Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

dar peste uleiul de in daca este bine uscat tine vopseaua pe baza de apa? ca as da macar un rand

Bybi917

Mi sa recomandat doua maini ulei de in si doua de vopsea  :P

G. Iulian

Citat din: ursulakhe din Martie 19, 2013, 07:32:19 AM
dar peste uleiul de in daca este bine uscat tine vopseaua pe baza de apa? ca as da macar un rand

Merge să dai vopseaua pe bază de apă după ce s-a uscat uleiul.  :hi:  :hi:  :hi:

Marius-ursulakhe

mersi mult pet raspunsuri fratilor   ^:)^   :hi:    :D 

Marius-ursulakhe

Dragi colegi au trecut 2-3 sapt de cand am dat si al doilea rand de ulei de in
Intrebarea mea este cand as putea sa dau cu vopsea?ca nu prea stiu sa apreciez daca sa uscat.Cand dau cu mana pe stup nu se mai unge mana de ulei .In acest fel stim daca uleiul sa uscat si se poate aplica vopseaua?

Hermannstadt

Salut Ursulakhe,
     la fel am probat si eu daca uleiul de in este uscat si tras in lemn, am dat vopseaua doar in momentul in care nu se mai lua ulei pe mana la o trecere usoara pe suprafata lemnului.

Eu ieri am dat a 2-a mana de vopsea, nu am apucat sa verific sa vad cum arata (spun asta pt ca doar am aplicat vopseaua si a trebuit sa plec, nu am asteptat sa se usuce).

Dupamasa o sa fac niste poze sa pun pe pagina de prezentare.

Spor la treaba!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

StupiConstanta

Ce parere aveti de parafinarea cutiilor?

Obombo

Cred ca se merita doar de la un anumit numar de stupi in sus, din cauza ustensilelor necesare. In afara de protejarea lemnului are si avantajul de a dezinfecta stupii in mod rapid si economic (in functie de numar, bineinteles).

xvader

lucrez si eu la o baie de parafina...da mai am. o sa pun poze cat de curand

dan sebastian

stupi - primul strat protector cu ulei de in sicativat

Am folosit ulei de in sicativat, luat din comert la 10 lei / l, 2 straturi, iar la o luna distanta i-am vopsit cu vopsea normala de la 4 firme, pt nuante diferite. Uleiul de in l-am dat doar la exterior. Stiu ca uleiul intra in lemn usor, iar apoi nu permite apei sa intre. Transferul de aer nu conteaza atata timp cat e urdinisul deschis tot anul. Sunt de parere ca cea mai buna vopsea era cea pe baza de ulei, dar Policolorul nu o mai produce. Un stup il revopsesc doar la 5 - 7 ani. Dispare luciul dupa un timp dar vopseaua inca isi face treaba.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

E bine sa se vopseasca si caturile la imbinari deoarece se mai infiltreaza apa si de acolo incep sa putrezeasca.

xvader


florinpop

Am vrut sa-mi vopsesc colectoarele de polen care sunt din stejar, mi-am hotarat sa le vopsesc cu lac interior/exterior Policolor nuanta de stejar dar vanzatorul mi-a recomandat sa-mi cumpar si o cutie de grund incolor tot de la Savana cand am ajuns acasa am citit pe cutia de grund ca nu se foloseste la stupii de albine.
A mai folosit cineva acest tip de grund pot sal dau linistit, sau sa dau numai cu lac 2 straturi? Va multumes!

florinpop


KTA-APIDORNA - Ski

Va salut din nou pe acest subiect...., a-ti incercat sa vopsiti stupii cu var lavabil de exterior? cum am zis in pagina 2 de aici, am folosit vopsea de la stiky de exterior, si in vara asta trebuie, dupa aproape 7 ani sa-i vopsesc din nou, si-a pierdut primul strat nuanta de culore(decolorat 80 %), dar primul strat de baza alb e ok...oricum la vara tot var lavabil de exterior am sa folosesc.  :wink2: :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/