Hranire iarna cu sirop

Creat de Viorelalbinaru, Martie 02, 2013, 01:33:24 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Cea mai buna metoda pe care am invatat-o de la un prieten de-al meu. Iau o punga, o bag intr-o cana mai mare, pun 200-250ml (prima data masor cu sticluta de lapte de la copil ca sa stiu sa nu pun nici prea mult nici prea putin) si leg la gura. Nu te mai chinui sa tii de punga, scoate vidul, etc, si cel mai important, se poate ocupa o singura persoana de treaba asta.  :wink2:

cipik

Citat din: yulian din Martie 07, 2014, 07:45:45 AM
Cea mai buna metoda pe care am invatat-o de la un prieten de-al meu. Iau o punga, o bag intr-o cana mai mare, pun 200-250ml (prima data masor cu sticluta de lapte de la copil ca sa stiu sa nu pun nici prea mult nici prea putin) si leg la gura. Nu te mai chinui sa tii de punga, scoate vidul, etc, si cel mai important, se poate ocupa o singura persoana de treaba asta.  :wink2:

Daca stiam imi luam drepturi de autor, dar acum prea tarziu.   :mad: :mad:
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

yulian

Citat din: cipik din Martie 07, 2014, 08:07:22 AM
Daca stiam imi luam drepturi de autor, dar acum prea tarziu.   :mad: :mad:
Punga...bio?  :nudie:

cipik

Nu, la pus punga in cana de 250 ml. Nu am pretentia ca fac miere bio, este imposibil la noi asa ceva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

yulian

Era o aluzie la stupul...bio  :hi:

sandupop

Citat din: yulian din Martie 07, 2014, 08:16:53 AM
Citat din: cipik din Martie 07, 2014, 08:07:22 AM
Daca stiam imi luam drepturi de autor, dar acum prea tarziu.   :mad: :mad:
Punga...bio?  :nudie:
Punga...cipik... =)) =)) =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

albinasebes

Si de aici mai e un mic pas sa-i spunem "omul cu punga".  :rotfl:
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cipik

BAG - MAN sau AIRBAG MAN......    =)) =)) =))
P.S.- VA rog fara aluzi la burta....    :D :D :D
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Cubby

Buna dimineata, am si eu o problema: am dat sirop la pungi cu protofil si ceapa dar majoritatea famililor nu l-a luat fiindca a fost perioada asta de ploi si nu stiu daca sa le mai las in speranta ca il vor lua sau e deja acrit. Nu am dat niciodata ceapa in sirop si am citit ca se acreste dupa un timp. Au trecut 10 zile de cand am dat. Sa il arunc? Pot cumva sa imi dau sema daca e acrit, in afara de a gusta din el (ca sa nu mai rup pungile)? Multumesc anticipat.

yulian

#39
Primavara albinele sunt destul de slabite si le este foarte greu sa roada o punga. De aceea se da hrana solida direct pe rame...sau punga sa fie taiata pentru a putea lua. In momentul in care se da sirop, se recomanda in hranitor...dar... Pentru test, scoate o punga si gaureste-o cu un ac si vezi ce gust are. Daca a fost frig la tine in zona, nu (cred ca) s-a stricat siropul. Pe de alta parte, daca nu ai multi stupi, este de preferat, pentru siguranta ta, sa il arunci. Mai bine pierzi cateva kg de zahar decat sa o dai in "diverse".

PACO

Titlul este " hranire cu sirop iarna" nu primavara. Iarna este exclus hranirea cu sirop, nu le permite metabolismul si temperatura. Primavara timpuriu se poate administra familiilor puternice dar pe cuib, cand temperaturile nocturne se stabilizeaza in jur de 8-10 grade noaptea se poate administra si langa diafragma la toate familiile iar cantitatile se dau in functie de puterea familiei.

costi82

eu le-am dat sirop in hranitor ieri.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

marian sima

Ce sirop,ca in sud bate un vant de te taie l,urata vreme anul acesta mai cald a fost la munte.

Frig ,frig si pe urma se pune direct calduri,de ceva vreme am inceput sa avem an cu doar doua anotimpuri,iarna si vara.

PACO

presimt ca de vineri intram si noi pe sirop.

ionel07196555

Citat din: PACO din Martie 10, 2014, 12:09:21 PM
presimt ca de vineri intram si noi pe sirop.
IN ce zona   ?   ?