Comunicat ROMAPIS

Creat de viorel55, Decembrie 10, 2012, 06:56:24 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

 Pozitia  ROMAPIS in legatura cu noua lege a apiculturii

barabasl

dupa parerea mea trebuie "educata" si societatea in care traim, cea care produce pagube apicultorilor

kissi

V-as ruga sa precizati daca mai exista o tara in Europa care are amenzi ca cele prevazute in proictul de lege. Multumesc.Eventual la noi ar trebui sa se infiinteze ,, politia albinelor"

orbanstefan64

Citat din: kissi din Decembrie 11, 2012, 05:02:06 PM
V-as ruga sa precizati daca mai exista o tara in Europa care are amenzi ca cele prevazute in proictul de lege. Multumesc.Eventual la noi ar trebui sa se infiinteze ,, politia albinelor"
da di ce nu tre sa fie amenzi??? :uimit: :uimit: :uimit:

romikele

Pentru ca se stie cu musca pe caciula si ii e teama ca nu mai poate face potlogarii.
Cei cinstiti si corecti nu au de ce sa se teama de amenzi.

kissi

Eu sunt amator, fac apicultura din placere, nu ma simt cu nimic in neregula si nici nu am cu ce sa fac potlogarii, nu traiesc de pe albine, doar ca am intrebat daca mai stiti o tara in Europa care are prevazute amenzi. Atat am intrebat. Multumesc

romikele

     Absolut toate legile de pe planeta au prevazute amenzi. Altfel la ce ar mai folosi legea.
Nu lua mesajul meu anterior ca ceva personal, m-am referit la toti cei care urla contra amenzilor, pretizand ca ei vor sa fie lasati in pace.
     Atat timp cat activitatea cuiva poate periclita pe cea a semenilor, nu mai poate fi vorba de lasat in pace.
     Fiecare e responsabil in fata societatii, insa cat timp se respecta macar legile nescrise ale bunului simt, nu avem motive de ingrijorare.

kissi

Tot nu sunt lamurit(poate sunt mai greu de cap). Actualul proiect de lege are corespondent in legislatia europeana cu drepturi si obligatii si inclusiv cu amenzi? Asta vreau sa stiu daca legea noastra va fi una originala ca democratia lui Iliescu din 1990, sau va fi o lege care se aplica si in alte state europene. Daca ea are corespondente drepturile, obligatiile si amenzile si in alte legislatii, atunci nu ar trebui sa aiba nimeni obiectii deoarece ne vom alinia si noi la aceste legi.

romikele

Actuala lege trebuie sa tina cont de legislatia si normele europene, fie ca ne convine, fie ca nu.
De fapt proiectul tine cont nu numai de acestea ci si de celelalte legi romanesti in vigoare, cu care nu p;oate intra in contradictie.
Amenzi de natura sanitar veterinara de ex. sunt prevazute deja, dar pana acum nimeni n-a sarit de cur in sus.
Acum ca ele se regasesc si in prezentul proiect al legii apiculturii, ii ia pe toti cu lesin de la lingurica.

stefan1

Citat din: kissi din Decembrie 12, 2012, 09:46:38 PM
Tot nu sunt lamurit(poate sunt mai greu de cap). Actualul proiect de lege are corespondent in legislatia europeana cu drepturi si obligatii si inclusiv cu amenzi? Asta vreau sa stiu daca legea noastra va fi una originala ca democratia lui Iliescu din 1990, sau va fi o lege care se aplica si in alte state europene. Daca ea are corespondente drepturile, obligatiile si amenzile si in alte legislatii, atunci nu ar trebui sa aiba nimeni obiectii deoarece ne vom alinia si noi la aceste legi.

  Am dat pe alt topic urmatorul link, despre reglementari in apicultura unui land german:
   
  http://www.imker-burgenland.at/bienenzuchtgesetz.php

  Sunt reglementari mult mai stricte ca la noi. Se spune clar acolo, cine nu respecta regulile de pastoral este somat sa paraseasca zona. Daca in 3 zile nu se conformeaza, stupina este mutata de catre primaria locala, care apeleaza la un stupar autorizat si la mijloace de transport, iar toatecheltuielile si riscurile le suporta cel care a incalcat legea. De asemenea daca proprietarul nu este de gasit (una din obligatii este afisarea vizibila la locul de pastoral a numelui stuparului, adresa, nr de telefon etc), familiile de albine se considera fara proprietar si intra in posesia autoritatilor locale!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

viorel55

   Acum sunteti lamurit d-l "kissi".??
   Cred ca  anonimii ar trebui sa nu  se mai implice in discutii daca nu au curajul sa spuna cel putin de unde sunt si varsta...

