Tratarea ramelor

Creat de AUREL_C., August 21, 2010, 10:53:58 AM

« precedentul - următorul »

AUREL_C.

La   "CALENDAR APICOL - LUCRĂRI DE SEZON" este specificat : "tratăm fagurii de rezervă contra găselniţei ". As multumii tare mult celor care ar putea da mai multe detalii:Cum se trateaza? Cu ce?
Multumesc anticipat.

AUREL_C.

 Asa procedez si eu,dar ma gandeam ca baietii de la RAID sau altii au inventat ceva  care sa ne priveze de grija gaselnitei.( Ma gandeam la un aparat care sa il bagi in priza sau la baterii de genul celor contra tantarilor sau altceva...)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din August 21, 2010, 12:00:04 PM
În cazul în care am faguri de rezevă mai închiși la culoare, în cantități relativ mari, știind că găselnița preferă cu prioritate acești faguri, eu procedez în felul următor:
- am pregătite 3 corpuri de 16 rame (pot fi de max. 20 rame), din care 2 fără fund și unul cu fund fără sită de aerisire.
- suprapun cele trei corpuri, cel cu fund la bază, iar în celelalte două pun fagurii de tratat și acopăr ermetic la partea de sus.
- pe urdinișul corpului de la bază, pe o tablă, introduc un fitil aprins de pucioasă, de cel folosit la butoaiele pentru vin.
- după ce fitilul a ars, mai las circa 5 minute, după care scot fagurii și îi pun în rastel, unde se și aerisesc.
- repet operațiunea până la terminarea de tratat a tuturor fagurilor.

Așadar cu un fitil tratez 32 faguri.
Fagurii nu îi introduc în stup dacă e nevoie, decât după cel puțin o săptămână de aerisire.
Nu am avut până acum nici un fel de probleme, nici cu găselnița, nici cu analiza mierii.
Odată cu venirea sezonului rece, nu mai este cazul să tratăm fagurii.
Mai sunt și alte metode, eu am expus-o pe cea folosită de mine...

eu mi-am facut dulap pentru pastrat ramele
cam..."gospodaresc", zic unii, dar mai bine mai ramane loc, decat sa nu-mi ajunga

permite depozitare si tratare a cca 50 rame 1/1 pe corp (am 3 corpuri legate intre ele si etanse), si 90 rame de 1/2
am o problema, nu gasesc fitile de sulf
de unde se procura?

la apicola nu exista, pe la magazinele de metalo-chimice nu exista

am mai auzit de o metoda mai ecologica, dar nu stiu cat randament da: se pune pe fundul stupului sau dulapului unde se pastreaza ramele menta si busuioc (nu exista o cantitate anume).
ce stiti despre aceasta metoda?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Frumos dulap! Intr-adevar este ceva GOSPODARESC! :)
Felicitari!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube