Inamicul public nr. 1 ???

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), August 21, 2010, 05:56:06 PM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

Citat din: tassevasi din Octombrie 13, 2010, 09:51:46 PM
Vreau sa va spun ca am vazut la mine , la vasul in care am pus prunele prt tuica . Erau culese de 2-3 zile si  au aparur  vre-o 4 ,asa mari ,chiar citeva zile ,pina au inceput sa fermenteze prunele .
  Am reusit si am omorit 2 ,si imi pare rau ca nu am  fotografiat una.
Era cam de 3 ori mai mare decit viespea ,care si ia e ma mare decit albina .
  Culoarea tot ca a viespei .
  La stupi vad ca nu am probleme , acest fapt s-a intimplat acum o luna ,apoi nu le-am mai vazut .
  Oare sa fi fost ce vedem in filmulet ??!!
  Ma-ti ingrijarat, rau .

Acelasi lucru si la mine, la butoaiele cu prune, numai ca eu i-am omorat cu paleta de tenis si cu lipici de soareci  :zzz:.
Avand o scorbura cu viespi uriasi (gauni ) langa stupina, am urmarit comportamentul lor. Acestia zburau in fata urdinisului si prindeau din zbor albinele care se intorceau de la cules, fapt care m-a determinat sa pun capcane pt acestia.

pharaonu75

Am vazut in urma cu ceva timp un documentar pe Discovery Channel, referitor la viespea japoneza... sau hornet... sau cum dracu' i-o mai spune!
Era ceva groaznic, aia au stat si au filmat cum o astfel de viespe a omorat o intreaga familie de albine europene... cauza care a facut posibila aceasta intamplare, spuneau ei, era faptul ca albinele atacau inamicul una cate una, in sir indian, neavand nicio sansa impotriva viespii de 3 ori mai mare!
Albinele japoneze ataca in grup, motiv pentru care fac fata cu brio daunatorului!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Uita-ti si rezultatul promis, capcane cu lupii betivi. :uimit:

D006

  Un film facut de mine acum doua ierni :


pharaonu75

Citat din: Florin_Dan din Octombrie 15, 2010, 11:58:43 AM
Uita-ti si rezultatul promis, capcane cu lupii betivi. :uimit:

Se pare ca pana la urma patima alcoolului le-a pus capac! :rotfl: :rotfl:
Bun rezultatul, m-ai convins! Imi fac si eu! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Cand am vazut prima data sticle de bere printre stupi la Tom Glenn ma tot uitam la el sa vad daca are apucaturi de betiv.
Ca apoi sa-mi explice ca asa elimina viespile in stupina.