Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu e nimic anormal. Si acum unii apicultori lasa in stupi peste iarna toate ramele chiar si 20.  :smile:

flavius

Pai asa erau ei invatati...ramele mai pline cu miere se puneau mai la margine, "jumatatile" si "coronitele" in zona ghemului...primavara nu faceau altceva decat sa zgarie putin mierea capacita si sa faca stimulare naturala, cu miere...

Stiu ca e o cifra...chiar stiu...si nu pot decat sa-mi imaginez cata munca si atentie erau necesare pentru intretinerea atator stupi...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

nicu68

si bunicul meu pe care nu lam cunoscut din pacate ,imi povestea tata ,ca el lasa toate ramele peste iarna in orizontali,si ca eu ce le tot bag si tot scot rama din stupi ,dar cand l-am intrebat pe tata de productia de miera a inceput sa o dea la intors,dar pe vremea aia ei se bazau ca mierea sa ajunga familiei mele si albinelor bineanteles

mape 48-petru manea

flavius
pe vremea bunicului tau apicultura se facea foarte apropiat de natural
productia nu era prea mare ,dar de calitate
acum intervenim in viata familiei de albine cu brutalitate pentru a mari productia de miere
intervenim cu stimulenti,tratamente,metode arificiale de cresterea matcilor
MA GANDESC PANA CAND NE VOR MAI SUPORTA ALBINELE  :bzz: :bzz: :bzz:

flavius

Ne suporta la nesfarsit, ele-s mult mai "batrane" ca noi ca specie...daca nu le place, se vor intoarce in natura, de unde au plecat...sunt destule roiuri salbaticite in zona de dealuri subcarpatice...chiar ma gandeam la un moment dat ca ar fi o metoda super-misto de crestere rapida a numarului de familii...

Anul asta e aiurea de tot...nici nu stiu ce sa mai zic...cel putin dpdv al productiei de miere...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Lumeee, lumeee!
A reinceput Flavius sa posteze... 2-3-4 mesaje... fara pauze de cateva luni...
Sa nu te deochi!
=)) :rotfl: =))

Ce s-a intamplat? Ti-a dat printesa concediu? :D :D

Parca iti duceam dorul.
Incanta-ne cu atelierul, cu realizarile, iar mai pe vara sperie-ne din nou cu rosiile alea mamut! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Pharaoane, pupa-ti-as manusitili talii, vorba lu' zbanghiu' de Bendeac, nu prea am cu ce ma lauda...

W/e trecut am tras niste scandura si am incleiat panouri pentru cutii noi...w/e asta le fac dintii si le inchei in cutii de sine statatoare...pe urma modific toate caturile de anul trecut si le fac mai mici, pentru cuiburi de 10 rame...ladoaiele pe 12 rame vor fi modificate imediat ce transvazez totul in cuiburile de 10 rame, la fac pe din doua pe verticala, si obtin 2 roinite alaturate...vor deveni "stationare", ca sa zic asa...2 urdinisuri separate, sa ierneze mai usor roii mai slabuti...

Printesa a mai crescut, acum este independenta (oarecum...)...cand mergem prin magazin/pe strada/prin parc, nici nu vrea s-o iei de mana, te da la o parte, ea stie sa mearga si singura...abia asteapta w/e-urile, ii place la tara ceva de speriat...

"Comenzi" pe tamplarie am destule, mai mult de la prieteni/cunostinte/rude, da' nu prea am timp...m-am intors in domeniul bancar, se pare ca orice altceva este "sub" nivelul pregatirii mele actuale...si D-zeu mi-e martor ca am vrut sa fac si altceva...om trai si om vedea cum merge treaba...

Timp de postari nu am asa de mult ca in alti ani...da' va urmaresc asa, de la distanta, si trag nadejde sa va depasesc (undeva, in viitorul indepartat...), ca sa nu-mi fac numele si neamul de ras...  :lol: :finger: =)) =)) =))

PS: in iarna am avut probleme cu PC-ul, si vreo cateva luni nici macar nu v-am vazut la fata (pardon, la forum...)

