Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

o fi doar o tzeava, da' e una de vreo doi tzoli, de vreo 4-5 mm in carne...solida, groasa, tzapana...pentru 750 kgf e de ajuns, iti spun eu...

Doar rotile sunt BMW, ca remorca a fost bricolata de un pitestean, mai demult...si modificata luna trecuta, insemnand ca s-au scos rotile de sub platforma si s-au pus in lateralul ei...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 Multumesc ptr apreciere , oricum aceasta remorca a fost proiectata ptr 2 ATV la cca 750 kg ,eu cum  am vazut-o ca se potriveste la transportul stupilor  , nu a mai scapat de mine , pina nu am luat-o .
Mai am si eu citeva poze , cu telefonul .

Sanatate si numai bine .

flavius

Exact ce spuneam, pentru un stupar mai la inceput de drum, e taman ce trebuie...se potriveste manusa la carat de stupi...sa va tina km multi...

Ma gandeam aseara cum s-or vedea 3 Logan-uri (al meu, al lui Roi_ag si al baiatului d-voastra), cu 3 remorcute dupa ele, pline toate cu stupi...asta e o imagine de imortalizat, musai... :zzz: :zzz: :zzz:...plecam la pastoral in haita, la anul, o sa vedeti...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

De ceva vreme, mi-am ales 2 motto-uri frumoase, vreau sa le pun deasupra intrarii in atelier:

1. Mereu gasesti cate ceva de facut (aici trebuie sa recunosc plagiatul, am "furat-o" de la Hornbach, ei au deviza asta la intrarea in magazin...)

2. Singura diferenta intre barbati si copii este pretul jucariilor lor. ( :nebun: :nebun:) - nevasta-mea zice ca s-a rugat toata viata sa se marite cu unul care indeplineste urmatoarele conditii: a) nu fumeaza (eu nu fumez) b) nu e microbist (ma uit la meciuri din Paste-n Craciun...) c) ii plac pisicile (mie imi plac toate animalele, mai putin reptilele...); da' cica nu s-a gandit niciodata ca o sa dea peste un tool-geek (termenul e intraductibil in romana, completamente, da' inseamna cam ceva de genul maniac pe scule); ii spun mereu ca in viata totul se plateste, si ca intotdeauna exista o compensatie...sau the dark side of the Force... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Pai Loganul lui  fimiu  o sa fie al meu , ca el o sa-si ia alta masina , oricum mai are un Sandero al nevesti.
La cita munca  am facut la casele lor  , ma refer la ambi copii, cite sacrificii am facut , sa aiba si ei locuinta  lor ,mult mai aspectoase ,decit a mea , merit sa-mi ofere acum ce nu mai folosesc ei, ma refer la masini ,nu sunt pretentios ,sa-mi fac treaba cu ea , masina scumpa-i cea mai proasta investitie , parerea  mea .
Daca toti parintii ar face cit am facut eu ptr  ai mei , altfel ar sta lucrurile , dar... fiecare cit si cum poate .
 
  Sanatate si numai bine :hi: :hi:

flavius

Nea Vasile, subscriu la ce ai zis mai devreme...eu am vazut ambele case, si-mi dau seama cata munca a fost acolo... sa va traiasca, si sa fie toata lumea sanatoasa...deci rectific: cand oi vedea 3 Logan-uri cu remorci in linie, pline cu stupi, stau si fac o poza antologica...e bine asa?  :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Nici nu mi-am dat seama , ca te-am creat o mica ofensa ,eu am scris f.f.sincer situatia de fapt , a mea.
Apreciez alegerea sotiei tale , de fapt oameni inteligenti , fac alegeri inteligente , BRAVO pt d-na !
  Sanatate si numai bine  :hi: :hi:



PS nu era nevoe de rectificare . :rotfl:

viorel_v2000

Citat din: tassevasi din Noiembrie 29, 2010, 11:21:42 PM
......... aceasta remorca a fost proiectata ptr 2 ATV la cca 750 kg ,eu cum  am vazut-o ca se potriveste la transportul stupilor  , nu a mai scapat de mine , pina nu am luat-o .
Mai am si eu citeva poze , cu telefonul .

Sanatate si numai bine .

