunt foști deținători de carnet roșu sau copii de comuniști?
Nu discut de cei din PSD care sunt prin definiție urmașii PCR.
Chiar nu se poate stat de drept fara Băsescu, Macovei, Ungureanu, chiar și Johanis. SRI și MI sunt pline de copii de comuniști. Aceștia să facă reforma?
Mă uitam la coregrafiile din PV și nu știam de ce îmi sunt familiare: stadionul 23 august, spectacolele omagiale ....
Fostele cadre ale partidului și securității au pensii de zeci de milioane de lei. Ăia care au suferit de pe urma lor abia își țin traiul. Copiii lor exmatriculați din licee și facultăți, loazele comuniștilor conduc tara asta la aproape trei decenii de democrație.
Asta este un subiect de interes public.
În schimb prostimii i de flutură înaintea ochilor anticorupția, adică o luptă între hoți. Și prostimea pune botu'. Sprijină când de unii când pe alții!!!

Kov iulian

#1139
Citat din: tinumaftei din Martie 01, 2017, 10:30:56 AM
Citat din: Kov iulian din Martie 01, 2017, 10:10:38 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 01, 2017, 08:35:40 AM
Azi putem avea niste condamnări incorecte ale unor hoți adevărați, dar dacă cultivăm acest tip de justiție, mâine vom putea avea și condamnări ale unor nevinovați.
În anii '50 dacă te lua securitatea de pe stradă și întrebări despre motiv, răspunsul era: "știi tu de ce"! Ei nu trebuia să dovedească nimic.

Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.

tinumaftei  vs tinumaftei

:D :D :D :D
Lucrurile despre care am scris nu sunt contrafactuale, ele s-au întâmplat cu părinții și bunicii noștri. Unii dintre ei care iubeau libertatea și democrația.
Democrația și statul de drept nu este acea stare când îmi este mie bine, ci atunci când legile sunt bune și respectate.
Justitia si legile sunt omenesti, se mai fac greseli uneori sau se amana prea mult sa se faca dreptate etc.
Pana nu demult legea era doar pt fraieri si pt gainari de rand iar baieti smecheri nu erau atinsi, la tv nu sarea nimeni sa strige ca se fac nedreptati.
Baietii smecheri siluiau justitia, democratia etc si nu pateau nimic iar daca se intampla ceva aveau avocati buni si pile unde trebuia.

Dar sa schimbat macazul si au inceput sa intre si in ei din stanga si din dreapta.
Si dintr-o data am descoperit ca au loc si nedreptati, aduc babe la tv (antene) inchise pt o gaina. Prezinta conditiile grele de incarcerare si cate si mai cate.
Noi acum ar trebui sa plangem pe umarul lor, sa indreptam conditiile nedrepte din trecut doar de dragul lor fiindca a venit si randul excrocilor sa plateasca.
SI Basescu a inceput a zica ca nu e bine cu DNA si astea, oare se teme si el, pai ce faceti deveniti Basisti ?

Sa ii beleasca pe toti, noi majoritatea care ii uram pe politicieni ne luam floricele si privim show-ul.

https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_politicieni_rom%C3%A2ni_implica%C8%9Bi_%C3%AEn_scandaluri_publice

CitatAurel Pană (PD Giurgiu), a fost condamnat definitiv în august 2015 la șapte ani
Șerban Brădișteanu (PNL Vâlcea), condamnat definitiv în martie 2015 la un an de închisoare cu suspendare pentru favorizarea infractorului în cazul Năstase
Cezar Măgureanu (PNL Giurgiu), trimis în judecată pentru săvârșirea unor infracțiuni economice,
Dan Radu Rușanu (PNL Hunedoara), cercetat pentru favorizarea infractorului,
Mircea Banias (PDL Constanța), trimis în judecată pentru trafic de influență și inițierea sau constituirea unui grup infracțional organizat
Tudor Chiuariu (PNL Mehedinți), condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare cu suspendare pentru infracțiunea de abuz în serviciu
Dian Popescu (PNL Gorj), condamnat în 2014 la cinci luni de închisoare cu suspendare, pentru complicitate la abuz în serviciu
Iosif Secășan (PNL Caraș-Severin) - la 25 martie 2015 a fost condamnat la doi ani și șase luni de închisoare cu suspendare, pentru complicitate la dare și luare de mită
Gigi Christian Chiru (PDL Constanța), urmărit penal în 2014 pentru luare de mită, spălare de bani și fals în declarații
lista e deschisa