METODA DE PREGATIRE A CUIBULUI PT.IARNA

Creat de emil.oltean, Ianuarie 06, 2011, 10:44:39 AM

« precedentul - următorul »

emil.oltean

O metoda veche si eficienta practicata de apicultorii in virsta si nu numai.Pt.ca nu am mai vazut-o postata pina acum,(ma fac ca nu cunosc motivele),aduc in discutia forumistilor aceasta metoda si las cale libera comentariilor pro si contra.Poate o vom desfiinta s-au din contra,o vom populariza spre binele albinelor noastre  dar si ale altora.
   Mai intai  pozele:

nicu68

eu asa iernez,in fiecare rama care ramane in cuib bag creionul facand o gaura mica,ma invatat un unchi de al meu,si cred ca albinele trec mai usor de la o rama la alta :nod: :hi:

emil.oltean

Iata si scula cu care am practicat aceea gaura in fagure.Deci avem o gaura care strapunge fagurele situata sub coroana de miere la centrul ramei.Pe aceasta gaura practicata in fiecare rama,albinele aflate in ghem pot trece cu usurinta dintr-un interval in altul fara a fi nevoite sa inconjoare rama pe la extremitati.Simplu de inteles.Are avantaje,merita popularizata sau nu.Eu am incercat-o si este OK.In primavara albinele repara gaura.

emil.oltean

Perfect Nicule.De ce nu vii sa popularizam ce ne-au invatat cei cu experienta mai mare decit noi.Sunt apicultori in virsta care detin secrete si le-ar dezvalui dar nu au internet si habar nu au cum sa o faca.Din discutiile cu ei trebuie sa luam acele idei bune si sa le impartasim si altora.Cu siguranta vor prinde bine pentru viitor.

pharaonu75

Am mai auzit despre aceasta metoda, insa nu am incercat-o... poate si din lipsa unor informatii sau discutii cu cei care o folosesc!
Si poate in situatia mea sunt multi incepatori!
De aceea topicul acesta este binevenit!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Aceasta informatie a mai fost expusa aici si pe celalalt forum ,acum  vedeti dvs fiecare,si  face cuibul cum crede .
  Acum modul de iernare s,a diversificat, au aparut sitele , celofanele , poliuretanele  s m d .
  La 27 gr cit are Florin in stup  , ce,i mai trb  sa strice fagurele , cu o gaura  ?  =D> =D>
  Numai bine :hi: :hi:

nicu68

unchiul meu imi spunea ca o gaura in rama poate salva o familie de albine daca e o iarna grea,si cum nu am sa stiu cum e iarna am sa fac asa in fiecare an.rama nu se strica pe unele le repara ,la altele construiesc cate o botca de mai mare dragu,si unele ramin ca gaurica acolo nu se pierd decat cateva celule atata tot. :bzz: :bzz: :bzz:

viorel_v2000

Si eu fac o gaura in rama dar cu cutit cu lama subtire.
Pozitia gaurii este insa alta: la 1/3 de speteaza superioara si la 1/3 de una din laterale si anume laterala din partea cu urdinisul.
Mentionez ca iernez in pat rece.
:hi:

