Turta Dulcofruct Hrana glucidica pentru albine

Creat de fitoconsult, Decembrie 15, 2013, 10:24:24 PM

« precedentul - următorul »

PACO

in noiembrie e prematur sa ti formezi o parere.

Claudiu95

Citat din: marius mircea din Decembrie 16, 2013, 05:08:36 PM
d-lor apicultori as vrea sa stiu daca ati folosit aceasta turta si daca este consumata de albine? eu prin noiembrie am pus la cativa roi la care am considerat ca nu au hrana suficienta pentru iernare, iar la un control dupa aproximativ o saptamana am constatat ca nu s-au atins de ea.pot  sa ma bazez pe ea sau nu?
va multumesc.


Eu am pus roiului meu care avea probleme cu hrana tot prin noiembrie pe la jumatea lunii si dupa o saptamana au papat jumate din ea,depinde de nevoia roiului,zic si eu..:)) sunt incepator

pad3

topicul acesta arunca o umbra in casa familiei apiardeal.
intelegem ca munca voastra presupune un mare consum de efort si de bani si personal am apreciat mereu aceasta.
insa asta nu va da dreptul sa aplicati politica pumnului in gura. bio si-a expus punctul lui de vedere, chiar daca asta deranjeaza il puteti combate cu argumente nu cu amenintari.
si eu sunt de acord cu bio :istoria postdecembrista a aratat mereu ca acolo unde exista un compromis va urma esecul
@faraonu, sper ca umorul tau fin sa reuseasca dezamorsarea situatiei nu cred ca un caracter ca bio sa merite asa tratament
:stop_the_war:
somnul ratiunii naste monstri

D006

Bio a capatat prostul obicei de a arunca goange fara nici un temei in realitate .  Libertate , libertate  , mai facem cate o gluma , cate o bascalie dar cand tu iti faci o credinta din a-i discredita pe altii (fara dovezi) nu e bine .

romikele

Bio a jignit persoane publice, fara nici o motivatie.
Una e sa combati cu argumente si alta e sa arunci cu mizerii.
Forumul omonim e inchis pentru mentenanta. Sper ca nu va doriti ca si acesta sa fie inchis, poate definitiv.
Nu am chef sa dau cu subsemnatul pentru ca cineva, indiferent care e acesta, duce un razboi care nici macar nu e a lui.
In plus, regulamentul a fost incalcat de nenumarate ori., dar daca n-am trecut la sanctiuni, este pentru prestatia strict pe tematici apicole a colegului nostru.
Sper sa inteleaga toata lumea ca tot ce se posteaza aici este monitorizat la cel mai inalt nivel...

relutu

Imi cer scuze ca am starnit acest conflict,eu am vrut doar sa cerem parerea unui om cu greutate in apicultura.Acum ca acel om comercializeaza aceasta turta si este si presedinte de asociatie nu are nici o legatura.Ar insemna sa nu mai produca nici echipament apicol,nici material biologic s.a.m.d.de ce ,doar pt ca el poate si altii nu.Cei care nu putem sa stam in banca noastra.Sa ma scuzeze colegul Bio dar nu are nici o relevanta afirmatia d-lui.

romikele

Stai linistit, nu tu ai "starnit" acest conflict.
Nu cred nici ca bio e capul rautatilor, parerea mea e ca cineva il manipuleaza.

D006

Citat din: romikele din Decembrie 17, 2013, 12:09:14 AM

Nu am chef sa dau cu subsemnatul pentru ca cineva, indiferent care e acesta, duce un razboi care nici macar nu e a lui.


  La cat a fost injutat Basescu si pe aici - e adevarat cu ceva timp in urma -  si nu ar fi inteles ce inseamna libertatea cuvantului , azi Mihaie trebuia sa scrii un volum gros !  :)
  Sa spunem ca Bio a compus un pamflet dar a uitat sa specifice acest lucru , e un fel de MIrcea Badea al apiculturii romanesti. Normal ca are si un varan in spate...

pharaonu75

Citat din: relutu din Decembrie 17, 2013, 07:45:05 AM
...Acum ca acel om comercializeaza aceasta turta ...

