Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

sarut-mana, mare sef...sa fie, la toata lumea, sanatate multa...

in alta ordine de idei, maine am drum la tzara, si verific si stupii...o sa-ncerc sa iau niste turte de pe undeva (apropo, daca nu gasesc, le pot inlocui cu nitel zahar candy?), sa le pun cate una la fiecare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Astazi am fost pe la stupi...am curatat complet unul dintre ei (desfacut complet fundul, scuturat toata albina moarta (destul de putina...), pus la loc), pe urma am luat la mana un altul, dar nu am mai curatat fundurile la toti...mi s-a parut putin cam frigutz sa desfac toate cuiburile complet...o s-o fac sambata...daca tine vremea cu mine...)

La cel pe care l-am luat la mana, rama cu rama, am ochit si matca, da' nu am vazut nici urma de ou sau puiet...cred ca matcutzele mele inca nu au inceput ponta, sau inca nu mi-am dat eu seama unde ar fi putut ponta...sau nu stiu unde sa ma uit (cea mai probabila varianta...)...oricum, inca mai aveau coroane de miere pe ramele din jumatea cuibului, da' i-am mutat una din ramele pline din margine imediat langa cea cu matca...restul au ramas asa cum erau, cu mentiunea ca le-am pus la toti putin sirop in pungi (l-am facut aseara, zahar 2 kg, 1 l apa, ceai de menta/musetel/coada soricelului/macese, o jumatate de lamaie adaugata la sfarsit...), pe care le-am pus direct peste rame (innodate si ne-gaurite...sa le gaureasca singure...).

Si acum concluziile (putin premature, ca inca n-a trecut iarna...): fundul cu plasa complet, etansat cu placa de pfl, s-a comportat minunat, cu mentiunea ca sus lazile au fost etansate cat mai bine, zero podisor, polistiren expandat direct in capac, plus o diafragma de polistiren imediat dupa ultima rama a cuibului...a, si mancare din plin...se pare ca nu au reusit sa consume mai mult de 2 rame...ceea ce mie mi se pare destul de ok, tinand cont de zona mea si de timpul de care au avut parte...

O sa merg in continuare pe lazi patrate de 12 rame, Dadant, plus niste TBH-uri (1-2 bucati anul asta...), caturi cu rame late (cate 10 rame de jumate pe fiecare cat), 1-2 bucati pe fiecare cuib...

Cam atat...

A, dupa asta, ca trebuia sa mai pierd nitel timp, am tuns si vreo 30 de butuci de vie...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Usor-usor, cresc si plantutele mele...au inceput sa se vada primele pawlonii...mici-mititele, da' se vad...

2 poze proaspete, din seara asta...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

        "A, dupa asta, ca trebuia sa mai pierd nitel timp, am tuns si vreo 30 de butuci de vie..."

  Nu,i prea din timp sa tai via ?

flavius

eu zic ca nu...chiar daca s-a intors putin iarna, nu vad eu sa mai vina vreun ger din ala greu, sa usuce ce-am taiat...si apoi, uscatura tot trebuia scoasa din ea...asa ca mi-am usurat munca pentru mai tarziu...si daca mai ramane 1-2 coarde pe fiecare butuc, e mult mai usor sa mai tai putin atunci cand o leg...ideea este ca deja incepusera cativa ochi sa sparga din coarde, si e total contraindicat sa mai tai via dupa ce sparge mugurele...ca-l scuturi si se alege praful de tot...

au mai ramas inca vreo 3 randuri si toata bolta...cam o juma' de zi de munca...si pe urma inca o jumatate la legat...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

milu56

Citat din: flavius din Iulie 27, 2010, 09:15:16 PM
Inca o intrebare:
7. La transport, tinand cont ca nu sunt decat 5 rame pe fiecare cutie, cum fac sa nu zdrobesc albina prea multa? Nu am rame la dispozitie sa le completez pana la plin, o sa le fac abia in w/e urmator... :sad:
este mai bine ramele fara hoffman ci cu distantiere din tabla pe falt si atunci nu mai ai probleme cu fixare rame.

flavius

Astazi in zona stupinei erau 7-8 grade la soare...probabil ca la umbra erau cu 2-3 grade mai putin...nu era zbor la urdinisuri, da' era zumzet in lazi...asa ca am "saltat" putin capacele, sa vedem ce se mai intampla (nu am avut foarte mult timp la dispozitie, si am zis sa nu ma apuc de revizia de primavara...ramane, probabil, pentru saptamana viitoare)...

Cateva instantanee, si cu "fetele", si cu "trantorele-sef"...care abia asteapta sa puna fetele la munca...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Inca 2 poze, care nu au avut loc in mesajul anterior...altu' mama nu mai face... :D:D:D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

mape 48-petru manea

La anu poti avea 6 buni sau 12 slabi
Fundul este mobil /?
Daca este mobil nu patrunde apa intre cat si fund ?
In rest totul pare in regula
Succes in noul an apicol :bzz: :bzz: :bzz:

orbanstefan64

ma numa tu pti fi dupa poza :nod: :nod: ..........esti tare  :hi: :hi: :hi:

flavius

@Fane: eu mi-s, in carne (mai multa...) si oase (alea care sunt...)...apropos, am umblat si la vinoteca... :zzz: :zzz: :zzz: :zzz:...ala alb s-a facut sec-sec...taman bun de facut spritz seara, pe racoare, la vara...te-astept sa viiiiii....era o melodie... =)) =)) =))

@Mape: din astia 4 vreau 6-7 puternici la anu', plus ca mai procur cel putin 3-4 roi in vara......eu ma gandeam sa ies cu 10-125 in primavara anului urmator...din astia patru, doi sunt destul de puternici sa-i sparg in doua dupa salcam...ceilalti nu stiu sigur, o sa vad cum evolueaza la rapita si la salcam, si ma decid...eventual iau cate 2 rame de la fiecare si le dau o matca imperecheata din alta parte (aici intra in scena mentorii...)...va tin la curent, oricum...

Succes la toata lumea, si sanatate multa...spor de nectar si polen, musca din plin si vreme buna... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64


@Fane: eu mi-s, in carne (mai multa...) si oase (alea care sunt...)...apropos, am umblat si la vinoteca... :zzz: :zzz: :zzz: :zzz:...ala alb s-a facut sec-sec...taman bun de facut spritz seara, pe racoare, la vara...te-astept sa viiiiii....era o melodie... =)) =)) =))

nu i exclus sa vin sa gustam putin  :hi: :hi: :hi:




flavius

@Fane: singura poza in care apare si aspiratorul e asta pusa aici...iti cam dai tu seama ce si cum...restul discutam pe privat...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

ii ok mai discutam .
merci! :hi: :hi: :hi:

crombra

Pentru toti meseriasii tamplari de pe forum, recomand un sistem de precuratire a prafului cu rumegus de la masinile de tamplarie(si nu numai)mai ales cei ca Fanica Orban care lucreaza in interior. Se intercaleaza sistemul de ciclon intre masina si aspirator. Astfel rumegusul nu mai infunda filtrul aspiratorului.

http://dustdeputy.com/links.htm
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/