sunt prea multi varroa?

Creat de prisecarul, August 29, 2010, 11:15:30 AM

« precedentul - următorul »

prisecarul

astazi dimineata am efectuat un tratament cu VF.
10 din cei 12 stupi, au fund antivarroa, iar pentru tratament, am astupat plasa cu polistiren expandat.
la 3 ore de la efectuarea tratamentului, pe placile de polistiren am gasit inamici morti
la un singur stup, cem mai productiv, am gasit multi cazuti.
pana acum nu am mai efectuat asemenea experiment si nu am comparatie!
ce parere aveti?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

am gresit foto, acestea sunt  de la stupul de care spuneam
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

si alta de la acelasi stup
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

filip

In septembrie pui Mavrirol ,are efect 45 zile
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Infestarea este foarte, foarte ridicata si trebuie repetat tratamentul.Cel putin  un tratament sa se faca obligatoriu in lipsa puietului. E bine de facut tratament si cu alt produs ex. Mavrirol.

prisecarul

voi mai face un tratament peste 7 zile, iar la sfarsitul lui octombrie, iknceputul lui noiembrie, alte 2-3 tratamente, ultimul in lipsa puietului, plus benzile de mavrirol!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cristian87

se fac cel putin 3 tratamente, recomandat chiar 4 pentru a se acoperi intreg ciclul de eclozare a trantorilor, in a caror celule se depun cele mai multe oua de varooa
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  copilu ! la ora asta s-a cam terminat cu eclozarea trantorilor ! doar sa ai familii besmetice sau matci terminate.

Kiwi Bee

Eu cred ca problema nu a inceput azi sau ieri.
Tratamentul de primavara nu a fost efectiv/destul de bun si nu sa controlat familia (familiile) destul de bine dea lungul sezonului.Cel putin mie asta imi spun pozele.

Prisecaru.De citi ani folosesti acelasi tratament?Nu ai avut semne dea lungul sezonului ca nivelul de varroa sa fie ridicat?(ma refer la controlul celulelor de trintori capacite in rama claditoare si nu numai acolo)

Sper ca tratamenttul/tratamentele sa ajute.

prisecarul

stupii sunt in al 3-lea an de cand ii am.
tratamentele le-am facut numai cu VF, primavara devrereme si toamna 2, unul dupa ultima extractie spre sfarsirul lunii august si celalalt la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie.
de asemenea peste iarna am folosit benzile de mavrirol, cate 2 de fiecare stup.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

filip

Daca ai facut tratamentele corect ,atunci e timpul sa te intrebi stupii din preajma ta sunt tratati corect?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

prisecarul

da, se poate sa fie si acesta un motiv!
am un vecin care in toamna trecuta a facut un singur tratament prin octombrie, iar primavara aceasta o singura data( o fumigatie), iar pana in prezent nimic.
fac precizarea ce eu inteleg printr-un tratament cel putin 2 fumigatii.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cristian87

Citat din: dragos2006 din August 29, 2010, 12:52:28 PM
  copilu ! la ora asta s-a cam terminat cu eclozarea trantorilor ! doar sa ai familii besmetice sau matci terminate.
Depinde de zonă puisor.
Daca au fost culesuri rezonabile tot timpul anului nu este exclus sa mai gasesti chiar si larve de trantori.
Oricum tot trei- patru fumigatii se recomandă să faci cu sau fara larve de trantori.
Desi pentru profesionistii in productia de miere de troacă s-ar putea să fie alte reguli.
Eu mă adresam  apicultorilor amatori.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

AUREL_C.

" miere de troaca??? ", "alte reguli..."  fiti mai explicit...

valter

Cu tot respectul...esti tare mosule cu expresiile din continutul postarii:
''Depinde de zonă puisor.
Daca au fost culesuri rezonabile tot timpul anului nu este exclus sa mai gasesti chiar si larve de trantori.
Oricum tot trei- patru fumigatii se recomandă să faci cu sau fara larve de trantori.
Desi pentru profesionistii in productia de miere de troacă s-ar putea să fie alte reguli.
Eu mă adresam  apicultorilor amatori.''

Amatorii si profesionistii trebui ca la un anumit moment dat sa rationeze-daca sunt oameni de stiinta, sa judece- daca sunt cu IQ mediu si ridicat sau sa socoteasca-daca sunt tarani cxa mine.
Sa ma explic:
Tratamentele(chiar subventionate de stat) costa bani.
Tratamentele de sinteza incarca ciara, mierea...cu substante chimice.
Tratamentele excesive pot duce la imunitatea parazitului si ineficienta in timp a diferitelor substante.
Tratamentele streseaza albina.
Tratamentele costa timp, efort, organizare.

O solutie la indemana fiecaruia este :controlul varoa inaintea fiecarui tratament planificat.
Pe aceasta tema am discutat extrem de mult cu Dr. Vet. Nicula de la Bistrita Nasaud(cel din dreapta avatarului meu), cu maximus un piculet si s-a ajuns la concluzia ca: daca intr-un an faci tratamentele corect, la timp, complet si in normele prescrise o familie de albine sanatoasa(chiar si un nucleu de 4-5 rame) nu va dispare din cauza varooa distructor mai devreme de doi la trei ani.
Da noi... apicultorii avem un parametru de baza''spiritul de observatie'' si atunci(ca si prietenul prisecaru) ne intrebam: e mult. e putin, exista echilibru in familia infestata ...sa pot face un control.

Parerea mea...infestarea de la prisecaru era una normala etapei august 2010.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.