Albine foarte agresive dupa stropirile la rapita

Creat de Closcutz, Aprilie 29, 2017, 04:56:39 PM

« precedentul - următorul »

Closcutz

Acum 3 zile au stropit 3 fermieri din zona rapita inflorita cu elicopterul. Stupii i-am tinut inchisi toata ziua pt ca s-a intarziat foarte mult din cauza pauzelor, a vantului, a faramitarii lanurilor detinute de ei. Problema e ca din ziua aceea albinele au luat-o efectiv razna! Sunt pericol public pt orice vietate care se apropie de stupina! Albinele ataca in valuri doar daca te apropii la mai putin de 30-20 de metri de stupina! N-am vazut asa ceva! Am anuntat la Primarie si pe 2 dintre cei 3 fermieri. Ei mi-au spus ca au folosit Byscaya si Imazuma... nu stiu al 3-lea. Ce imi recomandati sa fac? Le-am pus si sare la adapatoare, nectar ar fi cat de cat pt ca exista o stropeala pe rame... Exista vreun remediu ca sa le linisteasca?

serban

Nu cred că este remediu. Și eu am rapiță în apropierea stupinei și sunt mai rele ca niciodată. :nod:

ionel07196555

Citat din: serban din Aprilie 29, 2017, 05:36:38 PM
Nu cred că este remediu. Și eu am rapiță în apropierea stupinei și sunt mai rele ca niciodată. :nod:
Asa am avut si eu azi 1 si lam parfumat cu sulf la urdinis.
a facut ravagi tot ce misca executa pe drum public.

tavy

Aceeasi  situatie am avut-o si eu anul trecut, atacau si vrabiutele, la control ieseau toate din stup sa ma atace... Bine ca nu am vecini... Anul asta nu am rapita si nici nu ma duc in alta parte. Nu vad de ce le-as chinui si pe ele si pe mine, pentru cateva kg de miere pe familie? Oricum nu mai are nicio valoare. Anul asta nici nu am cautat manusile