Plantari pentru URMASI

Creat de Batrinul, Martie 02, 2010, 07:35:11 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Citat din: gheco din Iulie 15, 2010, 06:38:28 PM
Citat din: AndreiRN din Iulie 15, 2010, 05:51:17 PM
Seminte de catina as vrea si eu.

Din cate stiu eu catina se inmulteste prin butasi obtinuti din lastari de catina. Ma voi interesa daca se poate face si prin seminte si vom actiona in consecinta.
Cu bine
Toamna iti pot trimite seminte!

sfantul spiridon

este melifera?
atunci vreau si eu
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

cristi ciuc

Cătina are o valoare meliferă, poate minoră, dar are o mare valoare terapeutică.
Dintre arbuştii decorativi care-i apreciez, şi care încântă ochiul la sfârşitul verii şi începutul toamnei, consider că scoruşul şi cătina sunt de remarcat.
Dar cătina face parte din specia arbuştilor unisexuatdioici, aşa că, atunci cănd plantăm arbuşti, trebuie să avem grijă să avem din ambele categorii. Polenizarea ştim cine o va face.
Suntem în plin sezon de creare a bazei melifere ori de plantări de arbuşti decorativi, aşa că îl aştept pe Sf. Spiridon să se manifeste şi îi trimit puieţi de scoruşi.

cristi ciuc

Mai pot contribui la plantaţia "Bătrânului" cu puieţi de tei, salcâm, corn sau scoruş, dar asta după luna aprilie 2011.
Şi asta numai dacă este dispus să dea o cafea.

orbanstefan64

in primavara acestui an am plantat peste 100 de puieti de salcim 3 ciresi salbatici 15 visini 1 catalpa 6 evodii si 4 radacini de vita

pharaonu75

Pai ai baza melifera serioasa... sa nu te mire daca intr-o dimineata te trezesti cu mine acolo, cu stupii in pastoral! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

sa dea Dumnezeu sa apucam iar batrinul sa nu aiva dreptate cu urmasii :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Sa dea Dumnezeu ca tu sa faci baza melifera, eu sa vin la ea in pastoral iar Batranul sa ne furnizeze stupii! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

si sa ne inerveze ce bine traim :rotfl: :rotfl:

happy

Citat din: cristi ciuc din Decembrie 01, 2010, 07:32:49 PM
Mai pot contribui la plantaţia "Bătrânului" cu puieţi de tei, salcâm, corn sau scoruş, dar asta după luna aprilie 2011.
Şi asta numai dacă este dispus să dea o cafea.
Cristi vreau si eu scorus si corn. :uimit:. Scorusul este sorbus aucuparia?Am la schimb albitzia,paulownia,koelreuteria paniculata,scumpie,cercis,rodiu,salcam galben,etc.Vezi albumul sunphoto :thanks:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cristi ciuc

Citat din: happy din Ianuarie 20, 2011, 10:29:11 PM
Citat din: cristi ciuc din Decembrie 01, 2010, 07:32:49 PM
Mai pot contribui la plantaţia "Bătrânului" cu puieţi de tei, salcâm, corn sau scoruş, dar asta după luna aprilie 2011.
Şi asta numai dacă este dispus să dea o cafea.
Cristi vreau si eu scorus si corn. :uimit:. Scorusul este sorbus aucuparia?Am la schimb albitzia,paulownia,koelreuteria paniculata,scumpie,cercis,rodiu,salcam galben,etc.Vezi albumul sunphoto :thanks:
Happy o să mă conformez.
Da scoruşul este "Sorbus Aucuparia".
Te felicit pentru colecţia deţinută de tine, pe care am văzut-o pe sunphoto.
Îţi trimit mesaj privat.

Bătrânul

Citat din: cristi ciuc din Decembrie 01, 2010, 07:32:49 PM
Mai pot contribui la plantaţia "Bătrânului" cu puieţi de tei, salcâm, corn sau scoruş, dar asta după luna aprilie 2011.
Şi asta numai dacă este dispus să dea o cafea.
MULTUMESC CRISTI la mine e aprilie :thanks:

orbanstefan64

cristi daca ai ceva puieti de corn ma intereseaza si pe mine  :coffee: :beer: :beer:
:hi: :hi:

cristi ciuc

#28
La Bătrânul ştiu cum să ajung dar îl rog pe Orban Ştefan să-mi comunice o adresă pe MP. Oricum ştiu că se află pe aproape pe la Sighişoara, dacă nu mă înşel.

Bătrânul

Acum este VREMEA ALOIRILORI! in ochi dormind, metoda de altoire folosita de profesionisti in pepiniere !!!! Procent de prindere in general peste 95 % multe sole chiar cu 100 %. SUCCES  =D> =D> =D>