MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Februarie 27, 2017, 12:59:10 AM

Sa ne inchipuim ca intr-o realitate alternativa ar fi trecut acele ordonante fie cu ajutorul Guvernul Ciolos la indemnul PSD fie cu ajutorul Guvernului Grindeanu.

Dupa 3 ani si-ar fi incheiat mandatul Johanis si imi si inchipui PSD-i cu o falca in cer si alta in pamant alaturi de scandalagii de la antena 3 si Romania tv ce linsaj ar fi starnit impotriva lui Johanis, impotriva lui Ciolos si oricarui din cei ce au guvernat 1 an ca si-au dat legi ca e sa ii scape de inchisoare.


Cred ca mai tinem minte ce scandal a fost cu Basescu cand au ajuns pana acolo ca au spus ca Basescu sau ai lui au marit mandatul Presedintelui la 5 ani cand de fapt PSD a marit mandatul la 5 ani pt Basescu.


Dvs traiti in povestea in care PSD a fost votat de jumate de tara si de acea va mirati cand s-au ridicat atatia impotriva lor.

Noi ceilalti in povestea in care PSD a fost votat doar de 17,7 %   din cei cu drept de vot. Doar 3 mil din cei 18 mil au votat PSD
[/size]
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine. În decembrie puteau veni la vot toți românii cu drept de vot. De ce nu au venit? Răspunde la întrebarea asta înainte de a răstălmăci calculele!!
Ia realitatea că realitate, și ficțiunea că ficțiune, nu invers!

tinumaftei

Citat din: Cristel din Februarie 27, 2017, 03:26:57 AM
Tinule, mi-ai placut aici :"pentru că te vad foarte deplasat într-o parte și fiindcă găsești cu ușurință linkuri, pune-ne și nou unele cu cele câteva mii de imobile retrocedate de stat către Forumul Democrat al Germanilor din România"
Noah, partea naspa stii care este? Conform istoriei, in Transilvania asta autonoma sau sub protectorat, care nu a apartinut Romaniei pana in 1918, sasii, au reprezentat un grup etnic adus inca din secolul XII, iar in Sibiu reprezentau in anul 1930 cam 30% din populatie.
Includerea lor in asociatia germana in anii 40  s-a facut exclusiv pe baza etnicitatii, mi-e greu sa cred ca toti erau nazisti.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sa%C8%99i
Statul comunist a vandut sasii, astfel ca in jur de 230.000 de șvabi și sași au fost vânduți de Nicolae Ceaușescu Germaniei, între anii 1968 și 1989. Statul german a plătit pentru ei aproximativ trei miliarde de mărci.
Casele si averea lasata de acestia unde o fi? Sa vina oare toti nemtii si sa-si ceara drepturile de la statul asta democratic? Ca doar nu au dormit in sura! Si nici nu erau ca restul regatenilor, care pana prin secolul XVIII traiau in colibe. Sasii de cand se stiu erau harnici, organizati, uniti, comunitate respectabila.
In definitiv, tot un neamt ne-a redat mandria de a fi romani, intai ca domn si apoi ca rege. Iar un altul a facut Romania dodoloata de care sunt tare mandru si pe care as vrea sa o vad refacuta in timpul vietii! Ca urmasul lor nu a fost de aceeasi valoare, nu mai sunt de vina inaintasii!
Ce ne facem daca de maine vine la putere un partid care dicteaza ca toti cei care au mai mult de 25mp locuibili sunt obligati prin lege ca restul suprafetei locuibile sa fie puse la dispozitia statului in mod gratuit?  :P
În România nu există decât libertăți individuale. Nici un grup etnic, nici măcar românii nu au așa ceva. Privilegiile medievale ale Transilvaniei sunt doar istorie.
Personal sunt filogerman, și consider războiul împotriva Germaniei o prostie, atât în WWI cât și în WWII. Și că urmare apreciez civilizația germanică pentru spiritul ei de la tehnica la religie. Sigur am și puncte critice. Dar asta este o altă poveste. Cum altă poveste este emigrarea sașilor. Evident că au dreptul la repararea unor nedreptăți, confiscarea averii imobiliare personale. Nu am pus în discuție asta!
Eu îmi imaginam până de curând că FDGR este o formațiune de reprezentare a sașilor, șvabilor. Au un loc în parlament că și armenii, tătarii, țiganii....
Eșecul juridic recent al lui Johanis a adus în discuție o scandaloasă afacere urat mirositoare pusă în cârca acestei etnii!
Despre asta discutăm..?

yulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 26, 2017, 10:07:29 PM
fac o chetă să îl ajute pe Johanis să plătească prejudiciul creat statului român

Citat din: yulian din Februarie 27, 2017, 06:22:29 AM
Ete na...si ce prejudiciu a creat Iohannis? Lasa dezinformarile marca A3, stii foarte bine ca ai cunostinte juridice...cine stabileste prejudiciul?? Badea? Gadea?? Exista ceva in afara hotararii de restituire a unei case??

Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM

Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.

Te rog, numarul dosarului unde s-a stabilit clar valoarea prejudiciului creat - Hotarare definitiva.
Multumesc!

tinumaftei

Citat din: yulian din Februarie 27, 2017, 09:07:42 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 26, 2017, 10:07:29 PM
fac o chetă să îl ajute pe Johanis să plătească prejudiciul creat statului român

Citat din: yulian din Februarie 27, 2017, 06:22:29 AM
Ete na...si ce prejudiciu a creat Iohannis? Lasa dezinformarile marca A3, stii foarte bine ca ai cunostinte juridice...cine stabileste prejudiciul?? Badea? Gadea?? Exista ceva in afara hotararii de restituire a unei case??

Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM

Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.

Te rog, numarul dosarului unde s-a stabilit clar valoarea prejudiciului creat - Hotarare definitiva.
Multumesc!
Potrivit codului penal, infractorul nu este oprit de a achita prejudiciul înainte de o condamnare. Poate achita prejudiciul chiar înainte de deschiderea acțiunii.
Vorbeam doar mai înainte de spiritul civic. Acela care ne imboldeste sa manifestam..
Eu credeam că manifestanții vor anticorupție, adevăr, stat funcțional, stat de drept!!
Ba!! Jos......., Sus........ ! Totul se reduce de fapt la oameni. La hoți! Hoții nostrii contra hoții PSD!

yulian

Concluzia care se desprinde din ceea ce zici tu, este "ce s-ar intampla daca" lui Iohannis i s-ar imputa sa plateasca banii obtinuti din inchirierea casei catre Raiff si nu i-ar da..nu? Potrivit codului penal...bla, bla...unde exista impotriva lui Iohannis actiune penala? Ce sa achite, inainte de deschiderea actiunii si cum? Face transfer bancar catre trezorerie, de buna voie si nesilit de nimeni, iar la detalii sa scrie "achit prejudiciul pe care mi l-a calculat Gadea si Badea la A3"?? Asta cu achitarea prejudiciului inainte de constatarea lui este exact la fel cu "strainii duc profitul peste granite"...merge la votantii PSD si aia care se uita la A3...cu siguranta...mama lor de chiaburi!

Cristel

#1116
Yulian, ai perfecta dreptate! Tinu visează prejudicii dictate de latrine... Pai câte case nu are statul român si încasează un kkt pe ele? Exista negru pe alb ca Iohannis datoreaza statului roman X lei? Nu! In definitiv am mai spus odată ca ar trebui sa se prezume si buna credința, ca doar nu se uitau aia in nimbul lui Ioha si i- au facut actele doamnei pentru ca peste 25 de ani sotul va deveni presedintele Romaniei!  In plus, despagubirile se platesc de la data ramanerii definitive a sentintei si cel mult pe 3 ani in urma, conform prescriptiei generale.
Spre dezamagirea lui Tinu, nu fam Ioha a fost condamnata penal. Din punctul asta de vedere e un raspandac de stiri false, dar deja asta face parte din recuzita sa.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Vorbiți așa de frumos despre moralitate. Dar faceți voit confuzie între moralitate și legalitatea.
Guvernul Dragnea era în legalitate când a emis OUG13. Dar emiterea actului a fost imorală. Imoralitatea acțiunii a "scos" lumea în stradă!!
Instanța a stabilit irevocabil că familia Johanis a obținut casa prin fraudă la lege. Prin urmare "fructele" obținute sunt tot ilegale.
Cam asta este diferența între guvernul Dragnea și Johanis. În timp ce primul acționa legal dar imoral, cel de al doilea a acționat și ilegal și imoral.
Faptul că s-a pus în fruntea demonstranților anticorupție nu îi crează circumstanțe atenuante. A fost doar o manevră politică prin care a încercat montarea unui guvern al său!
Cât privește informarea din televiziune să știți că nu o fac fiindcă nu am TV.
Cel mai pertinent material info-video despre afacerea Johanis-Raiffeisen am vazut-o intr-un clip al lui Patraru pe DIGI.
Cât privește restituirea sumelor de către familia Johanis, să fiți sigur că se va produce în viitor! Avem timp de așteptat.

