Castan 2015

Creat de Adrian Vanea, Mai 17, 2015, 08:37:56 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Vanea

Salutare tuturor, a strans cineva de la castan anul asta? eu am castan in zona si se pare ca n-a dat nectar; in mod normal castanul dă destul de bine din cate am citit...

stefan1

  Bun venit, Adrian!    :hi:
  Unde ai stupina, adica unde mai sunt castani in masiv? Daca numarul de castani este mic, nu se poate vorbi de productie, chiar daca dau bine.
  Parca stiu ca in ultima vreme este o boala care a afectat multi castani.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Vanea

Multumesc. Da, numarul este mic, o padurice cam de 30 castani, si poate mai sunt si altii dispersati, da sunt mari si infloriti bine, intr-o zona in care nu sunt stupi, doar 3-4 ai mei, si n-am vazut sa fie cercetati de albine, cate una ici-colo... am citit ca da 100 kg la hectar castanul, ma asteptam sa-mi bage 2-3 kg de familie...

cipik

Chiar daca a băgat 2-3 kg pe familie acea cantitate este imprastiaa in tot stupul nefiind un cules de intensitate mare. Daca a fost ceva o scoti ca si poliflora.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Adrian Vanea

Mai am o intrebare: a inflorit salcamul, sunt undeva la periferia Clujului, si se pare ca infloreste mai repede decat la țară, proabil din cauza asfaltului care degajă căldură, e înflorit deja de cateva zile bune, si daca ma uit atent nu prea vad sa fie cercetat de albine, m-am uitat si in faguri si nu bagă vizibil, oare se repeta istoria din 2014? la voi cum merge?

pad3

ieri am fost in vrancea la vie. pe drum am tot vazut palcuri de salcam cu nefiresc de multa floare- o splendoare. in vie am gasit cativa salcami si am cercetat florile dar nu am gasit urma de albina. respectivii salcami sunt inconjurati doar de vii care nu au inflorit inca, asadar presupun ca nu au fost descoperiti inca.
somnul ratiunii naste monstri