Sondaj apicultura

Creat de oroles, Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Deschid acest topic pentru sondajul pentru care vrem sa il facem:
Rog insistent pe cei care capabili si cu cunostinte "masive" de apicultura sa se implice in realizarea studiului. As prefera sa am contributii serioase din  partea urmatorilor: bucovineanu, romikele, pharaonu25, stefan1, bdna si oricine vrea sa se implice si are lucruri importante de semnalat.

Propun sa incepem cu ultima parte a chestionarului - cunoasterea respondentilor.
Aici propun urmatoarele variabile:

1. Genul
a. Masculin b.Feminin

2. Anul nasterii

3. Ultima scoala absolvita
a. Scoala primara
b. 8 clase
c. Profesionala / Liceu
d. Studii superioare
e. Studii postuniversitare (master, doctorat)

4. Ocupatia (ne intereseaza daca mai are si o alta ocupatie in afara de cea de  apicultor)

5. Studii de apicultura (daca are studii in domeniul apiculturii si aici vom separa pe cei care au un liceu apicol de  cei care au acel curs ICDA sau cei care nu ai niciun fel de curs).

6. Anul debutului in apicultura / Experienta in apicultura.

7. Numar de stupi ingrijiti (ca sa nu fie discutii si sa fie sincera lumea vom construi niste intervale precum):
a. < 5
b. 6-15
c. 16-25
d. 25-50
e. 51--75
f. 76-100
g. 100-150
h. >150

8. Daca stuparii fac pastoral
Da Nu

9. Daca au mai multe vetre pe care isi tin stupii

10. Mediul de provenienta
Rural Urban

12. Au accesat fonduri europene
Da Nu

13. Fac parte din vreo asociatie apicola, GAL etc.

14. Detin o forma juridica pentru activitatea  apicola (II, PFA, SRL etc.)

15. Religia

16. Nationalitatea

17. Venitul perceput al gospodariei (ii ajung banii sau traieste de pe o zi pe alta)

18. Cati membri are familia (copii, adulti)? Cati se implica in munca apicola?

19. Daca sunt proprietarii vetrei de stupina (eu de exemplu nu sunt!)

20. Situatia locuintei (in centrul satului/orasului)

21. Regiunea tarii unde are vatra de iernare (permanenta) (judetul)

PS: Acestea nu sunt intrebarile ci niste variabile (caracteristici care se schimba de la un stupar la un stupar). Deocamdata astept si alte sugestii pentru datele de identificare ale stuparilor. In orice chestionar e important sa vedem cine sunt respondentii (Sunt tineri? Sunt Batrani? Sunt cu experienta?) Astept sugestii pentru datele de identificare ale stuparilor. Poate am omis ceva. Apoi trecem la temele de discutii (depopulari, tratamente, pret miere, achizitori etc.). Pana in martie cand ar trebui sa il lansam ar trebui sa iasa ceva dat naibii...

Astept sugestii si apoi construiesc acest grup de intrebari.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Nu vad rostul rublicii "Religie"si probabil Nationalitate (din moment ce practica apicultura pe teritoriul Romaniei)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

#2
Vedeti sa nu va faceti de lucru cu astia de la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal : http://www.dataprotection.ro (am pus linkul asa ca sa nu le vina linkuri de aici si sa sa vada subiectul )

CitatDetinatorul site-ului clientineseriosi.ro, sanctionat cu amenda de 15.000 de lei ...

http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-17671660-detinatorul-site-ului-clientineseriosi-sanctionat-amenda-15-000-lei-stergerea-datelor-personale-ale-asa-numitilor-clienti-neseriosi.htm

CitatDECIZIA nr. 200 din 14 decembrie 2015

Nu este necesară notificarea Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal cu excepţia următoarelor prelucrări de date cu caracter personal:

a) prelucrarea datelor cu caracter personal legate de originea rasială sau etnică, de convingerile politice, religioase, filozofice ori de natură similară, de apartenenţa sindicală sau starea de sănătate şi viaţa sexuală; (ex: sondaje şi cercetare de piaţă,  colectare donaţii pentru persoane cu dizabilităţi)

c) prelucrarea datelor care permit, direct sau indirect, localizarea geografică a persoanelor fizice prin mijloace de comunicaţii electronice; (ex: monitorizarea/securitatea persoanelor şi/sau bunurilor publice/private prin utilizarea  GPS-ului)

...

http://www.dataprotection.ro/?page=scutiri_notificari

Pentru colectare date cu caracter personal trebuie depusa cerere la astia, dat cu subsemnatul, asteptat raspuns etc .

http://www.dataprotection.ro/notificare/formular.do?action=view_action&newFormular=true

(am pus linkul asa ca sa nu le vina linkuri de aici si sa sa vada subiectul )


Citat din: oroles din Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM
Propun sa incepem cu ultima parte a chestionarului - cunoasterea respondentilor.
Aici propun urmatoarele variabile:

1. Genul
a. Masculin b.Feminin

2. Anul nasterii
...
4. Ocupatia (ne intereseaza daca mai are si o alta ocupatie in afara de cea de  apicultor)
...
15. Religia

16. Nationalitatea

17. Venitul perceput al gospodariei (ii ajung banii sau traieste de pe o zi pe alta)

18. Cati membri are familia (copii, adulti)? Cati se implica in munca apicola?

19. Daca sunt proprietarii vetrei de stupina (eu de exemplu nu sunt!)

20. Situatia locuintei (in centrul satului/orasului)

21. Regiunea tarii unde are vatra de iernare (permanenta) (judetul)

Astept sugestii pentru datele de identificare ale stuparilor. Poate am omis ceva. Apoi trecem la temele de discutii (depopulari, tratamente, pret miere, achizitori etc.). Pana in martie cand ar trebui sa il lansam ar trebui sa iasa ceva dat naibii...

Astept sugestii si apoi construiesc acest grup de intrebari.

oroles

Religia si nationalitatea sunt importante in orice studiu. Exista o carte care a sociologului Max Weber intitulata "Etica protestanta si spiritul capitalist" care arata ca natural capitalismul a aparut in statele protestante, protestantii avand un anumit tip de gandire. Fiecare religie are o anumita etica. S-ar putea sa constatam  ca protestantii (care se stie ca au  o atractie mai mica fata de sticla cu tuica) sunt mai grijulii cu albinele. Legat de nationalitate, am gresit eu. Cred ca mai bine ar fi sa trecem etnia. Avem colegi maghiari, lipoveni etc. O sa reformulez si vom scrie "etnia". Buna sesizarea!

@kov iulian. Stiu prevederile. In sondaj nu o sa intrebam numele si prenumele, adresa, data exacta a nasterii, CNP, seride de buletin si la ce banca vrea sa aiba credit?  :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Sint de accord ca repondentii trebuie identificati cumva,mai correct spus, profilul trebuie identificat si nu persoana. Totusi, trebuie sa ne gandim ca, pentru a fi completat cum trebuie, nu ar trebui sa dureze prea mult. Nu cred ca e important:
- genul,
- nationalitatea,
- mediul de provenienta
- daca e sau nu proprietarul vetrei???
- daca au accesat fonduri
- daca sint ii sau pfa
- religia???
- cati membri are familia si cine munceste.

Eu propun sa stabilim ce vrem sa obtinem din studiu si apoi sa stabilim intrebarile. Sa ne concentram pe ce conteaza cu adevarat. Dupa parerea mea cele de mai sus au o relevanta mica si vor indeparta oamenii de la a raspunde. Daca incepem cu detalii precum religia, eu zic ca lucrurile cu adevart importante se vor pierde. Sau... poate vrem sa facem un recensamant sau sa vedem cati copii are apicultorul si cat de exploatati sint si atunci eu sint de accord sa punem toate intrebarile de mai sus.

Eu cred importante sint urmatoarele (nu neaparat in ordinea asta):
- anul cand a inceput apicultura
- cate unitati detine
- din ce an detine unitatile respective
- judetul de unde provine
- relieful din zona sa
- daca are sau nu culture agricole in raza de zbor
- cu ce trateaza si cand
- ce produce (miere, polen, pastura, material biologic)
- daca produce faguri artificiali sau cumpara
- daca procura regine sau le produce singur
- daca cumpara roiuri
- daca apicultura este unica ocupatie, daca da, de cand
- daca face pastoral sau nu, daca da, la ce a facut in ultimul an si in ce judet
- cred ca mai sint multe altele, legate de apicultura care nu imi vin acum in minte.

