Invertirea zaharului

Creat de D006, Martie 11, 2014, 11:08:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

  In aceasta iarna am avut rabdarea sa cumpar toate felurile de zahar de pe piață si sa le invertesc. Unele in momentul cand fierb si torn sarea de lamaie se umfla enorm , altele abia fac doar cativa clabuci . Cum explicati  fenomenul ? Astept pareri !

bio

Dragosh, cred ca este doar o poveste invertirea zaharului cu sare de lamiie... adaugind sare de lamiie cred ca ii modificam doar PH-ul solutiei de zahar.
Mai vad postari ca unii colegi baga si fierb zaharul cu o cantitate mica de apa de ii sar capacele apoi afirmna ca au invertit zaharul.
As face ceva experimente cu aceste metode din folclor...dar as dorii sa duc siropul la o analiza chimca de laborator sa vad exact cita zaharoza si fructoza ar contine sa vad randamentul "invertirii"..


Sau alta varianta care imi vine in minte...
Dragosh.... vorbeam cu un coleg care l-am avut la Galati... si imi spunea de adaugarea de sare de lamiie sa ducem PH-ul solutiei de zahar la 4,5 inainte de a folosii "INVERTAZA 100" pentru o mai buna reusita a procesului de invertire .
Sa inteleg ca tu detii aceea ENZIMA si doreai modificarea PH-ului..??

D006

Daca esti pe subiect , raspunde la intrebare ! daca nu stii , facem gargara in  paginile 3 - 4

Tamu

Buna dragos2006.
Ar fi util inainte de a trage concluzi, sa stim si noi care au facut spuma multa si care nu, pe sortimente. Asta ptr. a nu fi subiectivi ulterior.
Eu am incercat doar Coronita si Margaritar. Am inteles ca sunt singurele care nu au "arome". Nici unul din ele nu face spuma decat f. putina.
Voi urmari subiectul cu interes.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

D006

  Coronita la punga de hartie s-a umflat , coronita la punga de plastic nu s-a umflat deloc .

Eduard Rotaru

Diferentele acestea vizibile gen umflatul, dezumflatul, culoare mai deschisa, mai inchisa, etc, apar datorita materiei prime diferite care este utilizata in fabricarea zaharului. Una e zaharul din sfecla de zahar si alta e zaharul din trestie de zahar importat direct sau procesat la fabricile noastre. Pe piata romaneasca nu prea mai gasesti zahar din sfecla.

D006

  La Bod am vazut depozitele de sfecla de zahar , asa ca se mai face .
  Problema e ca o firma asa mare ca Agrana baga sub acelasi brend  marfa diferita.
  Inca nu pot dezlega misterul , care este din sfecla si care este din trestie.

Eduard Rotaru

Analiza complexa de laborator...Ce ai vazut tu la Bod e doar asa de marketing...Am prieteni care se ocupa cu importul de zahar si cam stiu cum sta treaba. Ideea e ca in tara ajunge materie prima semiprocesata (care poate fi din trestie de zahar, ceva porumb si nu mai stiu ce maglavait) iar cele 4 fabrici de la noi o transforma in produsul finit. Cand cererea e prea mare atunci se importa direct zahar si se comercializeaza sub marca romaneasca

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Martie 12, 2014, 10:19:49 AM
  La Bod am vazut depozitele de sfecla de zahar , asa ca se mai face .
  Problema e ca o firma asa mare ca Agrana baga sub acelasi brend  marfa diferita.
  Inca nu pot dezlega misterul , care este din sfecla si care este din trestie.
Date despre materia prima din care e facut zaharul se afla in codul de bare de pe punga. Poate ne explica dl Dumitriu ce si cum.

D006

O treaba interesanta dar sa vedem daca ne si ajuta cineva.

pad3

faza cu diferente de calitate pe coduri de bare e o gluma. daca stiti cum se obtin si folosesc aceste coduri, veti intelege ca nu e posibil
somnul ratiunii naste monstri

Eduard Rotaru

Hai sa va zic eu cum e cu codurile de bare.
Candva de mult lucram la o companie de mezeluri, jucator important pe piata romaneasca si eram singurul autorizat sa fac modificari de etichete si creare de coduri de bare....nici nu va imaginati cate decizii se luau la nivel inalt de la o zi la alta pentru a modifica codurile de bare si nu erau conforme absolut deloc cu realitatea...asa ca....

pad3

Citat din: Eduard Rotaru din Martie 12, 2014, 04:25:58 PM
Hai sa va zic eu cum e cu codurile de bare.
Candva de mult lucram la o companie de mezeluri, jucator important pe piata romaneasca si eram singurul autorizat sa fac modificari de etichete si creare de coduri de bare....nici nu va imaginati cate decizii se luau la nivel inalt de la o zi la alta pentru a modifica codurile de bare si nu erau conforme absolut deloc cu realitatea...asa ca....

probabil ca de aia nu mai lucrezi acum la firma respectiva  =)) =)) =)) =)) =))
codurile nu le creezi (oh my god) ci le generezi . si nu de capul tau ci dupa niste reguli. nu mai da info aiurea daca nu stii
somnul ratiunii naste monstri

Eduard Rotaru

Citat din: pad3 din Martie 12, 2014, 05:09:36 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Martie 12, 2014, 04:25:58 PM
Hai sa va zic eu cum e cu codurile de bare.
Candva de mult lucram la o companie de mezeluri, jucator important pe piata romaneasca si eram singurul autorizat sa fac modificari de etichete si creare de coduri de bare....nici nu va imaginati cate decizii se luau la nivel inalt de la o zi la alta pentru a modifica codurile de bare si nu erau conforme absolut deloc cu realitatea...asa ca....

probabil ca de aia nu mai lucrezi acum la firma respectiva  =)) =)) =)) =)) =))
codurile nu le creezi (oh my god) ci le generezi . si nu de capul tau ci dupa niste reguli. nu mai da info aiurea daca nu stii

Daca stii ce e aia o Bizerba sau un Intermec si cu ce se mananca sau daca macar stii de cate feluri sunt codurile de bare (si nu asa superficial cautand pe net, cu detalii si exemplificari concrete) atunci stam de vorba pana atunci mai documenteaza-te...

D006

Hai sa revenim la zaharul nostru ! cum ne dam seama daca este de sfecla sau trestie ?  Sau daca este posibil acest lucru !