Începe marea împădurire națională

Creat de clucian, Ianuarie 13, 2014, 10:38:00 AM

« precedentul - următorul »

Eduard Rotaru

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 13, 2014, 06:17:35 PM
Asteptati sa vedem acele impaduriri si apoi sa discutam ce arbori ar fi mai buni... eu sunt sceptic...
Suna bine "pe hartie" sau la televizor, insa fiind in Romania este o cale lunga de la vorba pana la fapta! Nepotii mei poate vor vedea acei pomi!

Sunt deja prin judetul alba si Cluj perdele cu salcie energetica.

ramysun

Sau poate nici ei.. nu uitati.. vin europarlamentarele... vin prezidentialele.. asa ca da, sunt promisiuni si atat! Din pacate sunt si eu sceptic in ceea ce priveste un proiect de anvergura pe acest subiect. POATE, poate vor fi cativa plantati de "ochii lumii" si cat atat. Deci scepticismul si pesimismul nu ma caracterizeaza, Romanica si (unii) concetateni (in special politicieni) m-au dezamagit.. si continua sa ma dezamageasca :qp:
@Eduard: Unde anume in Cluj? Sa merg sa le vad si eu, sa le fac niste poze sa am dupa ce bate un cui undeva in grinda
In Apis Veritas

skype: ramysun

Eduard Rotaru

Scuze...era vorba de jud Arad nu Alba : http://www.mediafax.ro/social/arad-salciile-energetice-plantate-drept-perdele-de-protectie-impotriva-viscolului-pe-drumuri-judetene-11778626
De Cluj am auzit de la un prieten care merge des la Oradea si la un moment dat pe nu stiu care DN zicea ca  avazut cum plantau salcia...

kamy

Io as zice sa nu le dati idei la cat sant de saraci astia noii,ar fi in stare sa impadureasca cu palmieri numa sa mai scoata un ban!

nicomico

Daca se vor face plantati de salcam nu stiu cat o sa ajute.In primul rand poluarea si al doilea este mortalitatea mare in randul albinelor,tinand cont de viteza cu care circula masinile.Am avut ocazia pe autostrada sa trec printr-un astfel de culuar de zbor al albinelor de se negreste parbrizul de albine moarte.

Cristel

Da, ar fi interesant sa fie marea impadurire nationala nu doar "perdeaua de protectie"a soselelor nationale si a buzunarelor baronilor locali... E o diferenta de perceptie. Nu as fi prea incantat daca perdelele ar fi din arbori sau arbusti meliferi deoarece sunt 2 pericole reale, cel putin: primul ca zeci de albine ar fi ucise de viteza masinilor, ele neavand presetat un culoar de zbor iar cel de-al doilea mare pericol ar fi poluarea produselor apicole!
Marea problema ar fi impadurirea terenurilor accidentate, a terenurilor ce nu se preteaza culturilor din diverse motive. In Gorj de ex, in zonele de deal, sunt persoane care au teren si nu se preteaza culturilor cerealiere. Ar fi foarte bine daca statul ar veni cu o propunere de impadurire a acestor suprafete care acum stau ca pasune, uscate in cea mai mare parte a anului din cauza secetei. Daca ar vrea sa faca doar un singur proprietar impadurire, ceilalti din zona nu cred ca i-ar lasa puietii intregi. Dar daca toata zona ar fi prinsa intr-un program de impadurire, altfel ar sta lucrurile. Dar cred ca nimeni nu are acest interes pe termen lung. E de preferat sa dam banii pe panselute ce se schimba lunar decat sa ne facem tara mai frumoasa pentru generatiile ce vor veni dupa noi. E mai bine sa luam ceasuri aurite de 100000 euro bucata decat sa facem cateva sute de ha de plantatii melifere. Asta e gandirea idioata a celor pe care i-am cocotat sa ne gestioneze problemele.
E mai mult decat evident ca totul este doar o propaganda necesara pentru a mai scoate din buget niste bani pentru "culturi" inexistente. Asa cum era si pregatirea pentru "gerurile arctice"... :nudie:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dantorje

Sa o vedem! 8 sute si cati km? asta inseamna 2000 de hectare :qp:. putin la cate terenuri  degradate sunt la noi in tara... si la cati km de sosea, sau numai autostrazi? :cool: cacat :qp: 2000 de hectare, 1 0 mil. de puieti, si cum vor fi intretinute aceste plantatii? animale, hoti,  ^:)^ hoti de puieti  :blah: ros de capre, tapi, si alte topoare =)). apropo perdea de protectie dupa starea de masiv, da la salcam se realizeaza 2 - 3 ani, in conditiile din S nu stiu.

In concluzie 2000 de hectare in 30 de zile :rotfl: =)) :rotfl: =)) =)) =)) =))
Spor la treaba fratilor!!! nu la voi ma refer!
Solutia cea mai buna ar fi impadure in fiecare judet.... 20 hectare  pe an! si ce s-ar realiza? incet si sigur.
8xy km de perdele intr-un an, bani aruncati pe garduri...

dantorje

garduri care acuma se fac? sau se vor face..  :uimit:
gladita frate, nu salcam, are sanse mai mari si se pazeste singur, porumbar, paducel, cu predare la incheierea starii de masiv.