Artarul

Creat de dragos2006, Octombrie 06, 2010, 07:50:58 AM

« precedentul - următorul »

D006

Nu am vazut pe nimeni ca vb despre artar ca arbore melifer dar am vazut ca pe lista arborilor meliferi este arborele perfect.
Acer platanoides sau Norway Maple produce polen, nectar, propolis si mana astfel fiind singurul arbore care produc toate cele 4 materii prime pt albine.
Ati observat cantitati considerabile?

pharaonu75

Artarul tataresc (acer tataricum) are o productie de 300-600 kg nectar/ha si o productie de polen, mana si propolis destul de ridicata!
Paltinul de camp (acer platanoides) are o productie de 100-200 kg nectar/ha si o productie de polen, mana si propolis ceva mai mici.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

da foarte bine in primaverile calduroase, in 2012 a fost un cules destul de bun.

clucian

Despre artar ( acer tataricum ) am discutat aici http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3792.0
Ce nu am discutat dar înca este o chestiune vaga, cum se optine puieti de la acest arbore !? Care e cea mai buna metoda de înmultire ?

PACO

sunt pe toate drumurile,poti gasi in paduri cati vrei. sunt acei pomi care fac niste " elicoptere" adica cand cad semintele sau ce ori fi se invartesc ca un elicopter.

Cristel


In jurul orei 20.20 albina inca mai culege in foloarea de artar...
Langa artar am mai gasit un soi, semintele seamana putin iar florile sunt tot melifere...


deosebiri intre seminte



Aceste soiuri sunt mai tarzii. Alti artari au deja semintele in formare la data aceasta.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)