WARRE si LAYENS

Creat de dragos2006, Ianuarie 08, 2009, 06:02:07 AM

« precedentul - următorul »

serban-cristi

#15
La dim. asta de rama latul superior poti sa-l faci de 1cm grosime ca nu se indoaie nici cand este plin cu miere.

marius_vfp

#16
serban , poate ar fi mai bine sa il lase de 25mm asa cum e normal , la greutatea unei rame layens pline eu sincer nas risca , poate ajunge si la 4kg destul de usor .

teinegru , pe cate rame e stupul prezentat , destul de interesant modelul
sarbatori fericit
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

serban-cristi

#17
Ma refeream la grosime nu la latime, pt. ca rama respectiva este 1/2 dintr-un dadant.Eu am rame de 33/25 si latul superior este si de 8mm,iar o rama plina are aproape 2kg si se comporta FB:nod:

marius_vfp

salut, serban eu la dadant (orice dimensiune de rama 1/1, 3/4, 1/2) fac leatul superior de 25 inaltime pe 20  latime pe 470 . ci sprijinul pe cutie de 12mm
leatul inferior de 12 pe 12mm , totusi cei 8mm mi se par cam subdimensionat

e ceva asemantor ca in poza de mai jos dar leatul superior intors cu 90 de grade .

sarbatori fericite
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

milu56

Citat din: teinegru64 din Decembrie 25, 2011, 11:42:08 PM
Milu....cu parere iti spun....nici aici nu esti primu. Valy_cot lucreaza deja pe astfel de model.E posibil sa difere putin dimensiunile.Eu zic ca are un mare dezavantaj......stabilitatea.Cum vei rezolva aceasta problema?

Nu am vrut sa deviez de la dimensiunile ramei conceputa de francezul Layens iar cu stabilitatea nu e o problema asa de grava la un patrat de 40 de cm.

milu56

vezi o schita:

Obombo

Milu, ala nu e Warrè. Are rame, dimensiuni interne diferite, inaltime diferita, fund diferit, capac diferit. Oricat ai modifica un Warrè, nu poti s-al transformi intr-un MER si s-al chemi Warrè modificat.
Stupul Warrè e cel de mai jos:

milu56

#22
WARRE modificat..cu dimensiunile de layens.
Nu am spus eu ca e WARRE dar e peaproape.

Obombo

La fel de aproape ca stupul orizontal de buduroi  :wink2: .

milu56

#24
Citat din: Obombo din Martie 18, 2012, 08:21:04 PM
La fel de aproape ca stupul orizontal de buduroi  :wink2: .
Ok,o sa ii schimb numele"STUPUL MILU 56"dar ambele modele sunt aproape de buduroi,mai putin orizontalul.La stupul meu am specificat se pot utiliza ramele fara sirme si fara faguri artificiali.Eu ma refeream doar ca are ceva din LAYENS si ceva din WARRE.

Obombo

Milu, tot respectul pentru inventiile tale dar sunt foarte departe de filosofia abatelui.

milu56

Citat din: Obombo din Martie 18, 2012, 09:48:18 PM
Milu, tot respectul pentru inventiile tale dar sunt foarte departe de filosofia abatelui.
Stiu dar tu vrei sa ii urmezi lui in totalitate?

Obombo

Ideea ar fi asta, sa aplic metoda abatelui. Lucrul acesta se poate face doar cu modelul lui de stup, orice modificare duce la altceva. Intentia mea era sa populez cativa stupi Warrè anul asta dar nu stiu daca o sa reusesc.

barabasl

foloseste cineva Warre? Cum ar merge la noi in tara, in zona de podis-depresiune (jud. Covasna) ?

milu56

Nu cred ca foloseste cineva doar asa o cutie sau doua...mai sunt care mai au si stupi in cosnita..