Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Octombrie 30, 2018, 08:20:15 PM
In aceasta perioada unificarile se pot face foarte usor, cu sanse maxime de reusita in ce priveste neatacarea reginei. Daca se unifica mirosurile, se inlatura regina din familia mai mica, dupa 20-30 de minute se poate face unificarea fara alte masuri de protectie.

Am decis sa mai astept un pic ca sunt albinele prea agitate la 25 de grade. Saptamana viitoare va fi mai frig si am
observat ca stau mai linistite la 18-20 de grade cand le unifici. Nu mai ies atat de mult la zbor, nu mai au chef de bataie - merge unificarea mult mai bine. Cu un pic de atentie - zero pierderi.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: corneliuhrom din Octombrie 31, 2018, 07:34:32 PM
parerea mea  ;irnare cite doi in lada cu diafragma centrala subtire din lemn [brad uscat ]cu fereastra in difragma care sa fie obturata  si in caz de iarna grea  se deschide orificiul difragmei  [la primavara se poate pune haneman ],iernare buna  si sanatate d voastra si  :bzz:.

Am citit dar pe mine nu ma avantajeaza aceasta metoda. Chiar daca le aduc in primavara tot pe 3 rame - merg greu. De la 6 rame in sus explodeaza altfel primavara. Ierneaza mai bine - sunt mai multe avantaje.

Am avut o singura exceptie (o familie pe iesita primavara pe 4 rame care pana in Iulie a ajuns si depasit tot din stupina). Dar asta e o picatura intr-un ocean. Tot ce scrie in manual ramane (6-8 rame full).

Nu am nevoie de stupi multi. Si asa am mai multi decat pot sa duc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Depinde ce tip de albine ai. Colegul meu de pastoral a tinut-o 3 zile in cusca si e la a treia matca executata. De 2 saptamani regreta ca o omorat o baba. Anumite familii accept alta matca imediat chira fara cusca de protectie iar altele zici ca-ti fac in ciuda. Omoara tot.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Dane, mai are baba omorata? Sa o tina in cusca in care va introduce noua matca. Are sanse 100% de acceptare.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 01, 2018, 03:47:26 PM
Depinde ce tip de albine ai. Colegul meu de pastoral a tinut-o 3 zile in cusca si e la a treia matca executata. De 2 saptamani regreta ca o omorat o baba. Anumite familii accept alta matca imediat chira fara cusca de protectie iar altele zici ca-ti fac in ciuda. Omoara tot.

  Sa vada daca nu cumva in stupul respectiv au fost doua matci. Se poate o schimbare linistita in toamna si matca noua sa treaca neobservata. O familie orfanizata sa omoare la vremea asta trei regine fecundate, mi se pare prea mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Am facut tratamentul nr. 5 cu VF. O gramada de stupi zu zero. (inclusiv unul din cei doi cu 350 paraziti cazuti in toamna).

Cel de-al doilea cu 350 a avut recordul cu cei mai multi paraziti cazuti la tratamentul 5 - respectiv 25.

In afara de acesta doar 1,2 sau zero paraziti cazuti.

Mai are rost sa tratez cei 3 stupi care au cei mai multi paraziti cazuti ?? (au intre 10 si 25 paraziti cazuti).

Credeam ca am terminat unificarile - dar mai am gasit o familie pe 3 rame. Trebuie sa o inghesui si pe ea undeva maine. Dupa asta intentionez sa restrang cuiburile ca nu am apucat sa fac aceata activitate foarte importanta din punctul meu de vedere. M-am uita azi prin sondaj si o familie pe 9 rame a ajuns acum la 7 (deci trebuie scoase rame destule).

O alta activitate inedita din stupina: am pus intr-o cutie cu 5 rame scoase doar din stupi sanatosi toate ciurucurile din stupina (4 cutii - am scuturat vreo 12 rame). Stupi care au avut albine negre, stupi cu nosema, etc. Erau azi stranse pe 5 rame full (fara diafragma era plina ochi si ultima rama). Sunt curios daca prinde primavara. Eu o sa le dau protofil, turte, polistiren - tot ce depinde de mine. La asta am zis sa fiu super-precaut si sa le strang exagerat.

Am scapat de vreo 15 roi mici cu unificarile. Absolut toti aveau matci la acest moment - chiar si cei de 2-3 rame.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Nu cred ca mai e timp de tratamente. Au deschis canadienii usa. La ei -20 grade. Din weekend scad si la noi brusc. Varoua care ti-a ramas, e de prasila. Ori ramane la tine ori vine din alta parte tot acelasi lucru. Se reinfesteaza in primavara cand vor avea zbor. Cred ca ai tratat suficient de mult si de bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Tratamente cu oxalic prin picurare se fac abia de acum inainte, inclusiv in toata luna decembrie.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 13, 2018, 08:46:56 PM
Tratamente cu oxalic prin picurare se fac abia de acum inainte, inclusiv in toata luna decembrie.

Se pot face si mult mai repede, important este sa nu mai existe puiet.

NYK74

Citat din: jonny_it din Noiembrie 13, 2018, 08:49:15 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 13, 2018, 08:46:56 PM
Tratamente cu oxalic prin picurare se fac abia de acum inainte, inclusiv in toata luna decembrie.

Se pot face si mult mai repede, important este sa nu mai existe puiet.
Mai este și luna Ianuarie bună de tratament cu AO,pînă începe să căpăcească puietul nou pus,tot tratament să faci.

MOTANUL

Nu am apucat sa fac acel tratament. A venit frigul pentru VF. Daca simt eu nevoia pot sa-l fac suplimentar in primavara doar la cei 3 stupi. Si eu consider ca au fost tratati suficient. Problema se punea doar la cei 3 stupi (nu cred ca 10-25 de paraziti per stup sunt un motiv de panica).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#1496
Eu cred ca o sa ma apuce primavara si nu termin impachetarea de toamna. Mai am destul pana sa ajung la jumatate  :nono:
Cel din imagine e un caz fericit (are polistiren de 10 in stanga) IN mod normal pun 2 diafragme de lemn in stanga si una in dreapta unde se poate (sunt putine cazuri in care se poate - adica acolo unde nu sunt albine intre prima rama si perete).

Stupii au mers prost in toamna - din 10 rame in Octombrie au ajuns la 4-5 in decembrie.
Cules f. slab care a dus la ponta scazuta si o pupulatie de iernare mica. E primul an in care nu cred sa gasesc un stup pe 10 rame full.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Nu conteaza sa ai 1 pe 10r. Conteaza sa nu ai slabi. Dc bagi polistiren de 10?

MOTANUL

Am vazut apicultori care umplu cu polistiren tot spatiul ala. Eu am avut vreo 15 bucati de polistiren de care am vrut sa scap din garaj. In rest am pus doar diafragme de lemn (1 sau 2). Daca as fi facut starngerea cand trebuia as fi pus si in dreapta diafragma sau polistiren la toti. Acum nu mai merge decat acolo unde nu am albine deloc la perete.

Spuneam doar ca au avut un cules mai prost anul asta comparativ cu alti ani si de asta nu am stupi pe 10 rame full.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

d le motanu in stupul care l ati expus daca nu aveti fund av luati folia si puneti in loc paturele cu un mic spatiu de aerisire in fata sa evitati umezeala in stupi [cu mici fisii din polistiren extrudat in diagonala pe rame ] este parere iernare uscata   :bzz:si sa iesiti cu bine din iarna .