amorfa

Creat de dragos2006, Iunie 29, 2009, 12:21:55 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: stefan1 din Mai 31, 2013, 02:27:21 AM
  Este curios ca am cautat imagini cu paianjeni si nu am gasit ceva asemanator cu cel filmat pe amorpha. Observati partea din spate, in colturi, nu rotunjita. Uitati-va si la poza paianjenului galben de pe sulfina:
...

 
Citat din: pharaonu75 din Iunie 07, 2013, 09:52:06 PM
Foma nu este rotunjita pentru ca paianjenul are "burta goala"! Dupa ce manaca o insecta, abdomenul se umfla si capata forma rotunjita

  Era satul, ca de doua zile manca intruna la albine. Asa e el. E o specie numita Thomisus onustus. Poate lua diferite culori, de la alb cu dungi rosii la verde pal sau maro, in functie locul de vanatoare. I-am facut mai multe poze, dar nu cred ca-i locul sa le pun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: happy din Iunie 07, 2013, 11:27:39 PM
Dan,bobitele negre de polen de la ce or fi?Am cules si eu ceva polen.


  Macul da mult polen de culoare neagra. Mai sunt si alte specii, mai cu seama la Happy, care are acolo mai multe specii decat o gradina botanica!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Citat din: happy din Iunie 07, 2013, 11:27:39 PM
Dan,bobitele negre de polen de la ce or fi?Am cules si eu ceva polen.

Mac rosu

happy

Maine ma uit la maci sa vad care are polen negru.Am multe soiuri de maci,imi place sa am de toate in gradina,vorba lui Stefan.Happygarden :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

  Uite si o curiozitate: a inflorit iar Amorpha! Sunt insa doar cateva inflorescente, altfel am vazut si o musculita dar nu albina pe o floare (se vede putin intr-o poza). Am pus si poza unui par care nu stiu daca isi va putea duce rodul pana la sfarsitul lui august cand s-ar coace.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Pentru ca tot se apropie primavara  :welcome: m-am gandit sa incep cu semanatul mai din timp... asa ca am deja cateva plantute de amorpha rasarite. Poate cineva sa imi spuna in cat timp vor deveni arbusti plini cu flori, polen si nectar? Cat trece pana la aparitia primelor flori? Nu am gasit butasi, am inceput cu semanatul, asta inseamna ca voi astepta ceva mai mult. Un an, doi, trei? Ca la evodia sau la paulownia? :bzz: intre timp sa imi dascalesc fetele sa mai astepte deliciile pregatite!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pad3

cat a durat germinatia? eu am pus semintele pe 2 feb si nu stiu cand sa le astept sa rasara. cat de des ai udat?
somnul ratiunii naste monstri

Cristel

Germinatia a durat mai putin de o saptamana dar am fost putin mai grabit, am taiat din tegumentul extern cu ajutorul unui clestisor(practic asta in speranta ca apa patrunde mai usor la embrion si rasarirea este mai rapida; atentie mare la aceasta operatiune, exista riscul sa fie afectat embrionul si atunci planta nu mai rasare...)  desi nu are un tegument foarte dur ci dimpotriva. Voi pune maine foto. Sunt surpris sa constat ca semintele de amorpha au un dusman veritabil care a "insamantat" samanta de amorpha cu un ou si larva se hraneste cu continutul semintei. Am decorticat cateva seminte din pastaie si desi pareau albe, ca semintele, erau de fapt seminte cu larve sidefii in interior. :uimit:
A avut conditii optime, 22 grade C, umiditate suficienta - prin pulverizare - dar nu baltire in tavita.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pad3

multumesc pt ponturi. sper sa nu dureze f mult daca le-am pus cu pastaia intacta.  :thanks:
in aceeasi jardiniera am pus si evodia, o parte din seminte le-am oparit. abia astept sa vad rezultate
:thanks: d-lui pistol pt seminte. la asa darnicie dovedita sunt sigur ca o sa iasa plante viguroase
somnul ratiunii naste monstri

Cristel

Daca ai oparit semintele de evodia sunt curios daca va iesi ceva! Semintele de evodia au un tegument foarte subtire, nu e necesara oparirea. Cine ti-a recomandat metoda asta pentru evodii? Oparirea stiu ca se face la semintele cu tegument foarte dur, gen gladita. Vezi ca exista un topic pe undeva in site si are ca tema exact asta, germiniatia. E foarte bine documentat. Succes!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

prima planta de amorpha...
si suratele ei din alt ghiveci

intre timp astept sa vad rezultatele germinatiei la evodia

Multumiri domnului Adrian Roman, coleg de forum, pentru semintele de amorpha! :thanks:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B

Stie cineva cam cat este kg de seminte de amorfa ?

cipik

Daca te duci toamna la locurile unde sunt amorphe inflorite vara, iti iei de acolo fara bani, eu asa am facut si am luat o galeata de 10 litri plina doar cu seminte nu si crenguta pe care stau florile.  :)
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

PARINTELE

Citat din: cipik din Februarie 26, 2014, 07:33:38 PM
Daca te duci toamna la locurile unde sunt amorphe inflorite vara, iti iei de acolo fara bani, eu asa am facut si am luat o galeata de 10 litri plina doar cu seminte nu si crenguta pe care stau florile.  :)

Asa cum a spus si cipik, nu trebuie sa dai bani pe seminte,te duci la locurile unde sunt amorfa.
Eu am vazut ca este foarte multa,exagerat de multa pe malul Dunari

cipik

La locatia lui scrie ca este din Vest, acum nu se stie daca trece Dunarea pe langa el, insa la mine in zona trece Ialomita si de acolo am luat eu. Am mai vazut amorpha pe A1 si A2.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/