Cristel

Prietenul tau legal, Ciordache, din guvernul imoral, cred ca are ceva probleme la parchet. Ce iti mai place sa jonglezi cu termenii...doar, doar iti reuseste tactica. De unde stii tu ca Iohannis a actionat si imoral si ilegal daca e vorba de o mostenire a mamei sotiei? Si eu puteam lua leapsa cu o casa retrocedata, asta insemna ca sunt imoral si ca am actionat ilegal? Sfantule!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

yulian

#1119
Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 12:19:57 PM
Cât privește informarea din televiziune să știți că nu o fac fiindcă nu am TV.

Cel mai pertinent material info-video despre afacerea Johanis-Raiffeisen am vazut-o intr-un clip al lui Patraru pe DIGI.


Serios?? E bine sa mergi prin vecini, nu??  :rotfl: :rotfl:
M-am prins...digi fm, nu??  =))

Kov iulian

Citat din: Cristel din Februarie 27, 2017, 12:32:42 PM
De unde stii tu ca Iohannis a actionat si imoral si ilegal daca e vorba de o mostenire a mamei sotiei? Si eu puteam lua leapsa cu o casa retrocedata, asta insemna ca sunt imoral si ca am actionat ilegal? Sfantule!

In logica sustinatorilor PSD este imoral si ilegal sa furi un ou si acceptabil sa furi un bou cu conditia sa imparti cu ei.

Deviza lor este " Toti fura cand ajung acolo dar ii votam pe astia ca ne da si noua"

E foarte tare logica lor. Nu au nevoie de politicieni care strang punga sa cladeasca ceva, sa atraga fonduri UE, sa faca investitii ei vor acum sa manance si gura lor ceva dar nu din fructele investitiilor trecute ci din viitoarele furturi .


Kov iulian

#1121
Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM
Citat din: Kov iulian din Februarie 27, 2017, 12:59:10 AM
Sa ne inchipuim ca intr-o realitate alternativa ar fi trecut acele ordonante fie cu ajutorul Guvernul Ciolos la indemnul PSD fie cu ajutorul Guvernului Grindeanu.
Dupa 3 ani si-ar fi incheiat mandatul Johanis si imi si inchipui PSD-i cu o falca in cer si alta in pamant alaturi de scandalagii de la antena 3 si Romania tv ce linsaj ar fi starnit impotriva lui Johanis, impotriva lui Ciolos si oricarui din cei ce au guvernat 1 an ca si-au dat legi ca e sa ii scape de inchisoare.
Cred ca mai tinem minte ce scandal a fost cu Basescu cand au ajuns pana acolo ca au spus ca Basescu sau ai lui au marit mandatul Presedintelui la 5 ani cand de fapt PSD a marit mandatul la 5 ani pt Basescu.
Dvs traiti in povestea in care PSD a fost votat de jumate de tara si de acea va mirati cand s-au ridicat atatia impotriva lor.
Noi ceilalti in povestea in care PSD a fost votat doar de 17,7 %   din cei cu drept de vot. Doar 3 mil din cei 18 mil au votat PSD
[/size]
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine. În decembrie puteau veni la vot toți românii cu drept de vot. De ce nu au venit? Răspunde la întrebarea asta înainte de a răstălmăci calculele!!
Ia realitatea că realitate, și ficțiunea că ficțiune, nu invers!

Acest citat spune totul despre PSD.
CitatDragnea: M-am întors din SUA şi l-am găsit pe Iohannis în fruntea unei noi mineriade.
E un început de lovitură de stat, nu-i voi mai permite să răstoarne ordinea constituţională si votul popular din 11 decembrie
http://www.mediafax.ro/politic/liviu-dragnea-m-am-intors-din-sua-si-l-am-gasit-pe-iohannis-in-fruntea-unei-noi-mineriade-e-un-inceput-de-lovitura-de-stat-nu-i-voi-mai-permite-sa-rastoarne-ordinea-constitutionala-16103378

1)Johanis asta face o noua mineriada, iar a chemat minerii pt a 3-a oara.
2) Johanis asta iar incearca sa dea o lovitura de stat cum a facut si in 1989, si in 2012 .
3) Ciolos asta e de vina ca Guvernul lui nu a adoptat ordonanta si a trebuit sa o facem noi acum, dupa cum se stie Guvernul e o putere legislativa.
4) Soros asta e de vina ca a manipulat oamenii sa iasa in strada si sa ne banuiasca de lucruri rele, noi acum am intrat in politica ne stie lumea de cinstiti.