neculai.luca

Citat din: emil.oltean din Ianuarie 06, 2011, 11:19:24 AM
Iata si scula cu care am practicat aceea gaura in fagure.Deci avem o gaura care strapunge fagurele situata sub coroana de miere la centrul ramei.Pe aceasta gaura practicata in fiecare rama,albinele aflate in ghem pot trece cu usurinta dintr-un interval in altul fara a fi nevoite sa inconjoare rama pe la extremitati.Simplu de inteles.Are avantaje,merita popularizata sau nu.Eu am incercat-o si este OK.In primavara albinele repara gaura.
Exact cu o sculă ca asta găuresc şi eu absolut toate ramele care rămân în cuib pe iarnă.
Cu menţiunea că la ramele de margine fac trei găuri, una în centrul ramei şi două spre laterale şi mai aproape de leţul superior. Asta pentru ca oriunde s-ar forma ghemul , albinele de pe exterior să poată trece spre ghem atunci când temperatura scade şi acesta se strânge. Făcând aşa n-am mai găsit multe albine moarte pe exteriorul ramelor, practic acestea mureau la primul frig mai serios.
Practic metoda asta de vreo 5-6 ani şi şi în acest timp nu s-a întâmplat să-mi moară vre-o familie de foame peste iarnă.La început îmi părea rău să găuresc ramele mai noi, cu celule perfecte.Dar vă asigur că efectul benefic compensează cu vârf şi îndesat inestetica şi munca cu găuritul.
În plus, matca trece mult mai uşor cu ouatul pe ramele din centru la sfârşitul iernii.
Cred că metoda e cu atât mai potrivită acolo unde în locul podişorului folosim folia sau alte materiale direct peste rame, deci unde albinele nu mai pot trece peste rame.
La pregătirea pentru iarnă eu intercalez ramele mai pline cu cele cu mai puţină miere atunci când nu am rezerve prea grozave.
Or fi şi efecte negative? Poate ceva curenţi nedoriţi dar cele care nu suportă pot, şi uneori chiar astupă din găuri!
Sunt convins că familile mai slabe au o şansă în plus cu această metodă.
Faceţi aşa şi vă asigur că-o

        S-auzim numai de bine !







bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

emil.oltean

D-le Luca,fara sa ne fi povestit,iata ca o metoda sigura poate deveni o certitudine pentru toti cei care vor sa o aplice.
  Merita aplicata de toti care ierneaza individual pe vatra.Este adevarat ca la iernarea in adaposturi conditiile si confortul este altul,trebuie tinut cont si de aceasta.Aceste gauri nu creaza curenti ascendenti in stup .Nu dauneaza deloc din contra faciliteaza circulatia lor in ghem si deplasarea inspre zonele din faguri cu miere.Singurul inconvenient ar fi putina munca in plus.Dar fata de riscuri merita munca asa cum descrii si dumneta.Va salut cu respect

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: tassevasi din Ianuarie 06, 2011, 02:26:20 PM
Aceasta informatie a mai fost expusa aici si pe celalalt forum ,acum  vedeti dvs fiecare,si  face cuibul cum crede .
  Acum modul de iernare s,a diversificat, au aparut sitele , celofanele , poliuretanele  s m d .
  La 27 gr cit are Florin in stup  , ce,i mai trb  sa strice fagurele , cu o gaura  ?  =D> =D>
  Numai bine :hi: :hi:


asa e tase
ai dreptate
eu nu am facut o gaura
am facut 3 (trei)

am facut cursul apicol si nea profu`, un batranel simpatic, ne-a spus ca e indicat sa facem acele gauri, dar...dupa o schema proprie lui
nu am inteles de ce, dar asa am facut
la 10 cm de la leat in jos, se afla varful unui triunghi echilateral cu latura de 10 cm, si cu baza spre fundul stupului
adica 3 gauri la cca 10 cm distanta intre ele
asa am facut
o sa vad la primavara efectul
cert e ca pana acum nu prea s-au ridicat fetele spre leat, decat de craciun, cand au si zburat si cand am facut gaurile
eu am facut cu un creion
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Adrian Roman

Marin din Serbia are un filmulet cu gaurirea fagurelui, cu un fel de preducea. Eu bag un cutit cu lama ingusta si-l invart odata in jurul axei lui, si e gata. E o metoda foarte buna de-a ajuta albinele pentru hranirea in timpul iernii..

Viorelalbinaru

Buna ideie cu gaura  in rama osa fac si eu va salut .respect ?

dorindafi

am experimentat 3 ani de zile aceasta metoda cu 3 gauri in rame pe cateva familii .
concluzia a fost=   sa lasam ramele pline cu miere cu s-au fara gauri
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

 :hi: oltene

,,Sunt apicultori in virsta care detin secrete si le-ar dezvalui ''

                         tot respectul pt ei
dar multe lucruri in decursul anilor sau schimbat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092