Pe la tine cum merge treaba? Ca pe aici se vaita toata lumea...  :nudie:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Pharaoane, trecui cu brio de mia de mesaje postate pe forumul asta muncit, fratioare...abia acum am observat...ca scria sub numele meu 1001 mesaje...wow...1001 de nopti...coool... :hippo: :hippo:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

nicomico

Sa traiesti si sa fi sanatos tu si inreaga ta familie ca ne-ai dat multe informati foarte utile  :hi:

flavius

No, luand-o ardeleneste (doar suntem pe Apiardeal...), sunt altii care duc greul acestui forum...cu sudoarea fruntii (la propriu...), eu doar am impartasit ce si cum pe ici pe colo...

lucrat-am de zor in sopron zilele astea, si au mai aparut pe lume 3 (trei...doar!) cuiburi 1/1, pe 10 rame, inca 6 caturi 1/2, prelucrat material pentru inca 4 caturi 1/2, toate pe 10 rame normale/8 rame late. modificat din caturile de anul trecut (cele pentru cuiburile de 12 rame)...plus transportat cei 6 stupi mai aproape de Pitesti, in ideea unei deplasari la munte, intrucat pe plan local s-a cam terminat toata floarea de salcam, iar pana la faneata mai trece multa apa pe Arges...

remorca e super-ok pentru stupi, pe 10 rame intra lejer 12 bucati...iar daca le "etajez", mai pot adauga inca 8 in jumatate...

va tin la curent...la mai mare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Noutati nu prea am, doar ca am reusit "performanta" de a mai inchega ceva cutii, fara caturi, ca anul asta nu (prea) e nevoie de ele...din cei 6 stupi scosi din iarna la momentul asta se exista 13 bucati, in ideea ca tot ce a plecat la plimbare cu altii a "produs" roi, nu miere...asta-i viata, am inteles ca nu-s singurul in situatia asta...ajung la vorba alora batrani, cum ca anul apicol se pregateste din toamna, si mai trebuie si o mana de ajutor de la Al-de-Sus...

In plan personal, o sa va documentez putin in mod foto, ca sa intelegi cum e cand ai puiet tanar prin curte...si cam cum se pune problema... :bravo:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

apivasmob

La mine in loc de 13 este 12 bis.
Sa-ti traiasca frumoasa si numai impliniri.
Sanatate tuturor apicultorilor

flavius

Multumim de urari...si sa fie la toata lumea...

Cu ideea de 13 nu am niciun fel de probleme...deloc, de nicio culoare...asa ca va exista, clar, si familia nr 13...  :lol: :hippo:

Stima si respect tuturor...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Booon...alaltaieri seara am adus acasa inca 4 roi de anul asta, pe cate 5 rame, bagat inca 1-2 rame cladite in fiecare din ele...problema e ca nu (prea) mai am rame de cuib cladite...o sa le bag FA, ca nu am alta solutie...ceva cules la floare mai este, asa ca (sper ca) or sa le creasca repede...

Sambata de dimineata vin si restul de 5 stupi de la Olt...mai am 3 pe o alta vatra si inca 1 pe vatra principala...total, 13 bucati...asta-i viata...august e luna rezervata pentru pregatirea anului viitor, ca nu se mai poate ca anul trecut...vreau sa intru cu toti 13 in cea mai buna forma in iarna, iar la anul mergem in pastoral...

Ca si idee de pastoral, am in lucru (deocamdata doar proiectul) un model de stativ pe picioare numai bun de pus pe remorca...am ramas la ideea unui stativ dublu, stanga-dreapta, cate 4 stupi pe fiecare parte, fara etajare, culoar central pentru lucru usor...am o intrebare (imi trebuie pentru dimensionarea elementelor suportilor): cat cantareste, in medie, un stup pe 10 rame, cu 2 caturi 1/2, in plin cules? adica plin ochi? depasim 60kg?

stima si respect,
Flavius
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Status actual:

8 stupi pe vatra veche, din care 4 sunt roi de anul asta...
5 stupi pe o vatra mai aproape de oras...adica "in buza" cartierului, ca sa zic asa...fac, pe jos, aprox 10 minute la pas lejer pana la ei, de la mine de acasa...cred ca aici vor si ierna...mai sanatos asa...

Maine plec cu familionul in vacanta, pe la vecinii bulgari...printesa abia asteapta sa "testeze" piscina hotelului si apa Marii Negre, ca apa din piscina din curte a invatat-o pe dinafara... :lol

PS: am pus anunt pe forumul de specialitate, ca vand URGENT remorca... pret fix 3000 de lei, asa cum se prezinta acum...nu de nevoie, ci pentru ca am gasit una "daramata", da' recuperabila, si care are 2 punti, sistem de franare, e mai mare si "duce" mai mult...tipul care o are se grabeste, asa ca ma grabesc si eu...daca o vand pe asta pana in 15 august, atunci in toamna asta ma apuc de "renovari" de remorca...inca o data... :lol ...daca e cineva interesat, astept un semn...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...