Cum fixati stupi pe remorca in timpul transportului?
:hi:

D006

Nu stiu cum fac ei dar eu i-am fixat cu niste sipci de lemn intre ei cu holsuruburi si se formeaza un bloc solid.

tassevasi

        Am 5 chingi mari cu sistemul de stringere  a 5 rinduri de cite 3 stupi  ,care odata strinse , nu se mai misca sa si vrei , mai sunt si alte solutii .       Una am vazut-o la roi-ag , el are remorca la fel ,decit rotile sunt sub platforma  si transporta asa frumos 15 supi de te mai mare dagul sa-l vezi .
El poate sa spuna cit de simplu face transportul, cind am vazut  , imediat am zis ca daca nu as avea chingi , as folosi sistemul lui .
Sanatate  si numai bine  :hi: :hi:

flavius

Nea Vasile, nici o ofensa, nici din parti...da' va dau dreptate: d-voastra ati facut pentru copii mai mult decat media...sa va traiasca sanatosi, ani multi si fericiti...si noua sa ne dea Al-de-Sus puterea si sanatatea sa va urmam exemplul...e bine asa? :zzz: :zzz:

Ca si completare: remorcuta lui Tassevassi are blatul din tego anti-derapant...deci partea de jos sta foarte bine, si nimic nu zboara de colo-colo daca ke treci niste chingi pe deasupra...e simplu de tot...in cel mai rau caz pui niste agatatoare pe capacele de la stupi, sa nu fuga chinga in parti...si pe urma o strangi bine-bine din clichet...si gata...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Dedicatie pentru Janese: serifu, asta-i grosiera de care am vorbit astazi...initial a fost montata pe o masa mai veche, pe urma i-am facut una dedicata, rotativa in plan orizontal, dedesubt fiind montat circularul stationar de debitat...oricum nu le folosesc pe amandoua odata, si mai fac si eu rost de spatiu vital prin curte/magazie/sopron...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Si eu vroiam sa o vad,  e f.f. buna , ati faci treaba la fix cu ea , bravo .
Materialul se manevreaza manual ,prin inpingere  ?

flavius

pe langa tamburul cu cutitele, mai are inca 2 tamburi, cu arcuri, care preseaza in jos, pe scandura...cel de la intrare se misca liber in lagare, cel de dupa cutite este dintr-un cauciuc super-aderent si este antrenat de motor prin intermediul unui reductor, tragand singur scandura...numai ca, uneori, cand iei span mare, e necesar sa mai si impingi cu mana...eu controlez miscarea impingand cu dreapta din spate (sunt dreptaci) si ghidand scandura cu mana stanga, pe platoul de la intrarea sub cutite...dupa ce ajung la ultimul sfert al scandurii trec in laterala stanga, prind scandura cu mana stanga si astept s-o scoata pe toata pe partea cealalta, o prind si cu dreapta, o pun deasupra uneltei (are 2 tamburi mititei, care se invart liberi...) si trec scandura inapoi in fata, s-o mai bag odata...in general e nevoie de 2 treceri pe fiecare fata pentru o geluire mai mult decat ok...daca vrei "oglinda", setezi grosimea spanului mai fina, si mai treci o data scandura...daca sunt cutitele "curate" si bine ascutite, iese gata de lacuit...pe probatelea...

Are si niste neajunsuri o asa scula: la iesire iti da intotdeauna "ciupituri" pe cap de scandura (ia span mai mare...), iar daca scandura e curbata sau rasucita, nu scoate curbura si nu aduce toata scandura in acelasi plan, cum o face un abricht...dar avantajele sunt peste dezavantaje, parerea mea...

Grosimea o setezi din manivela de deasupra, care actioneaza 4 suruburi plasate in muchiile verticale, toate odata (prin intermediul unui lant instalat in partea de jos...), si care ridica/lasa tot angrenajul motor-tamburi deasupra blatului inferior...pe care de obicei il ceruiesc sau il dau cu un pic de ulei, sa alunece mai usor scandura...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Am inteles acum, ai scula minunata cemai , sa o folosesti mult si bine ,ma bucur .
Si eu am adaptat la abrihtul meu ,o rola deasupra , dar trb. sa inping materialul , pt grosimea necesara trb. sa fac mai multe treceri ,in functie de cota dorita .
E buna ideia rolei cu arcuri de comprimare , sa vad cum mai  fac si aceasta adaptare ,care o sa-mi reduca din efortul depus la inpingere.       Multumesc .

Sanatate si numai bine  :hi: :hi: