Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Ieri am dat o tura pana la fete, rapid-rapid, ca nu aveam prea mult timp la dispozitie...in nu mai mult de 10 minute le-am saltat la toate capacele si le-am pus 1-1.2 l de sirop de zahar invertit, direct in hranitoarele verticale...sa mai aiba pana incepe culesul...si bine am facut, ca astazi a fost soare numai pana pe la pranz...pe urma nor...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

spor la treaba!!!!!!!! sa vad ce faci cu antichitatea????? astept :hi: :hi: :hi: :hi:

flavius

Fane, nu ma provoca... :zzz: :zzz: :zzz:...n-o sa-l recunosti, iti promit...deocamdata caut un grup de ghidaj, role, atat cele mobile, de sus, cat si cele inferioare...se poate bricola, da' parca dureaza prea mult...mai bine caut piesa de-a gata la o reprezentanta pentru ce exista deja pe piata...

Acum am 2 "antichitati" la care e musai sa lucru...da' iti promit ca nu le vei recunoaste cand voi termina cu ele... :D :D :D :D

PS: am vazut ca e ultima moda, aici, pe forum, asa ca mi-am updatat si eu avatarul...eu sunt, nu va speriati, in plin proces "aschietor" (treceam niste scandura prin grosiera...)... :finger: :zzz: =)) :D :P
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

ia sa vad ca s curios :rotfl: :rotfl: :rotfl:
sint comvins ca vei face treaba buna.
iar cu moda asta pharaonu o inceput si am zis ca la ce frumos is la 22 de ani pot sa mi pun si eu fata la avatar =)) =)) =))

pharaonu75

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 01, 2011, 08:25:30 PM
...
iar cu moda asta pharaonu o inceput si am zis ca la ce frumos is la 22 de ani pot sa mi pun si eu fata la avatar =)) =)) =))

Stefane, eu am 22, tu ai ceva mai mult... dupa fizionomie eu as spune ca ai 25-26! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

mai da ce le nimeresti  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

flavius

Buey, voi sunteti grupa mare, nuuu? Atunci eu inca sunt la gradinita, grupa mica... :D:D:D

In alta ordine de idei, astazi am stat mai mult pe langa albinutze...nu m-am apucat sa iau rama cu rama, ca mi s-au parut prea harnice...m-am limitat sa le salt putin capacul, sa vad ca au tot ce le trebuie, si sa le pun o placa de zbor la unghi direct pe suportul de stupi...o sa le vedeti in pozele urmatoare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

In pozele cu cercuri galbene si sageti sunt albine cu polen...unele aduceau un polen galben, altele unul ff rosu...de la planta/arbori ce sa fi fost?

Mai atasez si niste filmuletze...scurte, da' se vede bine nivelul de zbor pe fiecare stup in parte...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

La mine aduc foarte mult polen galben de la narcise! S-ar putea ca si la tine sa fie la fel!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Nu ma injura, insa nu ar fi fost mai bine daca aveau o scandura de zbor orizontala, exact in dreptul urdinisului, de vreo 7-8 cm latime, iar apoi sa le pui acea policioara din placaj?
Nu stiu cat le ajuta ceea ce le-ai facut tu acum!
Am urmarit filmuletele si nu am vazut vreo albina pe acel placaj! S-ar putea sa ma insel, insa eu consider totusi ca trebuia acea scandura despre care ti-am vorbit!
Unde vor sta albinele ventilatoare la vara? Sau cele de paza?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Fundurile mai mari decat corpul stupilor favorizeaza acumularea apei de ploaie in interior fapt ce va duce la putrezirea rapida atat a fundurilor cat si a corpurilor. In plus asa cum a zis si colegul lipseste scandurica de zbor.

flavius

@Bucovineanu: fundurile mele sunt cu plasa cap-coada...nu are unde sa se adune vreun strop de apa...da's de acord ca nu-s cele mai aratoase/eficiente modele de fund...

@Pharaonu: am luat nota, saptamana viitoare le modific...oricum am in plan niste modificari mai "consistente" la suport...printre ele probabil ca va fi si o scandurica de zbor...

Asa cum am spus inca de anul trecut, stupii astia sunt "experimentali"...cel mai probabil fundurile vor suferi niste modificari la urmatorii...de fapt mai mult ca sigur...sunt din ce in ce mai decis sa fac si gauri in lateralele corpurilor/caturilor, pentru tije filetate (pentru transport)...

Nu a zis nimeni nimic de "fotomodel"...  :finger: :finger: :finger:...sa-nteleg ca v-am luat fatza, nu? :D:D:D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

Numai faptul ca lemnul corpului sta langa laterala fundului va face sa inceapa sa putrezeasca.

pharaonu75

Noi vorbeam despre stupi... despre trantori vorbim la urma! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

lasa dracului tijele filetate ca o sa cauti piulitele prin iarba
chinga i ti spune ceva?