Kov iulian

#1122
Citat din: tinumaftei din Februarie 27, 2017, 07:52:50 AM
Toate argumentele tale sunt contrafactuale. "Ce s-ar întâmpla dacă..."
Atâta timp cât privești cu dispreț democrația vei face tot felul de calcule că sa îți iasă cum îți convine.
În decembrie puteau veni la vot toți românii cu drept de vot. De ce nu au venit? Răspunde la întrebarea asta înainte de a răstălmăci calculele!!
Ia realitatea că realitate, și ficțiunea că ficțiune, nu invers!
Ati fi avut dreptate sa in cea ce spuneti daca imediat dupa anuntarea rezultatelor (si dupa) Domni de la PSD si ceilalti din celelalte partide ar fi iesit smeriti si ar fi spus.
CitatDin pacate Romanii nu mai au incredere in noi politicieni si asta se vede in participarea la vot.
Din pacate noi politicienii am gresit in trecut si asta se vede in procentul de participare la vot, doar 38%

Am luat  17,7 %   cei din PNL au luat ... %  si cei din USR . ...% insa incepand de astazi promitem ca vom incerca sa schimbam asta si sa recastigam increderea celor ce nu mai cred in noi politicienii si in vot.
Domni pe care ii sustineti dispretuiesc Democratia si vointa Romanilor, sunt in stare  (chiar sa retraga dreptul de vot al Romanilor din afara) sa cumpere, sa santajeze multimi mici de oameni ca sa demonstreze ca ei au puterea nu poporul.
CitatAvem jumate din voturile Romanilor
CitatToata Romania e Rosie
CitatCuloarea rosie si marimea acesteia de pe drapelul manifestantilor reprezinta votul/puterea noastra
Eu stiam ca, culoarea rosie de pe drapel reprezinta sangele varsat al eroilor acestui neam pentru tara nu gasca lor  de ... ( ma abtin sa ii numesc)

Stiti unde gresesc cei care nu mai participa la vot?
Ca nu duc acea forma de protest non combat pana la capat apoi sa ii vedem pe astia ce se imbata ca au puterea ce putere mai au.


CitatDragnea, amenintari scrasnite la Antena 3: ,,Nimeni nu trebuie sa desconsidere puterea noastra in strada"
Nu e exclus un miting mare al PSD ...

http://www.aktual24.ro/dragnea-amenintari-scrasnite-la-antena-3-nimeni-nu-trebuie-sa-desconsidere-puterea-noastra-in-strada/

CitatDemocrația (în traducere literală ,,conducere de către popor", din grecescul δημοκρατία - demokratia, de la demos, ,,popor" + kratos, ,,putere" = "puterea poporului") este un regim politic care se bazează pe voința poporului. Principiile de bază ale democrației sunt votul universal și suveranitatea națiunii.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Democra%C8%9Bie

PSD-i au adus si au basculat cateva sute, mii de batrani la Cotroceni si i-au lasat acolo fara apa, fara un ceai cald etc.
Cei din administratia Presidentiala (nu cred ca Jihanis a avut idea) sa le dea alora ceva cald ca na doar suntem oameni, au tipat aia turbati ca ca nu au nevoie nimic din mana (Nazistului) aluia.

In partea celalta la mitingul mare au iesit si femei  si batrani pe langa barbatii in putere si s-au simtit unii Patroni din zona sa le aduca ceai cald una alta .
Au sarit ca niste salbatici TSD-i pe paginile alora de facebook sau oriunde putea sa ii loveasca in reputatie sa lea dea note proaste sa le strice reputatia online ca sa piarda clienti sa ii distruga doar pt ca au fost oameni si le-au dat alora ceva cald.

Dupa mintea lor si al unora de aici astia (cu tot cu femei, batrani, etc) nu merita nimic, poate doar ucisi sau schingiuti.
Iesit impotriva lor cu arme si tras asupra lor etc.


Cristel

Traim in lumea croita de comunistii romani care adoptasera perestroika. Nu avem regim democratic si nici capitalism adevarat!
https://youtu.be/oaCJqUWTjdU
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Si eu care credeam ca l-au interceptat pe mustaciosul de teleolt cand facea trafic de influenta de la casa alba la ministrul ciordache!!
As! DNA a vrut sa fie "primul in productie" dupa vechiul slogan si inainte ca sa tuseasca Johanis i-a si intins batista.
Acum ca a ramas cu batista in mana a pasat-o la Parchetul General chipurile pentru continuarea cercetarilor.
Putin a lipsit ca cercetarea sa ia in colimator fix pe D-na de la DNA si Parghetul General. Dar la CSM au fost baieti finuti!!

Incep sa cred ca chiar putem regenera societatea romaneasca avand in frunte pe fii de nadejde ai fostei nomenclaturi si ai "bratului inarmat al acestei".
Chiar nu o fi existand in procuratura asta un fiu de fost detinut politic?
De ce a trebuit sa avem in fruntea ministerului justitiei o fosta procuroare din timpul lui Ceausescu (M.Macovei - votat PDL) si loaza unui fost procuror tot comunist pe nume Lascu?
Cei care au fost in piata Victoriei ce or fi fost? Loaze de comunisti sau rumani de rand?!!