stupi pt.. pastoral

Creat de dragos2006, Decembrie 25, 2008, 03:21:19 PM

« precedentul - următorul »

D006

DLE  Rustupar  preturile  la  utilaje  o  sa  vi  le  zic  dupa  o  documentatie  ff
ff..buna  dar  dupa  ce  o  sa  merg  la  expozitie(pastrana)  in  luna  martie.IN  ROMANIA  TOTUL  MI  SE  PARE  O ABERATIE  (PRETURI  F MARI  LA  UTILAJE  IN  SPECIAL  LA  STUPI)Aici  un  stup cu  albine  costa intre  60  si  80  E  .

D006

bUNA  ZIUA  DLE GICA  sa  stiti  ca  ma-ti  convins(ce  sar  face  mintea fara  ochi  pt  ca  nu toti  stupii  sint  la  fel  si  totusi  cred ca nu  in  toata  tara  avem  aceiasi  iarna).Eu  am  lucrat  la  ocolul  silvic(120  stupi  orizontali...faceam  pastoral  dar  productie ffffmica),aici  in  spania lucrez  cu  multietajati  din  cauza  ca  majoritatea  api...  detin  acesti  stupi.,iar  cei  care  detin  500-1000  lucreaza  cu verticali  si  cat3/4(corp  multietajat).
-Aceste  albine  sint  nebune  cind  incepi  sa dai   corpurile  jos  sar  toate  pe  tine(fffff  agresive)fara  protectie  imposibil,  asa  a  devenit  din  hoobyu  o  crima  si  o pedepsa.,de  aici  pleaca  neplacerea  mea.adevarat  cu  nu  ma  pot  plinge  de  productie  s-au  de  altele  dar  calul  invatat  cu  narav  se  schimba  greu (referitor la  orizontal).Astazi  ati  cistigat  un  adept  al  stupului  vertical(multe  avantaje), cred  ca  dezavantajul  acestui  stup  este  iernarea(ierni  grele  si  lungi)ca  sa  cistigati  de  tot trebuie  sa-mi  ziceti  despre modul  de  a  combate  mortalitatea  ...VA  SALUT

D006

migdali   in  februarie

D006

flori de  romero  in  decembrie (putine  dar  sint)

balasbebe

Stai linistit, a si in Romania, sunt preturi mici. Stpparul cere. Cand este nevoit sa vanda, preturile sunt mult mai mici. Aproape de gratis se vand stupii populati. Nici macar mierea de pe faguri, nu este platita, in pretul ramei. Stuparul, care vrea sa vanda stupi, daca ar scoate mierea, ar vinde ceara, ar iesi mai in castig, decat prin vanzarea stupinei.

milu56

VEZI AICI STUPUL MEU PREFERAT,In Almeria detin 600 de stupi.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/http://www.youtube.com/v/pqjnPJPT9LE&hl=en&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1">http://www.youtube.com/v/pqjnPJPT9LE&hl=en&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="660" height="525">[/youtube]
Anul acesta vreau sa construiesc 300 de stupi,de acest model.

D006

Citat din: milu56
Anul acesta vreau sa construiesc 300 de stupi,de acest model.
La  ce  pret  iti  iasa  stupul  facut de  tine?
Cum  se  comporta  acest  stup in  conditii extreme?,(PUTIN  CULES,SECETA,ETC...)

milu56

Unde esti acum? In Spania sau in Romania.Eu nu construesc stupi pt.vanzare desi sunt tamplar de meserie nu am timp si nici dotari de serie.Dar am lucrat in Romania peste 20 de ani cu acest stup.Comportare:
-cules putin,are avantaj ca ai loc unde sa faci puiet pentru a face roiuri.
-seceta,se poarte folosi si in pat cald,are aierisire buna pe toata suprafata cuibului,avand magaziile de 1/2 se pot folosi rame de cuib si sus,pentru o populatie mai mare in vederea formarii de roi in caz ca nu va fi un cules mare.
-etc  ? ?

D006

-sunt  in  Alcala(madrid)
-in acest  an , la  munte din  cauza  secetei  si respectiv  lipsa  totala de cules au  murit  fam de  albine  de  foame(am facut  hraniri  in  toiul  verii)
-cred  ca - am  inteles  gresit despre folosirea  in  pat  cald  in  timpul  verii.
-daca  nu  ai  cules si  ai  o  fam ff mare cred  ca  va  muri  mai  repede  de  foame.

milu56

Daca sti vreun model de stup care atunci cand nu este cules in natura si nu intervine stuparu poate sa traiasca fara miere,spunel nu tine secret.
Primavara,daca stupul e puternic isi aduna miere si pentru vara din ani rai sa spunem secetosi,ori un stup slab primavara nu pre are curaj sa iasa atunci cand noptile sunt mai reci si fiind albina putina nu prea aduna miere,cred ca va muri inaintea celui puternic.Am experiente personale de can eram incepator.

D006

Milu ,hai  sa  fim  in  tema.Dupa  culesul  de  romero s-a  facut  extractia de  miere,apoi  stupii  au  fost  dusi  la  munte  cu  planul  de  a  scoate  polen si  ceva  miere(obligatoriu  pt  subventii,polenizarea  etmofila).Din  cauza timpului  capricios nu  am  avut flori si  asa  sa  ajuns  la  aceste neajusuri(plan  esuat).

milu56

Citat din: abejaMilu ,hai  sa  fim  in  tema.Dupa  culesul  de  romero s-a  facut  extractia de  miere,apoi  stupii  au  fost  dusi  la  munte  cu  planul  de  a  scoate  polen si  ceva  miere(obligatoriu  pt  subventii,polenizarea  etmofila).Din  cauza timpului  capricios nu  am  avut flori si  asa  sa  ajuns  la  aceste neajusuri(plan  esuat).
Trebuie sa faceti miere ca sa va dea subventii?