Cat despre Autoritatea de supraveghere, atata timp cat chestionarul NU solicita date cu character personal si NU memoreaza IP=ul de pe care s-a rapuns, mai pe scurt, daca din raspunsul dat la chestionar nu poti identifica repondentul, atunci nu e vorba de nicio prelucrare de date cu character personal. Sa zicem ca exista unii cu multe familii si ar putea fi identificati, propun sa ne oprim la 70 de familii, adica ultima treapta sa fie 70 plus, astfel nu va putea fi identificat nimeni dupa nr. de stupi. Asta e parerea mea. Sa ne concentram pe chestii care au treaba cu apicultura.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Mie imi place tuica si vodka si rachiul si palinca si vinul, poate ca am si un bagaj genetic care ma face sa-mi placa, nu cred ca din cauza asta albinele mele sint mai neingrijite ca cele ale unui coleg care nu bea alcool deloc. A avea albine ingrijite sau nu, a le exploata la hemolimfa sau nu, nu tine de etnie si nici de tuica. Abia astept sa raspund la aceste intrebari!.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

roi_ag

Si întrebarea ptr. care se face sondajul - De populari, Pierderi !

dinupaltinis

Citat din: bmdna din Noiembrie 27, 2016, 08:24:23 PM
Sint de accord ca repondentii trebuie identificati cumva,mai correct spus, profilul trebuie identificat si nu persoana. Totusi, trebuie sa ne gandim ca, pentru a fi completat cum trebuie, nu ar trebui sa dureze prea mult. Nu cred ca e important:
- genul,
- nationalitatea,
- mediul de provenienta
- daca e sau nu proprietarul vetrei???
- daca au accesat fonduri
- daca sint ii sau pfa
- religia???
- cati membri are familia si cine munceste.

Eu propun sa stabilim ce vrem sa obtinem din studiu si apoi sa stabilim intrebarile. Sa ne concentram pe ce conteaza cu adevarat. Dupa parerea mea cele de mai sus au o relevanta mica si vor indeparta oamenii de la a raspunde. Daca incepem cu detalii precum religia, eu zic ca lucrurile cu adevart importante se vor pierde. Sau... poate vrem sa facem un recensamant sau sa vedem cati copii are apicultorul si cat de exploatati sint si atunci eu sint de accord sa punem toate intrebarile de mai sus.

Eu cred importante sint urmatoarele (nu neaparat in ordinea asta):
- anul cand a inceput apicultura
- cate unitati detine
- din ce an detine unitatile respective
- judetul de unde provine
- relieful din zona sa
- daca are sau nu culture agricole in raza de zbor
- cu ce trateaza si cand
- ce produce (miere, polen, pastura, material biologic)
- daca produce faguri artificiali sau cumpara
- daca procura regine sau le produce singur
- daca cumpara roiuri
- daca apicultura este unica ocupatie, daca da, de cand
- daca face pastoral sau nu, daca da, la ce a facut in ultimul an si in ce judet
- cred ca mai sint multe altele, legate de apicultura care nu imi vin acum in minte.

Cat despre Autoritatea de supraveghere, atata timp cat chestionarul NU solicita date cu character personal si NU memoreaza IP=ul de pe care s-a rapuns, mai pe scurt, daca din raspunsul dat la chestionar nu poti identifica repondentul, atunci nu e vorba de nicio prelucrare de date cu character personal. Sa zicem ca exista unii cu multe familii si ar putea fi identificati, propun sa ne oprim la 70 de familii, adica ultima treapta sa fie 70 plus, astfel nu va putea fi identificat nimeni dupa nr. de stupi. Asta e parerea mea. Sa ne concentram pe chestii care au treaba cu apicultura.
Foarte bine punctat.Subscriu.Si prea mult 70 de familii,nu cred ca e interesant sa stim cati stupi are x sau y ,ne intereseaza daca a avut depopulari sau nu ,si la care categorii s-au observat depopulari(la roi,la familii care au fost in pastoral,la familii care au fost foarte puternice in timpul sezonului,etc)O parere.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

NYK74

Sunt de acord în mod personal cu cele spuse de Bmdna,studiul nu are nevoie de -sex,religie,data nasterii,si altele.
Trebuie să fie axat strict pe găsirea răspunsului la problema cu care unii dintre noi se confruntă,dacă începem cu alte lucruri,vom avea multe discuții inutile si mai nimic pt. ceea ce este important.

Kov iulian

Citat din: oroles din Noiembrie 27, 2016, 08:02:56 PM
Religia si nationalitatea sunt importante in orice studiu. Exista o carte care a sociologului Max Weber intitulata "Etica protestanta si spiritul capitalist" care arata ca natural capitalismul a aparut in statele protestante, protestantii avand un anumit tip de gandire. Fiecare religie are o anumita etica. S-ar putea sa constatam  ca protestantii (care se stie ca au  o atractie mai mica fata de sticla cu tuica) sunt mai grijulii cu albinele. Legat de nationalitate, am gresit eu. Cred ca mai bine ar fi sa trecem etnia. Avem colegi maghiari, lipoveni etc. O sa reformulez si vom scrie "etnia". Buna sesizarea!