Karpetrusov

#11
Comunicatul sus mentionat este unul corect si foarte diplomatic. Imi permit se fac urmatoarea constatare: Proiectul legii apiculturii este o reluare a vechii legi din 1998, care la randul ei este o reluare a legii dinnainte de 1989. Caracteristica comuna este echivocul, care a permis de foarte multe ori generarea unor abuzuri. Intrucat mentalul multor apicultori este marcat de inhibitia data de autoritatile de orice grad si de solutiile existente deja , venite fara exceptie de sus in jos, situatie care blocheaza o participare efectiva, eu voi face toate demersurile necesare pentru a se acorda timp suficient unei dezbateri largite concrete exhaustive. Nu uitati ca legea poate fi propusa de oricine dar va fi dezbatuta , amendata si eventual votata in parlament. Tendinta unor persoane, de a respinge apriori ideile expuse, de a se erija in autoritate suprema si corectori ai altora, este daunatoare, contraproductiva si jignitoare la adresa celor ce participa la dezbatere. Deocamdata ne-am limitat la comentarii ceea ce este foarte bine, dar trebuie sa prezentam formulari concrete. Felicitari Stefan 1! . Continua sa redactezi  proiectul legii http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5639.msg122290#msg122290 in particular, in final o vom finisa si o vom prezenta deputatilor si senatorilor care ne reprezinta.
Participati aici
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

kissi

Citat din: viorel55 din Decembrie 13, 2012, 09:19:31 AM
   Acum sunteti lamurit d-l "kissi".??
   Cred ca  anonimii ar trebui sa nu  se mai implice in discutii daca nu au curajul sa spuna cel putin de unde sunt si varsta...
Nu sunt lamurit domnule ,,Viorel55". Asemanari in acea lege cu acest proiect de lege sunt putine spre deloc(traduse cu google). Cat priveste ,,anonimii care se implica in discutii", eu am trecut la profil varsta si locatia(nu stiu de ce nu apar) iar pe celalalt forum am toate datele mele, deci nu ma ascund si cred ca daca verificati la profil o sa va apara. Nu stiu de ce nu apar si cand scriu aici domnule viorel55. Fiind un forum de discutii mi-am exprimat si eu parerea, fiid intepat odata de asociatia apisigmar din Sighetu Marmatiei, membra a Federatiei Romapis si stiu cat bine le face aceasta asociatie apicultorilor care mai sunt inscrisi in ea.  Problema mea nu sunt amenzile ci felul in care aceasta asociatie se comporta cu apicultorii, iar in momentul in care crotaliile, carnetul de stupina si alte acte vor fi eliberate obligatoriu de asociatii atunci o sa fie o problema. Am dat nume ca sa nu spuneti ca sunt inventii Promit sa nu va mai deranjez cu intrebarile si obiectiunile mele.

tassevasi

 Kissi pune sagetica pe profil sus ,apare un cadru cu ,sumar,setari  si profil forum , da clk pe acesta din urma  si completeaza  ce vrei de acolo  si va aparea in  avatar .
  Numai bine

Obombo

Citat din: kissi din Decembrie 11, 2012, 05:02:06 PM
V-as ruga sa precizati daca mai exista o tara in Europa care are amenzi ca cele prevazute in proictul de lege. Multumesc.Eventual la noi ar trebui sa se infiinteze ,, politia albinelor"
Exista. Acum vreo trei ani un apicultor italian a primit o amenda de 20.000 € pentru ca a folosit o substanta care nu era inregistrata ca medicament veterinar.
Nu stiu cum s-a rezolvat pana la urma, situatia e putin mai complicata de cum pare la prima vedere, dar faptul e ca amenzile exista oriunde exista o lege, care ar fi cam dificil de aplicat fara sanctiuni.