Turta Dulcofruct Hrana glucidica pentru albine

Creat de fitoconsult, Decembrie 15, 2013, 10:24:24 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Oricum ar fi, daca se topesc poti lichida familia. Singura varianta e sa le dai in hranitor sau sa ai grija la vreme.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

feerary

#211
Turtele nu se topesc la temp de 30 de grade! Am vazut turte mult mai moi la temperaturi mult mai scazute:
Azi am fost la Apicola sa mai cumpar niste turte, dulco era tare/casanta  si o alta turta(nu stiu cum ii zice era la 11 lei) era moale.
Dulco, la temperatura de 30 de grade nu mai este casanta dar destul de tare. Se poate folosi peste rame fara probleme, taind fasii(2-3) din folie  de aproximativ 3cm latime cu spatiu intre fasii  :wink:  Eu cam asa am facut, am decupat o parte din folie, am pus-o cu partea decupata in jos si nu am avut nici o problema. Pt cei care aveti dubii, luati o bucata de proba si trageti concluzii. Numa bine!

dumitriu

Citat din: tatar ady din Ianuarie 22, 2014, 11:40:46 AM
Care apifonda este mai buna?
nu exista 2 tipuri de Apifonda!
Aveti fisa tehnica a produsului Apifonda!

dan sebastian

Din experienta stiu ca daca pui turta intr-o punga foarte subtire pe care albinele o si rod (genul la sul de 1000 buc. pungi la max 5 lei setul) nu se intampla sa curga chiar daca albinele depun puiet si fac peste 30 de grade deasupra ramelor. Cei care pun orice turta fara gram de suport de folie sau hartie cred ca sunt inconstienti sau vor sa extermine albinele. Gravitatia trage in jos orice, fie in stare mai lichida sau solida. Si o grinda de lemn la acoperis de 14 per 14 cm grosime, de greutate se mai indoaie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

  Totusi turta sta pe spetezele superioare ale ramelor ....  daca colonia este buna si turta este pusa cand este musai necesar nu se intampla nimic.

sorinma

Nu se poate inmuia mai tare decat siropul ...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mihai.vr

Eu am o intrebare. Cei care ati dat turta cu zahar praf in perioada asta... ati observat sa se zahariseasca siropul ce l-au tras albinele in rame? Eu am dat anul acesta niste turta din asta Dulcofruct, pentru ca cineva mi-a laudat-o si oricum doar din asta aveau la noi la magazin. Zilele trecute cand am verificat un pic albinele, am observat ca au tras toata turta de deasupra si excesul l-au bagat in rame. Ce era foarte ciudat ca foarte multe celule cu sirop erau deja zaharisite. E normal sa se zahariseasca turta asta asa rapid in rame (intr-o saptamana jumate)?

dodo79

Citat din: mihai.vr din Februarie 26, 2014, 08:40:36 AM
Eu am o intrebare. Cei care ati dat turta cu zahar praf in perioada asta... ati observat sa se zahariseasca siropul ce l-au tras albinele in rame? Eu am dat anul acesta niste turta din asta Dulcofruct, pentru ca cineva mi-a laudat-o si oricum doar din asta aveau la noi la magazin. Zilele trecute cand am verificat un pic albinele, am observat ca au tras toata turta de deasupra si excesul l-au bagat in rame. Ce era foarte ciudat ca foarte multe celule cu sirop erau deja zaharisite. E normal sa se zahariseasca turta asta asa rapid in rame (intr-o saptamana jumate)?
ce fel de miere ai avut in rame?
eu nu inteleg .pana la urma ce ai avut in rame ?miere sau sirop?
ai administrat turta sau sirop?

mihai.vr

Am avut miere, dar a inceput sa scada de cand cu puietu'. I-am administrat turta Dulcofruct, ca sa nu moara si sa aiba cu ce incalzi puietul. Pe faguri arata asa: langa celulele de miere capacita, erau celule descapacite si mai jos de acestea turta din asta zaharizita (niste granule de zahar abicioase, nu maro ca de miere de mana etc). Pe cate o fata de rama erau zaharizite vreo 20-30 de celule (nu am analizat foarte indeaproape, pentru ca nu vroiam sa racesc puietul). Acea zaharisire nu am remarcat-o la o verificare anterioara, ci doar de cand am dat turta. Curiozitatea mea era daca asa se intampla deobicei in perioada asta sau nu. Vara am vazut ca nu se intampla asa cu siropul de zahar. Ma intrebam daca turtele din zahar fac asa. Intreb asta, pentru ca anii anteriori nu am mai observat asaceva si ma gandesc ca albinele o sa se uzeze incercand sa topeasca turta. Nu stiu daca e de la felul asta de turta, sau nu.

pistol28

mihai.vr

......................................
niste granule de zahar abicioase
...............................................

