Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

Atunci eu am fost botezat de vreo 4 ori.
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Am un unchi in varsta de 66 ani, care te mic copil a facut tamplarie... cu utilajele acelor vremuri a reusit performanta de a ramane cu 7 degete!
Si lucreaza in continuare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

ehee....subiectul este vast...primul tamplar pe care l-am cunoscut era strigat Ciungu...ghiciti de ce...eu vreau sa cred ca am depasit momentele alea si ca avem alte repere...riscul nu poate fi scos din ecuatie in mod permanent, dintr-un motiv simplu: orice scula care taie lemn, taie foarte usor si carne si oase...asa ca, mare atentie...parca v-am spus ca mi-am facut niste afise, da' inca nu le-am pus prin magazie si sub sopron...am scris mare Orice taie lemn, taie si degete, precum si Atentie la taisuri, Atentie la degete, si tot asa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

 la noi un timplar in ultima zi de lucru inainte de pensionare si a taiat degetele si nu ii banc este realitate :sad: :sad:
asa ca       


                  ATENTIE      MARE

flavius

Corect...niciodata sa nu crezi ca tie nu ti se poate intampla...never-ever...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

sa fiu sincer nici cu scula aia nu m as hazarda  :nono: :nono:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Modelul e de vreo cativa ani pe piata, e fain ca si idee, da' are niste preturi, de-ti dotezi tot atelierul de banii pe care-i dai numai pe circular...de acord, degetele is nepretuite, da' malaiul e malai...

In alta ordine de idei, se pare ca apicultura se bucura de un succes neasteptat in Romania, este re-descoperita de tineri (sau, ma rog, generatia mea, mai pe la 30 de ani, asa...), si din ce in ce mai multa lume este dornica sa se apuce de crescut gaze si muste... :zzz: :zzz: :zzz:

Neoficial: pentru la anul se anunta, iarasi, (cel putin) dublarea numarului de albine din Romania, inregistrate oficial...sa vedeti bataie pe zonele melifere...

Intrebare-ntrebatoare: bulgarii cum stau cu albinele? pentru cei din sud ar fi o idee prospectarea zonelor apicole de la sud de Dunare, daca ale noastre devin supra-populate...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Am pozat si circularul debitor...poze in attach...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Citat din: flavius din Noiembrie 26, 2010, 03:40:46 PM
Si ca sa facem si o sumarizare a cheltuielilor, pana acum, hai sa vedem:

400 (pret achizitie)+30 (acte)+65 (electrica+diverse)=495 lei

Astazi: 50 (rotile+anvelopele)+24(prezoane+piulite)+60+30 (ITP - ii adaug, ca sa nu zica cineva ca nu iau in calcul ITP-ul...care la altii, care vand remorci noi, omologate, e inclus in pretul remorcii...) = 164 lei

Total pana acum: 659 lei...cu materialele pentru obloane o sa ajung, probabil, spre 1000 de lei... eu zic ca merita din plin...

In completarea celor de mai sus, astazi s-au achizitionat 4 placi de tego, 2 de 15 mm grosime, 2 de 8 m grosime...total cheltuit: 433 lei...scump, dom'le, scump, dincolo era mai ieftin...da' e frumos, si am marsat...

Total cheltuit pana acum: 1092 lei; mai ramane teava patrata, pe care o iau mai spre primavara, ca nu-i nicio graba...si o sa iasa o nebunie de remorcuta...

Apropo, placile au fost transportate la tzara chiar cu remorcuta...fain de tot...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Citat din: flavius din Decembrie 09, 2010, 09:41:37 PM
o sa iasa o nebunie de remorcuta...
Tocmai buna de inchiriat la prieteni.  :hi:

flavius

Pe o bere si-o friptura, in cel mai bun caz...ca la prieteni nu le iau altceva... :zzz: :zzz: :zzz:

Astazi am mai facut o vizita lui Roi_ag, sa stabilim niste detalii...luni primim 2000 de rame (grosul e la el...adica 1000 de rame 1/2...inca 500 la mine - si 1/2 si 1/1 - si inca 500 la Tassevassi...luate de la Lucian Zaharia...Romikele a garantat personal pentru el...hihihi...), si or sa soseasca la el...intre timp, in garajul dansului, niste podisoare pregatite la marea arta...fara sita, inca, da' faine de tot...lucreaza foarte curat marele sef...sa-mi traiasca, ca am de invatat multe de la dansul...n-am avut camera cu mine, da' data viitoare o iau cu mine, sa arat aici ce trebuie...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Colectoare de polen sa pui mana sa proezi si sa faci pt la anu ca merita.  :hi: