Marcarea Reginelor

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 02:48:08 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: filipVad o poza postata in 06 11 2007 cu trei matci marcate din accelasi an ,acceasi culoare cel putin ,asezate pe acelasi ram.Eu unul nu o inghit o asa gogoasa,e chestie de publicitate la matci[Una e sa convietuiasca doua matci,prin schimbare linistita o perioada de timp si alta e sa faci o poza cu trei matci pe un ram,avind acceiasi culoare care reprezinta anul}
Sunt metode de a face mai multe matci sa se accepte. Nu am experimentat dar am citit. Se zice ca matcile se cauta dupa miros. Senzorii de miros sunt pe antene, mai spre varf. Daca se taie 1/3 din antene, matcile au mirosul mult mai redus si nu sesizeaza prezenta celeilalte matci.
  O alta metoda se zice ca este taierea varfului acului la matci.
  Ambele metode eu zic ca-s mutilante. Faptul ca se vedea si o botca matura cred ca e alta dovada ca matcile sunt mutilate si singure isi accepta inlocuirea.
  Ce a explicat d-l Filip am mai auzit pe 'net dar eu nu am intalnit niciodata. Poate avem alte rase de albine. La mine nu se intampla sa fie mai multe matci tinere libere concomitent in stup si nici sa pastreze si matca batrana concomitent cu cele tinere. Doar in cazuri de schimbare linistita a matcii, cand nu e omorata matca batrana, mai pot fi doua matci in stup, dar nu mai multe. Repet, la stupi in stare de roire prima matca eclozionata omoara matca batrana daca o mai gaseste in stup. Chiar daca mai multe matci ajung la maturare in acelasi timp, doar una este eliberata, celelalte sunt impiedicate sa iasa din botce si sunt eliberate doar cand iese roiul. Daca se asculta cantecul matcilor intr-un stup care va roi, doar una canta subtire, cea libera, celelalte canta mai gros, din celule.  Nici vorba sa fi intalnit vreodata mai multe matci nefecundate care sa convietuiasca pana cand una se fecundeaza si doar pe urma sa fie eliminate. Asa ar fi prea frumos si s-ar micsora si riscul ca stupul sa ramana fara matca.  S-ar putea sa vedem doua sau mai multe matci nefecundate  libere intr-un stup gata de roire, dar aproape sigur acestea s-au eliberat cand am scos ramele si am deranjat albinele care le asistau in botce. Ele se vor cauta, se vor bate si va ramane tot numai una .
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

...am citit cu ani in urma ceva despre acest aspect...S-ar putea ierna mai multe matci intr-o familie daca le taiem parca aripile....dar in primavara dupa ce incep ponta si timpul se stabilizeaza ramine tot una....

stefan1

Cred ca taierea aripilor este o operatie minora care nu afecteaza prea mult o regina. Unii o fac frecvent ca sa nu riste un roi cu matca batrana. Sunt practici de mutilare cu smulgerea unei aripi. Atunci regina continua sa oua dar accepta botce de schimbare. Nu stiu daca asa ar rezista peste iarna si sa fie schimbate doar primavara.
Cazul prezentat cu 3 regine in plina vara nu se poate explica cu taierea aripilor. probabil fiecare din ele era suficienr de "avariata" ca sa nu-i mai arda de o bataie cu suratele. Pe de alta parte eu nu vad rostul a 3 regine intr-un stup. Una buna poate tine o familie cat de puternica. de multe ori albinele nici nu iau in crestere toate ouale depuse de regina fie la un cules foarte bun fie la o criza de cules.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

D-le Stefan1,
dvs ati premia si medalia un apicultor numai pentru faptul ca a reusit sa bage trei matci "avariate" intr-o singura lada?
"Pe de alta parte eu nu vad rostul a 3 regine intr-un stup."
Cred ca totul se rezuma la cat de profund privim problema.
De exemplu, eu as dori sa pot forma in cat o familie ajutatoare fara sa folosesc podisorul snellgrove ci numai gratii hannemann pt. a oua unde doresc.
Cu stima

D006

Ce mai placinta faceti cate unii pacilea. Lasa ce vedet pe sticla, mai bine deschide stupul si mai vedeti odata..
1.  Regine mai multe in stup ins complicatii mai multe
2.  O regina vartoasa nu sufera pe o alta

D006

..primavara o matca ar fi deajuns pt ca si asa mai raceste puietul cind ii dam prea mult spatiu de ouat...
  Cind vine vremea roitului o matca creeaza surplusul de albina pt roit....la 7-8 rame de puiet incepe sa se simta dezechilibrul in familie...in primavara 1 albina ingrijea mai multe larve, iar acum mai multe albine ingrijesc o larva..albine inactive care in lipsa de cules se gindesc la'' craca''..

stefan1

Pt D-l Lulachy:
Nu stim exact pentru ce a fost premiat stuparul respectiv. In scop de cercetare e bun orice experiment. Se vede cum reactioneaza albinele intr-un astfel de caz, chiar daca nu se va folosi practic in exploatare. Daca se realizeaza o asemenea toleranta fara a chinui matcile si a le scurta drastic viata, ar fi cea mai buna metoda de a trece peste iarna matci de rezerva. Probabil omul si-a insotit filmuletul de explicatii, pe care noi nu le stim.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Dle Lulachi, in timpul sezonului, am pus la fecundat 2 matci intr-o lada. Una in cuib, alta in cat. Intre ele o gratie hanemman. S-au fecundat amandoua. (si catul are urdinis pe partea  opusa). Albinele, majoritatea au ales matca din cuib, cea din cat avand f putina albina. Nici una din matci nu a fost omorata, dar cea din cata a fost neglijata.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

In ceeace priveste pe dl Milos Corbic, ar fi excelent sa potem lua legatura cu dansul. De la un om care studiaza cu perseverenta, ai intotdeauna de invatat.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

asta vara la una din sarjele de matci am pus 2 botci aproape de eclozionare intr-o colivie,din lipsa de colivii.in urmatoarele 10 minute cand m-am uitat amasndoua matcile erau eclozionate si imbratisate,se luasera deja la tranta.si erau puse pe o lada goala,fara nici un contact cu albine.

filip

La roii ce urmeaza sa plece si din anumite motive[timp nefavorabil vint ]nu se face roirea la timp,albinele tin sub paza matcile si nu le dau voie sa iasa din celula.Ar exista varianta ca albinele sa nu dea voie la doua matci surori sa nu se omoara dupa imperechere.Dar cum faci asta?Feromon puternic care anhileaza ,feromonii matcilor?Ar merita un studiu.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


D006

buna dragi colegi nu stiu daca ati observat dar printe noi se afla si o stuparita si m-am gandit sa ii uram bun venit .Am incercat sa o trecem aici la rubrica REGINE sau marcarea reginei sper sa nu se supere.Cu acordul vostru ii spun bun venit si sa ne souna si ia cite ceva.
                                                               cu stima marius :hi:  :hi:

D006

:hi:  :hi:  :hi:
           o cheama lori cred o gasiti pe forum la lori 0892 cred

D006