Zaharul din turta are granulatia mai mare si nu s-a dizolvat, astfel albinele il elimina ca pe impuritati.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79

Citat din: mihai.vr din Februarie 26, 2014, 12:50:42 PM
Am avut miere, dar a inceput sa scada de cand cu puietu'. I-am administrat turta Dulcofruct, ca sa nu moara si sa aiba cu ce incalzi puietul. Pe faguri arata asa: langa celulele de miere capacita, erau celule descapacite si mai jos de acestea turta din asta zaharizita (niste granule de zahar abicioase, nu maro ca de miere de mana etc). Pe cate o fata de rama erau zaharizite vreo 20-30 de celule (nu am analizat foarte indeaproape, pentru ca nu vroiam sa racesc puietul). Acea zaharisire nu am remarcat-o la o verificare anterioara, ci doar de cand am dat turta. Curiozitatea mea era daca asa se intampla deobicei in perioada asta sau nu. Vara am vazut ca nu se intampla asa cu siropul de zahar. Ma intrebam daca turtele din zahar fac asa. Intreb asta, pentru ca anii anteriori nu am mai observat asaceva si ma gandesc ca albinele o sa se uzeze incercand sa topeasca turta. Nu stiu daca e de la felul asta de turta, sau nu.
eu am fund anti varoua si sub stupi gasesc granule albe de turta printre ceara cazuta la descapacire.este posibil sa fii cazut accidental in celulele de fagure, granulele obtinute in timp ce rodeau turta.alta explicatie nu gasesc

mihai.vr

Nu erau acolo accidental. Ori erau cristale deja in turta si albinele doar le-au mutat in celule, ori s-a zaharisit deja, pentru ca erau pe o suprafata prea mare ca sa fie accidental si erau prezente in toti 3 stupii. Nu ma panichez, pentru ca au suficienta mancare ca sa supravietuiasca. Am sa le mai deschid saptamana viitoare cand le dau ceva fel de turta ce o sa fac eu acasa si am sa verific daca mai sunt acolo cristalele, sau le-au consumat/dizolvat. Sper doar sa tina vremea atunci cat sa pot sa ridic 2 rame.

edward_w92

E data dracului turta asta:)) am cautat apifonda, aia o pun pe sita, curge, albina mananca tot, nu lasa picur sa curga pe langa ea....asta am luat in lipsa de altceva....aia la magazin expusa mai avea un pic si placaj se facea....le puse tata pe sita ca si pe restul....mai mai sa nu se ia de ele, eu nici n-am zis ca o sa treaca sa ajunga albinele la ea cu trompa....surpriza...totusi o mananca albinele binisor....mai am dintr-o cutie vreo 8 turte, acu am luat beefonda ca nu am stiut exact daca trece sau nu aia prin sita....nici asta nu-i stralucita, lucru rusesc asa ii....bine, bulgaresc....si mamaliga la ei....daca arunci in vecin cu ea, il omori pe bietu' om:)).....cica la temperatura camerei se mai inmoaie, astept caldurica sa o pun sub sita....intre timp totusi trebuie sa termin turtele de dulcofruct....
Ca tot spunea un coleg mai la inceput, ca asta are cam un volum de 108%, sa vezi turta dracului....o luat tata cutia cu turte si s-o dus la albine....6 placaje si 4 moi terci....vine cu una de aia moale de la frig la caldura, scoasa din cutie....la frig era terci, la caldura, in punga etansa s-o intarit....no, mai sfideaza si legile fizicii:))....criza cu apifonda asta, n-am gasit in tot orasul, era cea mai eleganta turta de administrat, nu tu albine libere, toate cuminti in stup sub sita, amu....canci, sa vad maine ce-o rezolva tata ca eu am cursuri toata ziua.