Ei acolo la ei in cultura si religia lor poate or avea o gandire capitalista mai buna dar asta nu insemna ca daca iei una bucata Roman Ortodox sau Catolic si il faci protestant gata i se schimba mintea si devine capitalistul ideal exact ca aia de acolo de unde provine religia protestanta respectiva.

oroles

Citat din: roi_ag din Noiembrie 27, 2016, 08:50:17 PM
Si întrebarea ptr. care se face sondajul - De populari, Pierderi !
Hopa! Intai sa ne punem de acord asupra datelor de identificare. Apoi bagam temele cu tratamentele si depopularile si problemele apiculturii.

Eu as zice sa lasam si acele date. 5 clickuri in plus nu iti ia mai mult de un minut...60 de secunte...
O sa vedeti la prelucrarea datelor ca are legatura si ca foloseste la multe explicatii. Nu numai ca ne-ar ajuta sa facem un profil al apicultorului...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: bmdna din Noiembrie 27, 2016, 08:24:23 PM
- genul,
- nationalitatea,
- mediul de provenienta
- daca e sau nu proprietarul vetrei???
- daca au accesat fonduri
- daca sint ii sau pfa
- religia???
De exemplu, intuiesc ca o femeie apicultor ar putea avea grija de mai putine familii de albine. Sau cel putin nu face fata la toate...
Mediul de provenienta e important. As zice sa adaug ca indicator Distanta fata de stupina. E clar ca cineva care sta la oras si are stupina la tara nu are timp de stupi ca unul care are sub nas stupii.... Si exemplele pot continua.



Citat
Eu cred importante sint urmatoarele (nu neaparat in ordinea asta):
- anul cand a inceput apicultura
- cate unitati detine
- din ce an detine unitatile respective
- judetul de unde provine
- relieful din zona sa
- daca are sau nu culture agricole in raza de zbor
- cu ce trateaza si cand
- ce produce (miere, polen, pastura, material biologic)
- daca produce faguri artificiali sau cumpara
- daca procura regine sau le produce singur
- daca cumpara roiuri
- daca apicultura este unica ocupatie, daca da, de cand
- daca face pastoral sau nu, daca da, la ce a facut in ultimul an si in ce judet
- cred ca mai sint multe altele, legate de apicultura care nu imi vin acum in minte.
De acord, dar datele acestea (unele) vor face parte dintr-un alt grup de intrebari.

Citat
Cat despre Autoritatea de supraveghere, atata timp cat chestionarul NU solicita date cu character personal si NU memoreaza IP=ul de pe care s-a rapuns, mai pe scurt, daca din raspunsul dat la chestionar nu poti identifica repondentul, atunci nu e vorba de nicio prelucrare de date cu character personal. Sa zicem ca exista unii cu multe familii si ar putea fi identificati, propun sa ne oprim la 70 de familii, adica ultima treapta sa fie 70 plus, astfel nu va putea fi identificat nimeni dupa nr. de stupi. Asta e parerea mea. Sa ne concentram pe chestii care au treaba cu apicultura.
Chestionarul stocheaza IP-ul dar asta nu are nicio relevanta. In plus va instala si un cookie astfel incat de pe acelasi calculator sa nu se completeze de 10 ori (asta pentru dusmani). IP-ul nu e data cu caracter personal.

Eu unul mi-as dori sa fie publicat la sfarsit si poate adus la cunostinta si autoritatilor. Unele lucruri sunt foarte importante, desi nu par....
Cum ziceti!?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ioanardelean55


Nu vad ce rost are toata aceasta spovedanie ,iar toate temele ,sint dezbatute destul de bine,
fiecare are topicul ei ,trebuie sa le cauti iar daca ai timp le poti aduna si reda pe un singur topic ,dar ma rog ...poate asa se mai afla cite ceva ,sint si eu curios sa vad pina unde se ajunge si cum se va termina .

Eugen B

Chestionarul trebe facut pentru apicultura. Si sa nu faci toate intrebarile obligatorii. Aici nu e test de psihologie

serban

      Să nu uităm scopul sondajului: Cât reprezintă în procente pierderile de peste iarnă și cine este vinovat . Stuparul că nu a făcut corect sau la timp tratamentele pentru varroua ,miere contaminată cu pesticide,stimulări cu zahăr făcute prea târziu care au uzat albina de iarnă,înmulțiri excesive? Una e să pierzi 5 din 10 și alta 5 din 100 de familii. Cred că sondajul ar trebui cumva diferențiat între staționar/ hobby (ca mine) și pastoral/profesioniști. Părerea mea. :)