Lophantus Anisatus, considerată printre primele patru plante melifere din lume.

Creat de maximotgv, Septembrie 11, 2015, 09:52:27 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Si eu am pus de test . La anu sper sa pun pe o suprafata bunicica sa aiba roii de ciugulit. Imi place ca are flori peste tot aproape. La mine de cam 1 saptamana a inflorit, dar sincer nu imi pare ca e asa melifera. Pe facelia era roi, aici inca nu am vazut o albina. La fluturii albi le place aceasta planta.

happy

Este praf in ochi,nu este melifera deloc aceasta planta.Eu am si facelia si caryopteris,ambele au flori asemanatoare cu ale lophanthusului.Primele sunt foarte cautate de albine....
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

STRUMFILA76

asa arata la mine si este o veselie pe ea:))

Eugen B

Sigur conteaza solul clima etc.
La anu sper sa plantez mai multa sa vad care e treaba

ramysun

Asa imi arata lophantusul in 22.06.2016 (poza 1).

Si apoi in 22.07.2016 umblau de cu zor atat prin lophantus cat si prin busuioc.

Personal, dat fiind lotul de test extrem de mic, sunt foarte multumit de activitatea pe aceasta planta. La anul voi incerca si eu pe suprafata mai mare (1400 m2) sa vedem cum se prezinta acolo.
In Apis Veritas

skype: ramysun

stefan1

 Intr-adevar, se zice ca albinele se specializeaza pe un fel de cules, adica viziteaza de preferinta o specie de flori. Doar cateva floricele nu pot sa creeze albine specializate si poate si de aceea nu sunt foarte vizitate. Totusi sunt specii care atrag albinele chiar daca sunt plante sau copaci unicat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Dan-Marius

fin final considerati ca e o planta melifera? ati vazut- vizitata de albine?

happy

Citat din: Dan-Marius din Septembrie 12, 2016, 01:04:37 PM
fin final considerati ca e o planta melifera? ati vazut- vizitata de albine?
Dupa primul an consider ca nu este vizitata de albine.Este planta perenea,sa vedem in anul 2 cum se comporta si tragem concluziile atunci!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ramysun

La mine a fost vizitata de albine (nu am gasit/cautat miere de lophanthus in stup  :nebun:) . Voi mai studia lotul experimental si anii viitori. PS: am aflat ca e, intradevar, planta perena, DAR cam maxim 3 ani tine, apoi trebuie din nou rasadita.
In Apis Veritas

skype: ramysun

serban

De astăzi sunt  posesorul a 20 de plante de lophantus. Mâine le plantez în grădină. :)

Eugen B

Poate mai pun si eu ceva plante de astea. Am pus cateva anul trecut dar mai mult fluturii au fost pe la ele.
Cred ca si zona contreaza foarte mult. Cine are posibilitatea sa puna macar cateva sute de m2 sau si 1 ha nu cred ca ar fi rau

unincepator

Citat din: Eugen B din Mai 02, 2017, 09:36:50 PM
Poate mai pun si eu ceva plante de astea. Am pus cateva anul trecut dar mai mult fluturii au fost pe la ele.
Cred ca si zona contreaza foarte mult. Cine are posibilitatea sa puna macar cateva sute de m2 sau si 1 ha nu cred ca ar fi rau
NU stiu sa intru alt fel,dar antreb de unde se poate procura samanta de lofanthus?.

Eugen B


unincepator


maximotgv