La targ la Sighisoara am vazut ca Danut Puisoru comercializa alte turte proteice si energetice, nu pe cele care fac obiectul acestui topic.

Personal nu credca ar fio problema ca presedintele unei asociatii sa comercializeze hrana, material biologic, echipamente apicole, atat  timp cat nu se foloseste de functia sa de presedinte pentru a impune membrilor respectivei asociatii sa cumpere doarde la el.
Iar din cate stiu eu, Danut Puisoru nu obliga pe nimeni sa cumpere de la el si nu conditioneaza nicio activitate a asociatiei .


Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2013, 08:57:34 AM
Sa spunem ca Bio a compus un pamflet dar a uitat sa specifice acest lucru , e un fel de MIrcea Badea al apiculturii romanesti. Normal ca are si un varan in spate...

Il cunosc personal pe Bio si stiu ca nu face aceste afirmatii cu rautate ci pentru a aduce in atentie anumite practici "neortodoxe" ale unora... si nu se refera deloc la Puisoru.
Internetul denatureaza foarte mult sensul unor discutii si intelesul unor vorbe!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

off..off..

..din pacate spun ceva si iese altceva. . Poate nu am avut eu o exprimare coerenta si s-a inteles aiurea de fapt si vorbele se pot interpreta.

Nea'Romikele nu am dorit jignirea cuiva... asocierea expresiei folosite de mine si dl Dan este regretabila din partea mea.

..am folosit expresia "cumul de functii"-- Nu stiu cum ar fi in apicultura actuala cu acest cumul de functii, cit ar fi benefic,... dar imi aduc aminte de ACA din trecut care avea in mina toate pirghiile necesare sa poata  tzine in mina apicultorii ''palmashi" >. Nu as dorii ca pe viitor sa se intimple acelashi lucru si cu asociatiile aparute in ultimii ani.

... eu atrag atentia numai asupra unor fenomene, procese sau actiuni pe care le consider ca pot fi daunatoare pe viitor.

Doar atrag atentia ..... nu acuz pe nimeni . Nici nu pot acuza ca nu am functia necesara.... doar atrag atentia.





bio

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2013, 09:56:44 AM
....
Internetul denatureaza foarte mult sensul unor discutii si intelesul unor vorbe!

... din pacate, asa se intimpla .

..poate limbajul si expresiile folosite de mine sunt interpretabile .








romikele

Pai nu ideile au deranjat, ci expresiile, foarte explicite si care nu lasa loc de interpretari.
Pentru acestea am primit admonestari, nu am nimic personal cu nimeni, dar nu pot lasa ca munca mea si a colegilor sa se duca pe apa sambetei pentru astfel de derapaje.

Pe privat iti pot explica mai in detaliu cum sta treaba.

PACO

Bio, nu e vorba ca ti exprimi ideile, dar cand faci pe unii tantalaii iar pe altii ca stau la coada la ciorba la Gara de Nord nu e tot una. Parerea mea e ca mistourile de acest gen nu se fac in public.

dodo79

am folosit aceasta turta la 6 stupi.fiecare stup au consumat dupa nevoie.unul chiar a consumat in 3 saptamani jumatate de kg(tabla).as fi vrut sa cumpar turta ca si anul trecut dar din pacate nu se mai aduce.era 11 lei dar mult mai fina si mai bine facuta,pe cand acesta este 6,5 lei la tg mures.la cluj am vazut cu 4,8 daca nu ma insel.
sanatate

relutu

Eu eram curios cat este de buna ptr ca la noi la Focsani la puntul de lucru unde Cirast ,,inbuteliaza,, Dulcofructul sirop ,aceste turte sunt la pretul de 4 lei kg.