Apicoltura de azi- intre risc si succes

Creat de harnaj12, Februarie 14, 2014, 10:50:42 AM

« precedentul - următorul »

harnaj12



Vreau sa deschid acest subiect de discutii deoarece cum multi din noi ajunsi la o anumita varsta inaintata avem vreun nepot care da sa se arunce in acest ocean necunoscut al apiculturii si noi nu stim cum sa-l sfatuim mai bine, desigur intai ne asiguram daca stie sa inoate si apoi mai vedem, dar daca......continuati voi indiferent de experienta voastra....

albinasebes

Un risc major este acele de a achizitiona un numar mare de familii pt a accesa vreun proiect, iar din cauza lipsei de experienta sa ramai cu lazi goale. De disperare se fura sau se cumpara furati, cum s-a intamplat pe la noi.
In ziua de azi apicultura este o afacere de succes dupa ce te-ai ridicat, ai experienta si spirit intreprinzator, si un numar considerabil de familii, peste 150 as spune eu.

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Alutus

Anch'io conosco un piccolo ragazzino apicoltore. Questo ragazzo ha  avuto una azienda con 500 arnie . Ma questo anno tutti sono polvere. Buon apprendimento!
Sa nu uiti Darie!

harnaj12

Eu cred ca este decisiv experienta apicola dar sa spunem ca o avem daca nu nepotul o are tatal sau bunicul,deci intr-o oarecare masura se poate rezolva,insa daca in zona noastra nu avem o baza melifera buna si nici posibilitatea de a ne deplasa la mari distante in special in primii ani de activitate nu riscam mult cumparand multe lazi sau accesa vreun proiect????

bio

#4
..Sory..

era mesaj destinat cuiva dar din greseala am postat gresit..

Sory,..,

harnaj12

Nea Bio vrei sa fii mai explicit cu acest produs,si cum functioneaza-ar fi o idee buna,merci mult!!

captain bee

APICOLTURA asta de aici e Harcea-parcea.....spune fiecare ce vrea si intelege fiecare ce stie...!!! ))/ ))/ ))/

harnaj12

nea captain bee nu-mi spune ca faci parte din sleata lui dragos ca nu te cred... de ce nu scrii ceva inteligent sau daca nu poti -ceva sa radem si noi ,o gluma, ceva hazliu..ca ne face mare placere..

captain bee

fac parte din sleahta cititorilor,....pe Dragos l-am vazut, exista, are albine, are opinii, are experienta si mai mereu are vorbele la el.
vreau sa inteleg ce doriti sa scrieti aici....pentru ca nu exista subiect...verbele sunt aiurea, ....o gramada de vorbe care nu schiteaza o ideee.......daramite experienta !!!
cred ca si Bio a postat la ........vrajeala !!!

harnaj12

D.ul capitan de albine,sper sa fii si in realitate-am deschis acest topic din doua motive:
1.- in primul rand mai multi nepoti de-ai mei au terminat studiile si vor sa se apuce de albinarit, si cu toata experienta mea de o viata cu d-ale albinele nu am reusit sa-i conving de riscurile ce le vor intimpina daca vor apuca acest drum.
-de aceea eu am apelat si la experienta voastra ,mai multa sau mai putina,cum se zice daca un grup de persoane spun acelasi lucru cred ca au dreptate intr-un fel sau altul;

2.-dupa atata timp azi ma intreb ca mosul -oare chiar apicoltura noastra cea de toate zilele nu ne poate da painea zilnica si sa dormim fara griji,este o meserie asa de frumoasa dar chiar asa de putin rentabila??? ce-i de facut atunci ca sa o facem sa fie rentabila si pentru tinerii de azi????

istodorescu vasile

daca aveti atita experienta, de ce mai cereti alte pareri?sint uimit ca dupa atita experienta pe care o pomeniti nu detineti stupi,si acum dintr-o data toate rudele tinere vor sa se apuce de apicultura, iar expertul ii sfatuieste sa se mai gindeasca inainte de a se arunca in ocean.am vazut niste postari la alte subiecte, din care reiese altceva decit axperienta apicola.

captain bee

cum ai sfatui dumneata pe acei nepoti sa inceapa albinaritul, de ce nu i-ai invatat pana acum ...cu ce fel de lazi, cu cate, de unde sa cumpere albine, ce scule le trebuiesc.....de unde sa le cumpere, daca dumneata nu le-ai dat sau nu ai ????

harnaj12

ce este rau in a asculta si experientele sau parerile altor apicultori???? de ce s-a inventat acest forum???? omul intreaba,raspunde sau se informeaza-este un site de dezbateri pe teme apicole e non-apicole.

captain bee

...noapte buna, Mos Harnaj !!! vise placute cu floricele si albinute zumzaind !!!!!....poftim niste  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

bio

Sa transmiti experienta in a creste albine nepotului ,.... nu ar fi deajuns daca netotul nu pune burta pe carte...


Sa transmiti experienta in a face bani din apicultura, unui urmas este mai greu ca peste ani, poate nu vor fi aceleashi conditii ca acum .